Lis 3, 2016 - Tipy a návody    No Comments

Jak si zvýšit úroveň svého štěstí v životě

Paradoxní je, že nejméně zvyšuje pocit štěstí v životě, když se vědomě snažíte dělat svůj život šťastným – když se za štěstím takzvaně “ženete”. Existují výzkumy, které říkají, že urputné snažení se o štěstí nás ve skutečnosti dělá méně šťastnými.

Štěstí je více věcí životního rozhodnutí, vždy se můžete rozhodnout, bez ohledu na vaše okolnosti, že se chcete stát šťastným člověkem.

Štěstí je nebo mělo by být více vašim životním postojem než produktem životních okolností. Lidé si často myslí, že když vydělají velké množství peněz, stanou se úspěšnými a známými, tak jim to přinese štěstí. Když jste šťastní, je pravděpodobnější, že vaše volby a rozhodnutí vás k těmto věcem jako je např. úspěch a bohatství, dovedou, protože každý člověk chce intuitivně být a jednat se šťastným člověkem. Šťastní lidé k sobě intuitivně přitahují lidi, okolnosti, věci, které jim umožňují vytvořit si život podle jejich představ.

Bohatství a peníze však podle výzkumů štěstí nezpůsobují.

A naopak nešťastný člověk nemůže být úspěšným, i když se mu podařilo dosáhnout postavení a majetku.

Také do značné míry to, jak šťastnými se cítíte teď, je podmíněno geneticky nebo výchovou, nastavením vašeho mozku.

Podle vědců je vaše nastavení mozku zodpovědné za 40 % vašeho štěstí. U nešťastných lidí mozek funguje tak, že každou situaci interpretuje jako problém. Pro šťastného člověka je každá situace výzvou, která jej může posunout dále. Je pro něj ve skutečnosti přínosem.

A co vy? Vidíte sklenici jako napůl plnou nebo napůl prázdnou?

Pokud byli během vašeho dětství vaši rodiče nešťastní, pravděpodobně i vy máte tendenci vytvářet si nešťastné pocity. A naopak, pokud byli šťastní, naprogramovali vás k tomu, abyste měli tendenci vytvářet si ve svém životě štěstí.

Samozřejmě to, zda jste šťastní, nezáleží pouze na genetice nebo vlivu rodiny.

Libí se mi citát od Viktora Frankla, autora knihy Hledání smyslu života, který napsal

„Nemůžete se o štěstí snažit, musíte jej následovat.“

Co tím myslel? Jednoduše to, že štěstí častěji nastane jako vedlejší efekt mnohých dalších snah a aktivit. Podívejme se na věci, které vám pomůžou objevit a rozvíjet štěstí, které je vedlejším produktem těchto aktivit:

1. Dávání

Obvykle vnímáme dávání jako způsob pomoci ostatním. Ale dávání také pomáhá nám samotným. Jedná se o fenomén, který se nazývá záře dárce. Prožíváme akt darování jako něco radostného, smysluplného a něčeho, co nás spojuje s ostatními. To nám na oplátku přináší pocit štěstí, pomáhá nám to vytvářet okamžiky štěstí v našem životě, i když to nebylo našim prvořadým záměrem.

2. Pohyb

Jeden z nejefektivnějších způsobů, jak si  zlepšit náladu, je fyzický pohyb. Můžete cvičit a můžete také zvolit jemnější formu pohybu. Už jenom to, že si pravidelně dáte přestávku od práce, projdete se, postavíte se, protáhnete se, způsobí velký rozdíl, v tom, jak se cítíte. Vhodně si to rozdělte. Pracujte např. 75 minut a potom si dopřejte 15 minutovou přestávku vyplněnou pohybem. Získáte tím ještě jeden přínosný vedlejší efekt – váš mozek začne pracovat efektivněji a to pomůže doplnit palivo vašemu pozitivnímu myšlení. V konečném důsledku vám to umožní se cítit šťastnější.

3. Společnost

Jsme od přírody sociálními bytostmi. Náš mozek je doslova naprogramován na to, abychom byli s lidmi, se správnými lidmi, s těmi, kteří nás naplňují svojí přítomností. Čím rychleji náš život plyne, tím více tíhneme k tomu být ve společnosti svých blízkých přátel, s partnerem, členy rodiny a komunitami, s lidmi, kteří nám dodávají pocit, že někam patříme. Zaměřte se na pozvednutí těchto spojení na vyšší úroveň. Minimálně jednou denně si promluvte s někým nebo zavolejte někomu, na kom vám záleží, nemám na mysli psaní SMS nebo chatování přes sociální sítě. Pozdravte toho člověka, na chvíli přerušte svoji práci a plně se soustřeďte na rozhovor s ním. Tohle způsobí skutečnou změnu ve vašem štěstí. Úroveň vašeho pocitu štěstí se radikálně zvýší.

A teď to nejdůležitější. Buďte vy iniciátorem změny, na rozdíl od reaktivního chování. Vybírejte si, kam budete investovat svoji pozornost. Nedovolte jiným, aby vám říkali, co můžete a co nemůžete. Máte to ve svých rukách. Teď je řada na vás.

Buďte šťastní!

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!