Tagged with "strach | Marie Michaličková"
Srp 18, 2020 - Na zamyšlení    2 Comments

Jak se bránit manipulaci

Strach je jednou ze základních lidských emocí, která nám byla evolučně propůjčena, a základním úkolem strachu v dobách prehistorických nás bylo chránit. A v dobách prehistorických nám tento reflex mnohdy zachránil život… ale v době internetu může být náročnější se se strachem vypořádat.

V poslední době je mi čím dál tím víc smutno z toho, když pozoruji, jak se masy lidí v této zemi manipulují strachem, aby dělaly to, co se od nich očekává.

Strach je velmi účinný prostředek manipulace – když se bojíte, jste ve stresu, v úzkosti, mozek vypíná racionální logické myšlení a vy tak jednáte pod vlivem silných emocí, často zkratkovitě. Když se emoce oslabí, býváme překvapení našim chováním a máme tendenci říkat: „S odstupem času bych to znovu udělal/a jinak!“

Když se v předjaří tohoto roku v Evropě a po celém světě začal šířit Covid-19, všichni jsme měli strach. Média přirovnávala Covid-19 k moru a k španělské chřipce a společnost očekávala vysoké ztráty na životech.

Já jsem se tehdy bála natolik, že jsem celé tři týdny nevycházela z domu…

Přibrala jsem kvůli tomu několik kil a začala trpět únavou… Moje zdraví se tedy zhoršilo, ale ne kvůli Covid-19, nýbrž kvůli negativním emocím. Po třech týdnech jsem řekla: Ne!

Začala jsem chodit na procházky, později i jezdit na kole a všechno se brzy vrátilo do stavu rovnováhy.

O půl roku později je všem logicky uvažujícím lidem jasné, že Covid-19 měl jen skvělé PR.

Někdo potřebuje, abychom se báli, protože vystrašení lidé jsou poslušní, poslušně nosí roušky, poslušně se nechají očkovat, poslušně volí toho, kdo se o ně „postará“ – rozuměj – nejvíce jim naslibuje.

Read more »

Lis 22, 2016 - Tipy a návody    No Comments

Zábavný způsob, jak se naučit zvládat odmítnutí s grácií

My všichni se potýkáme s odmítnutím. Vždy, když o něco žádáme nebo se vystavujeme posuzování druhých, tak se můžeme setkat buď s přijetím, nebo s odmítnutím.

I když se vám to pravděpodobně nebude líbit, nemůžete žádat o skutečně důležité věci bez rizika, že budete odmítnuti.

Takže je důležité se naučit přijímat odmítnutí jako součást života.

Někdy nás napadá iluzorní představa, že „pokud bych…Pokud bych měla více času… Pokud bych řekla něco jiného… Pokud bych udělala ABC místo XYZ, tak bych nebyla odmítnuta.

I když bychom možná dosáhli jiného výsledku, tvrdou realitou je, že odmítnutí nikdy nedokážeme na 100% zabránit. Read more »

Říj 24, 2016 - Tipy a návody    No Comments

4 způsoby, jak opravdu zatočit s nízkým sebevědomím

Skutečné sebevědomí se nezakládá na vnějších úspěších. Pokud nejste úspěšnou sportovkyní, herečkou nebo zpěvačkou, podnikatelkou, tak to neznamená, že musíte mít nižší sebevědomí a sebeúctu. Ano, tenhle typ úspěchu je v očích společnosti ceněn, ale ve skutečnosti více posiluje ego… a ego není sebevědomí.

Jaký pocit sebevědomí má sportovec, pokud je zraněn a nemůže se zúčastnit sportovní události? Nebo zpěvák, jehož píseň se stala velkým hitem, ale teď nemůže přijít s žádnou další peckou?

Naštěstí existuje způsob, jak si vytvořit sebevědomí, které není závislé na externím prostředí nebo faktorech. Každý to dokáže. Každý člověk má tu možnost. Všechno, co k tomu potřebujete je posbírat svoji odvahu a motivaci.

Následující principy vycházejí z mé zkušenosti a úspěšně je používám při práci s klienty na koučinku.

