Říj 24, 2016 - Tipy a návody    No Comments

4 způsoby, jak opravdu zatočit s nízkým sebevědomím

Skutečné sebevědomí se nezakládá na vnějších úspěších. Pokud nejste úspěšnou sportovkyní, herečkou nebo zpěvačkou, podnikatelkou, tak to neznamená, že musíte mít nižší sebevědomí a sebeúctu. Ano, tenhle typ úspěchu je v očích společnosti ceněn, ale ve skutečnosti více posiluje ego… a ego není sebevědomí.

Jaký pocit sebevědomí má sportovec, pokud je zraněn a nemůže se zúčastnit sportovní události? Nebo zpěvák, jehož píseň se stala velkým hitem, ale teď nemůže přijít s žádnou další peckou?

Naštěstí existuje způsob, jak si vytvořit sebevědomí, které není závislé na externím prostředí nebo faktorech. Každý to dokáže. Každý člověk má tu možnost. Všechno, co k tomu potřebujete je posbírat svoji odvahu a motivaci.

Následující principy vycházejí z mé zkušenosti a úspěšně je používám při práci s klienty na koučinku.

1. Naučte se v každé situaci cítit příjemně

Vybavte si sebevědomí, které běžně vidíte v televizi, na koncertě, během sportovního utkání, nebo možná dokonce u doktora, který je vám sympatický.

Všichni tyto lidé investovali tisíce hodin do činnosti,  ve které jsou skvělí – do vystupování před kamerou, před publikem, do tréninku daného sportu nebo léčení pacientů v ordinaci.

Pokud byste ale vzali stejné lidi a umístili je mimo jejich zónu komfortu,  mohli byste pozorovat, že se možná v té situaci náhle promění na nesmělé děti.

Abyste se stali skutečně sebevědomým člověkem, potřebujete se naučit se příjemně cítit  v různých situacích. Takže odteď budete mít za úkol zaměřovat svoji pozornost na situace, ve kterých se cítíte trochu nepohodlně.

Zapište si situace, ve kterých se cítíte nepříjemně a mentálně si přehrávejte danou situaci, pozměňte ji ve své představě tak, že proběhla ideálně a s úspěšným koncem, až do doby, až se v ní budete cítit příjemně. Vaše podvědomí nerozlišuje mezi realitou a představou a vaše nervová soustava si potřebuje zažít dané situace ideálním způsobem, abyste se v nich v budoucnu cítila jistá.

Vezměme si jako jako příklad, že vás čeká v práci prezentace, a vás to znervózňuje. Měla byste si  tyto situace procvičovat ve své mysli, představovat si, jak jste úspěšná a prociťovat přitom úspěch nebo jiné pozitivní pocity a dokonce se začít dobrovolně hlásit o to, že chcete prezentovat.

pozitivním mentálním postojem obvykle vše dopadne lépe, než jste si myslela, a po nějakých čtyřech až pěti prezentacích si vaše nervová soustava na dříve náročnou událost zvykne a budete sama na sobě pozorovat, jak vaše sebevědomí roste.

TIP: Skvělý způsob, jak rozšířit vaši zónu komfortu, je vycestovat někde do neznáma sama. Já jsem vycestovala poprvé sama do zahraničí, když mi bylo osmnáct a to rovnou na tři měsíce pracovat jako au-pair. Byla to pro mě zajímavá zkušenost, která mi významně posílila sebevědomí.

Můžete si také zvolit za cíl poznat nějakou jinou kulturu, než ve které se běžně pohybujete a vycestujte tam alespoň na měsíc. A bydlete s místními, žádné přepychové hotely!

2. Zjistěte, kým doopravdy jste

Pokud bych vás potkala na ulici a zeptala se: „Kdo jsi?“, dokázala byste mi odpovědět jinak, než pojmenováním své pracovní pozice? Pokud ne, tak potřebujete zjistit odpovědi na otázku: „Kdo jsem?

