Tagged with "negativní emoce | Marie Michaličková"
Úno 10, 2020 - NLP    No Comments

S čím vám pomůže kouč

  • Ztratili jste víru v dosažení vašich snů?
  • Radost ze života se Vám vytratila?
  • Nevíte kudy kam?
  • Jste vyšťavení, protože věci nejdou podle plánu?
  • Ztrácíte tah na branku?
  • Nevíte si rady se svými pocity?

Pokud jste alespoň na jednu z otázek odpověděli ano, potom je NLP kouč pro Vás tím pravým řešením.

Zaměřme se nejdříve na „nechtěné“ emoce – negativní emoce.

Snažíme se je potlačit do našeho podvědomí, protože jsou nám nepříjemné.

Přitom negativní emoce jsou velmi cenné – přinášejí nám totiž důležitou zprávu o tom, co v našem životě máme změnit. Prostě co máme dělat jinak, abychom se cítili lépe a abychom měli lepší výsledky.

Proto není dobré je potlačovat, ale v hodnější je zeptat se té situace, co Vás má naučit.

Read more »

Dub 27, 2016 - Na zamyšlení    No Comments

Negativní emoce – užírají vás zevnitř?

Některé negativní emoce bychom raději necítili. Strach nás „zdržuje“ od dosahování našich cílů a všeobecně dlouhotrvající negativní emoce nás vysilují, připravují nás o životní energii a všeobecně můžeme říci, že lidé, kteří jsou často unavení, mívají „problém“ s negativními emocemi. Jejich podvědomí totiž investuje obrovské množství úsilí do toho, aby udrželo negativní emoční bloky potlačené.

Jsou negativní emoce pouze vaším nepřítelem?

Ne tak jednoznačně. Je důležité rozlišovat, kdy je užitečné je cítit a kdy ne. Základním úkolem vašeho podvědomí je vaše ochrana. Vaše podvědomí je vašim nejlepším přítelem a myslí to s vámi dobře. Kdybyste stáli na střeše desetipatrové budovy, na samém jejím okraji a necítili byste strach, co by se mohlo stát?

Když se ale ráno probudíte a cítíte neopodstatněný smutek, potom je nejvyšší čas zapřemýšlet o tom, zda byste měl/a s tím něco dělat.

Je pro vás dobré cítit negativní emoce, pokud jsou pošlapávány vaše hodnoty a překračovány vaše hranice, protože tehdy vám vaše negativní emoce dávají najevo, že je potřeba ve vašem životě něco změnit.

Podle učebnice psychologie Atkinsonové a Hilgarda je emoce stav složený mnoha složkami, jehož výsledkem je připravenost k určitému jednání.

Buďte vděční za svoje negativní emoce, protože pokud byste nebyli schopní si je vytvářet, znamenalo by to, že trpíte asociální poruchou osobnosti.

Lidé postižení touto poruchou postrádají běžné emoční reakce, nejsou schopni cítit strach, stud nebo pocit viny. Patří sem i psychopati, kteří jsou pro společnost přímo nebezpeční.

Read more »

Dub 26, 2016 - Tipy a návody    3 Comments

O introvertech a jejich prosazování, strachu z lidí a z vytváření kontaktů, a o zapadnutí do týmu

Tento článek píšu „na přání.“ Oslovila jsem totiž svoje FB přátele aby mi napsali, o čem by si rádi přečetli, a bylo mi doporučeno téma, které tvoří nadpis.

Začínám tedy s mým oblíbeným tématem – introverti.

O introvertech panuje mnoho mýtů. A některé mýty bohužel padají přímo z úst psychologů. Když přednášející psycholog na jednom kurzu psychologie prohlásil, že „introverti se typicky nezajímají o druhé lidi“, měla jsem opravdu velké nutkání vzít opravdu velkou učebnici psychologie a …zbytek si umíte domyslet.

O to více jsem byla zklamaná, že tak překroucená slova vyšla z pozice autority, a proto byla více nebezpečná.

a) Prosadit se

Abych mohla „poradit“- zamentorovat introverta v tom, aby se uměl prosadit, potřebovala bych více konkrétních informací. Prosadit se kde konkrétně? V práci? Ve skupině přátel? Ve sportu? Co to konkrétně pro Vás znamená se prosadit?