Read more »

Čvc 10, 2016 - Na zamyšlení    No Comments

Jak zvládnout stres a uzdravit váš život

Za posledních 15 let se stres stal nejrozšířenější epidemií naší civilizace. Stres je přímo nebo nepřímo zodpovědný za jakoukoliv chronickou nemoc. Už dlouho se ví, že stres působí na vytváření nemocí jako je mrtvice nebo srdeční infarkt. Stres je také zodpovědný za vytváření si závislostí na drogách.

Kvůli hektické době se v celé západní civilizaci zvyšuje počet lidí, kteří trpí nespavostí.  I ti, co dobře usínají se čas od času, budí uprostřed noci a ne a ne znovu zabrat. Podle lékařů jde o reakci na stres.

Co je to stres?

Stres je vnímání fyzické nebo psychické hrozby.

Nevnímejte stres jako něco, co se vám děje, ale jako něco, co vnímáte, že se vám děje. Představte si stres jako vlnu emocí, pokud jste obratným surfařem, to, co prožíváte, může se sebou přinést novou energii.

Zvládat stres je schopností, které se každý člověk může naučit.

Co se děje ve vašem těle, když se cítíte fyzicky, emocionálně nebo psychicky ohroženi?

Např. jste v zácpě a jedete pozdě na schůzku, myslíte si, že zmeškáte letadlo, máte obavy, že nevyjdete s penězi, bojíte se, že jste nemocní nebo že vás váš partner nemiluje.

Read more »

Dub 27, 2016 - Na zamyšlení    No Comments

Negativní emoce – užírají vás zevnitř?

Některé negativní emoce bychom raději necítili. Strach nás „zdržuje“ od dosahování našich cílů a všeobecně dlouhotrvající negativní emoce nás vysilují, připravují nás o životní energii a všeobecně můžeme říci, že lidé, kteří jsou často unavení, mívají „problém“ s negativními emocemi. Jejich podvědomí totiž investuje obrovské množství úsilí do toho, aby udrželo negativní emoční bloky potlačené.

Jsou negativní emoce pouze vaším nepřítelem?

Ne tak jednoznačně. Je důležité rozlišovat, kdy je užitečné je cítit a kdy ne. Základním úkolem vašeho podvědomí je vaše ochrana. Vaše podvědomí je vašim nejlepším přítelem a myslí to s vámi dobře. Kdybyste stáli na střeše desetipatrové budovy, na samém jejím okraji a necítili byste strach, co by se mohlo stát?

Když se ale ráno probudíte a cítíte neopodstatněný smutek, potom je nejvyšší čas zapřemýšlet o tom, zda byste měl/a s tím něco dělat.

Je pro vás dobré cítit negativní emoce, pokud jsou pošlapávány vaše hodnoty a překračovány vaše hranice, protože tehdy vám vaše negativní emoce dávají najevo, že je potřeba ve vašem životě něco změnit.

Podle učebnice psychologie Atkinsonové a Hilgarda je emoce stav složený mnoha složkami, jehož výsledkem je připravenost k určitému jednání.

Buďte vděční za svoje negativní emoce, protože pokud byste nebyli schopní si je vytvářet, znamenalo by to, že trpíte asociální poruchou osobnosti.

Lidé postižení touto poruchou postrádají běžné emoční reakce, nejsou schopni cítit strach, stud nebo pocit viny. Patří sem i psychopati, kteří jsou pro společnost přímo nebezpeční.

Read more »

Dub 26, 2016 - Tipy a návody    3 Comments

O introvertech a jejich prosazování, strachu z lidí a z vytváření kontaktů, a o zapadnutí do týmu

Tento článek píšu „na přání.“ Oslovila jsem totiž svoje FB přátele aby mi napsali, o čem by si rádi přečetli, a bylo mi doporučeno téma, které tvoří nadpis.

Začínám tedy s mým oblíbeným tématem – introverti.

O introvertech panuje mnoho mýtů. A některé mýty bohužel padají přímo z úst psychologů. Když přednášející psycholog na jednom kurzu psychologie prohlásil, že „introverti se typicky nezajímají o druhé lidi“, měla jsem opravdu velké nutkání vzít opravdu velkou učebnici psychologie a …zbytek si umíte domyslet.

