Tagged with "emoční bloky | Marie Michaličková"
Dub 27, 2016 - Na zamyšlení    No Comments

Negativní emoce – užírají vás zevnitř?

Některé negativní emoce bychom raději necítili. Strach nás „zdržuje“ od dosahování našich cílů a všeobecně dlouhotrvající negativní emoce nás vysilují, připravují nás o životní energii a všeobecně můžeme říci, že lidé, kteří jsou často unavení, mívají „problém“ s negativními emocemi. Jejich podvědomí totiž investuje obrovské množství úsilí do toho, aby udrželo negativní emoční bloky potlačené.

Jsou negativní emoce pouze vaším nepřítelem?

Ne tak jednoznačně. Je důležité rozlišovat, kdy je užitečné je cítit a kdy ne. Základním úkolem vašeho podvědomí je vaše ochrana. Vaše podvědomí je vašim nejlepším přítelem a myslí to s vámi dobře. Kdybyste stáli na střeše desetipatrové budovy, na samém jejím okraji a necítili byste strach, co by se mohlo stát?

Když se ale ráno probudíte a cítíte neopodstatněný smutek, potom je nejvyšší čas zapřemýšlet o tom, zda byste měl/a s tím něco dělat.

Je pro vás dobré cítit negativní emoce, pokud jsou pošlapávány vaše hodnoty a překračovány vaše hranice, protože tehdy vám vaše negativní emoce dávají najevo, že je potřeba ve vašem životě něco změnit.

Podle učebnice psychologie Atkinsonové a Hilgarda je emoce stav složený mnoha složkami, jehož výsledkem je připravenost k určitému jednání.

Buďte vděční za svoje negativní emoce, protože pokud byste nebyli schopní si je vytvářet, znamenalo by to, že trpíte asociální poruchou osobnosti.

Lidé postižení touto poruchou postrádají běžné emoční reakce, nejsou schopni cítit strach, stud nebo pocit viny. Patří sem i psychopati, kteří jsou pro společnost přímo nebezpeční.

Read more »

Bře 12, 2016 - NLP    No Comments

Nehorázný mýtus psychologie – zvládání emocí

Po desetiletí v psychologii panoval mýtus (a někteří psychologové jsou o tom stále přesvědčeni), že když vás přepadne negativní emoce, je nejlepší ji plně prožít např. tím, že se vyvztekáte, vybijete se do polštáře nebo do boxovacího pytle, něco rozbijete nebo se na někoho vyřvete.

Teď už se ví, že tato strategie není úplně užitečná, protože touto strategií se uvádí do chodu tzv. „samonaštvávací“ mechanizmus – nejnovější psychologické studie dokazují, že člověk, který si „dovolí“ svoji emoci plně prožít a procítit, bude ji cítit mnohem déle s porovnáním s člověkem, který se naučil se svými emocemi efektivně pracovat.

Nejlepší je samozřejmě prevence

 

Doporučuje se, zbavit se negativních emočních bloků, abyste je nemuseli tahat všude s sebou ve svém podvědomí, a aby vám naprosto nevinné podměty – vizuální, sluchové nebo kinestetické vjemy, které se dostávají do vaší nervové soustavy – automaticky nezpůsobovaly negativní emoce.

To nám v NLP umožňují techniky časových os, kdy se vracíme nad první událost, kdy jste cítili negativní emoci a z nadhledu pozitivně manipulujeme s uložením této vzpomínky a tím změníme způsob jejího uložení v nervové soustavě – její zakódování a váš Gestalt se již nebude spouštět jako kdysi a vy budete např. klidní v situacích, které vás dříve vztekem „rozpalovaly do běla.“

A co ještě můžete udělat, když vás „přepadnou“ negativní emoce?

 

Read more »