Příklady:

  • Jsem přítelem, na kterého je možné se spolehnout.
  • Jsem vytrvalým hledačem, který dosahuje svých cílů.
  • Jsem vášnivou milenkou.
  • Jsem osobou s vřelým láskyplným srdcem.
  • Jsem rodinně založená.
  • Jsem osobou, která má ráda zvířata, rostliny, řeky, jezera, lesy,…
  • Jsem inteligentní.
  • Jsem…

Abyste se mohla stát sebevědomou ženou, nejprve potřebujete zjistit, kým jste.
Když zjistíte, kdo jste, dokážete v sobě najít vnitřní sílu, se kterou překonáte vše.

3. Čelte svým strachům

Malé děti se bojí hodně věcí: výšek, psů, hadů, tmy, pavouků, jiných lidí, lesa, že je někdo unese…

Některé strachy dávají smysl a slouží k naší ochraně, ale ostatní jsou totálním nesmyslem a jenom zbytečně omezují kvalitu prožívání vašeho života.

Zbavit se neužitečného strachu je v principu velmi jednoduché… protože jediného strachu, kterého se bojíme, je strach, že budeme mít strach… bojíme se obrazů, které se samovolně vytvářejí v naší hlavě, když získáme nějaký podnět, např. něco uvidíme, nebo uslyšíme.

Existují různé techniky znecitlivění, které fungují na postupném zvyšování daného podnětu, až klient zjistí, že není čeho se bát. Jako koučka NLP používám s klienty rychlé a účinné techniky, které dokážou neužitečné strachy eliminovat v průběhu několika minut.

Pokud vám nějaký typ strachu opravdu znepříjemňuje život a zatím se vám ho nepodařilo překonat, napište mi. Pokud je to něco menšího, tak si mentálně několikrát přehrávejte tu situaci tak, že dopadla dobře a až budete připravena, jděte do akce, udělejte tu věc a zjistíte, že ve skutečnosti to může dopadnout ještě lépe, než jste si dokázala představit. A ten pocit, když strach překonáte, ten je nepopsatelný.

Když překonáte svůj strach v jedné oblasti, něco opravdu zajímavého se stane. Nejenom, že se zbavíte strachu v té oblasti, ale začnete pociťovat méně strachu i v ostatních oblastech.

Takže, co vás děsí? Napište si seznam a použijte ověřený způsob – NLP, jak je překonat. Postupujte malými kroky kupředu, až překvapíte samu sebe.

4. Buďte vděčnou

Všimli jste si, že je téměř nemožné se cítit nejistě, když cítíte vděčnost?

Je to tak, otestujte to!

Vděčnost je pro nás skvělou pomůckou, protože nám umožňuje si uvědomit, že všechny ty malé věci, které považujeme za problém, jsou ve skutečnosti bezvýznamné. Otevírá nám oči, abychom si uvědomili, jaké štěstí můžeme prožívat díky těm všem věcem, které nám byly dány.

Doporučuji, abyste si začala psát svůj „Deník vděčnosti“. To znamená, že si budete každý den zaznamenávat, za co jste vděčná.

Zde je několik příkladů:

  • Jsem vděčná za to, že mám střechu nad hlavou a dostatek jídla v lednici.
  • Jsem vděčná za každého člena mé rodiny, za jejich nepodmíněnou lásku a jejich podporu.
  • Jsem vděčná za to, že žiji v bezpečné, mírumilovné zemi s dostupnou zdravotní péčí.
  • Jsem vděčná za to, že mám manžela, na kterého se mohu spolehnout, ať se děje, co se děje.

Vděčnost je klíčem k mnoha pozitivním psychologickým změnám. I vědci se shodují, že vděčnost patří mezi základní prvky psychické pohody.

 A pokud vám to stále nestačí…

Už teď máte všechno, co potřebujete.

Máte vnitřní zdroje, které vám umožní dosáhnout vašich cílů. Jediné, co musíte udělat, je naučit se, jak k těm zdrojům přistoupit. A pokud nevíte jak, najděte si odborníka, který váš progres urychlí.

Je jedno, zda použijete to, co jsem zde napsala, nebo ne, jenom chci zdůraznit, že uvolnění neužitečných emocí strachu, rozšíření vaší zóny komfortu, lepší sebepoznání a to, že se stanete vděčnou lidskou bytostí, už to bude pro vás obrovským pokrokem!

A není to něco, na co být hrdou? Samozřejmě, že je!

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!