O to více jsem byla zklamaná, že tak překroucená slova vyšla z pozice autority, a proto byla více nebezpečná.

a) Prosadit se

Abych mohla „poradit“- zamentorovat introverta v tom, aby se uměl prosadit, potřebovala bych více konkrétních informací. Prosadit se kde konkrétně? V práci? Ve skupině přátel? Ve sportu? Co to konkrétně pro Vás znamená se prosadit?

Pořádně se ho nebo ji na to doptat, (vykrokovat to dolů – jak říkáme v NLP), co to pro klienta znamená to slovo prosadit se.

Pro introverta je nejsnadnější prosadit se v činnosti, pro kterou cítí velkou vášeň a která ho baví.

Já osobně nemám problém prosadit se v kontextu toho, když mě něco opravdu zajímá. I když jsem introvert, (ne stoprocentní, mám i svoji extrovertní složku), na kurzech psychologie, kam chodím, působím nejvíc akčně, možná nejvíc extrovertně a to z toho důvodu, že je to „moje téma“, ke kterému mám co říct.

Pro introverta je mnohem důležitější než pro extroverta, aby si správně zvolil práci. Aby dělal něco, co jej skutečně zajímá, co je jeho srdcovka a co je přímo pro něj. Extrovert se v práci „přizpůsobí“, když je dobrý kolektiv.

Read more »

Bře 26, 2015 - Hypnoterapie, NLP    No Comments

Hledáte pocit bezpečí v jídle?

Možná ten bludný kruh znáte ze svého života. Začnete držet dietu, zhubnete a po nějaké době zase přiberete a možná, že přiberete ještě více, než jste zhubli.

Kompulzivní jedlíci nejsou pouze lidé se špatnými stravovacími návyky a lidé, kteří rádi papají – jsou to lidé, kteří hledají pocit bezpečí. Přijímání potravy je podvědomě vrací do časů, kdy byli v bezpečí – do událostí, které pro ně představovaly dokonalé bezpečí, kdy byli malými miminky, maminka je krmila a někdo se o ně staral.

Tito lidé se přejídají, protože jídlo jim na podvědomé úrovni dává pocit bezpečí.

Lidé s nadváhou nebo obezitou jídlem potlačují strach, který se vynořuje z jejich podvědomí.

U každého klienta má strach jinou příčinu. Ve skutečnosti se však jedná o stejný druh strachu – všechny strachy jsou si podobné.

Pokud chceme pomoci člověku s nadváhou nebo obezitou, musíme za pomocí NLP nebo hypnózy odstranit jeho strach.

Velká nadváha je často způsobena silnými emocionálními konflikty na podvědomé úrovni, které mohou být odstraněny na úrovni hypnózy.

Read more »

Čeho se bojíte?

Musíme odstranit strach z naší mysli, protože když cítíme strach, ztrácíme energii.

Každý z nás se čas od času setká s arogantním člověkem. Málokoho z nás napadne, že ten člověk se chová arogantně, protože se bojí. Arogance je formou strachu. Lidé by se nechovali arogantně, pokud by se nebáli.

Příliš se zabýváme výsledky. Přílišné zaměření na výsledky vytváří úzkost, strach a pocit neštěstí.

Klademe si otázky:

Co když můj výkon nebude dostatečný?

Co když neuspěji?

Co si druzí o mně budou myslet?

Co když mě někdo odsoudí?

Jsme přesvědčeni o tom, že pokud neuspějeme, nedostaneme to, co chceme. Myslíme si, že kvůli neúspěchu budeme odmítáni. Když nejsme tak úspěšní jako chceme, nemáme sami sebe rádi. Lidé hromadí majetek, protože touží po pocitu jistoty a bezpečí a naivně si myslí, že když budou bohatí, budou mít pocit bezpečí a jistoty.  Peníze a bezpečí není to stejné. Peníze jsou neutrální. Nejsou ani dobré ani špatné. Důležité je to, co s penězi uděláme. Pocit bezpečí může přijít pouze zevnitř nás, z naší mysli, žádné vnějškové věci nám jej nemohou dát.

Před několika lety jsem přímo posedle chtěla vydělávat velké částky peněz. Nebyly to však peníze, po čem jsem toužila, protože peníze jsem neutrácela, jen je hromadila na účtu, ale pocit bezpečí. Read more »