Pořádně se ho nebo ji na to doptat, (vykrokovat to dolů – jak říkáme v NLP), co to pro klienta znamená to slovo prosadit se.

Pro introverta je nejsnadnější prosadit se v činnosti, pro kterou cítí velkou vášeň a která ho baví.

Já osobně nemám problém prosadit se v kontextu toho, když mě něco opravdu zajímá. I když jsem introvert, (ne stoprocentní, mám i svoji extrovertní složku), na kurzech psychologie, kam chodím, působím nejvíc akčně, možná nejvíc extrovertně a to z toho důvodu, že je to „moje téma“, ke kterému mám co říct.

Pro introverta je mnohem důležitější než pro extroverta, aby si správně zvolil práci. Aby dělal něco, co jej skutečně zajímá, co je jeho srdcovka a co je přímo pro něj. Extrovert se v práci „přizpůsobí“, když je dobrý kolektiv.

Read more »

Bře 12, 2016 - NLP    No Comments

Nehorázný mýtus psychologie – zvládání emocí

Po desetiletí v psychologii panoval mýtus (a někteří psychologové jsou o tom stále přesvědčeni), že když vás přepadne negativní emoce, je nejlepší ji plně prožít např. tím, že se vyvztekáte, vybijete se do polštáře nebo do boxovacího pytle, něco rozbijete nebo se na někoho vyřvete.

Teď už se ví, že tato strategie není úplně užitečná, protože touto strategií se uvádí do chodu tzv. „samonaštvávací“ mechanizmus – nejnovější psychologické studie dokazují, že člověk, který si „dovolí“ svoji emoci plně prožít a procítit, bude ji cítit mnohem déle s porovnáním s člověkem, který se naučil se svými emocemi efektivně pracovat.

Nejlepší je samozřejmě prevence

 

Doporučuje se, zbavit se negativních emočních bloků, abyste je nemuseli tahat všude s sebou ve svém podvědomí, a aby vám naprosto nevinné podměty – vizuální, sluchové nebo kinestetické vjemy, které se dostávají do vaší nervové soustavy – automaticky nezpůsobovaly negativní emoce.

To nám v NLP umožňují techniky časových os, kdy se vracíme nad první událost, kdy jste cítili negativní emoci a z nadhledu pozitivně manipulujeme s uložením této vzpomínky a tím změníme způsob jejího uložení v nervové soustavě – její zakódování a váš Gestalt se již nebude spouštět jako kdysi a vy budete např. klidní v situacích, které vás dříve vztekem „rozpalovaly do běla.“

A co ještě můžete udělat, když vás „přepadnou“ negativní emoce?

 

Read more »

Čeho se bojíte?

Musíme odstranit strach z naší mysli, protože když cítíme strach, ztrácíme energii.

Každý z nás se čas od času setká s arogantním člověkem. Málokoho z nás napadne, že ten člověk se chová arogantně, protože se bojí. Arogance je formou strachu. Lidé by se nechovali arogantně, pokud by se nebáli.

Příliš se zabýváme výsledky. Přílišné zaměření na výsledky vytváří úzkost, strach a pocit neštěstí.

Klademe si otázky:

Co když můj výkon nebude dostatečný?

Co když neuspěji?

Co si druzí o mně budou myslet?

Co když mě někdo odsoudí?

Jsme přesvědčeni o tom, že pokud neuspějeme, nedostaneme to, co chceme. Myslíme si, že kvůli neúspěchu budeme odmítáni. Když nejsme tak úspěšní jako chceme, nemáme sami sebe rádi. Lidé hromadí majetek, protože touží po pocitu jistoty a bezpečí a naivně si myslí, že když budou bohatí, budou mít pocit bezpečí a jistoty.  Peníze a bezpečí není to stejné. Peníze jsou neutrální. Nejsou ani dobré ani špatné. Důležité je to, co s penězi uděláme. Pocit bezpečí může přijít pouze zevnitř nás, z naší mysli, žádné vnějškové věci nám jej nemohou dát.

Před několika lety jsem přímo posedle chtěla vydělávat velké částky peněz. Nebyly to však peníze, po čem jsem toužila, protože peníze jsem neutrácela, jen je hromadila na účtu, ale pocit bezpečí. Read more »