Říj 19, 2016 - Tipy a návody    No Comments

10 způsobů, jak si jako introvert můžete užívat života

Je důležité si uvědomit, že žijeme ve společnosti, která přeje extrovertům a jejich vlastnostem. Jsme vedeni k tomu, abychom byli hlasití, výřeční, otevření, asertivní, a abychom uměli skvěle prezentovat. Což často vede k tomu, že toho nejchytřejšího člověka v místnosti často není slyšet kvůli tomu nejhlasitějšímu a nejvýřečnějšímu. To vede k tomu, že ve společnosti o introvertech koluje mnoho mýtů, jako například:

 • Introverti jsou nudní.
 • Introverti jsou asociálové.
 • S introverty není žádná zábava.
 • Introvert není vůdčím typem.

Ve skutečnosti je opak pravdou:

 • Introverti jsou velmi zajímaví lidé. Mají mnoho různorodých zájmů, milují čtení, psaní, studium a často jsou chodící encyklopedií. Jsou zapálení do svých vlastních projektů a překvapují znalostmi. Jsou zaměřeni na detaily a dokážou do hloubky porozumět problémům a konceptům. Podle mé zkušenosti mnoho introvertů díky svým bystrým mozkům má také skvělý smysl pro humor.
 • Introverti vůbec nejsou asociálové. Jenom se necítí dobře ve velké společnosti lidí, kde všichni křičí, a nikdo neposlouchá. Mají rádi malé skupiny nebo komunikaci jeden na jednoho. Místo povrchních řečí, rádi diskutují o nápadech a v konverzaci jdou do hloubky, ptají se na mnoho otázek, jsou zvídaví a to jim pomáhá se více spřátelit s druhými lidmi. A naslouchají… Umíte si to představit? Pokud máte extrovertního i introvertního přítele, tak introvert vás zná mnohem lépe.
 • Introverti si užívají života takový, jaký je. Možná to tak dobře nevypadá na Facebooku a možná to nezapadá do představy společnosti o tom, co znamená „bavit se“.
 • Introverti jsou skvělými vůdci, protože pracují rozvážněji, pomaleji a jsou skvělými pozorovateli. Nechávají své spolupracovníky, aby vyjádřili své názory, a dělají rozhodnutí až potom, co si vše pečlivě promysleli a naplánovali.

Když to shrneme, introverti jsou velmi zajímavé, i když nepochopené bytosti. Podívejme se proto na:

10 způsobů, jak si jako introvert můžete více užívat života:

 1. Čtěte a pište. Čtení představuje pro introverta jednu z nejvíce uspokojivých činností. Užívají si to. Myšlenka na to, že můžou mít sami pro sebe celý víkend, aby si přečetli dobrou knihu, je naplňuje radostí. Psaní je pro introverty činností, která je okamžitě nabíjí. Rádi si píšou deník, kde popisují svůj aktuální život, nebo pocity z událostí, které se jim dějí.
 2. Foťte. Introverti jsou skvělí pozorovatelé a přirozeně mají tendenci si všímat detailů, tak to využijte. Zaznamenávejte svět kolem vás z vaší vlastní perspektivy.
 3. Komunikujte s lidmi jeden na jednoho. Užívejte si konverzace, která jde do hloubky, ptejte se na mnoho otázek. Poslouchejte. Nalaďte se na druhé. Porozumějte jim. (Tohle z vás učiní skvělého spisovatele, kouče, vůdce, přinese vám nápady na podnikání, na články, na vytvoření kurzu, čehokoliv, co chcete.)
 4. Komunikujte přes internet. Zapojte se do  diskusního fóra z oblasti vašeho zájmu. Sociální sítě vám pomůžou překonat tlak a hlučnost, která normálně ve skupině vládne, a pomůžou vám najít nové přátele a místo, kde můžete sebevyjádřit z pohodlí svého domova.
 5. Najděte si extroverta. Může být vašim partnerem nebo kamarádem. Jako introvert jste přirozeně přitahováni ke svému protipólu.  Silné stránky extroverta doplní vaše silné stránky. Dovolte extrovertům, aby vás nabili energií a dobrou náladou.
 6. Pracujte na svých projektech doma. Introverti milují, když můžou být doma, v jejich bezpečném a známém místě. Začněte zahradničit, naučte se vařit, péct, vytvářet nové věci, dělat různé projekty typu „udělej si to sám“.
 7. Dělejte rozhovory. Vaše schopnosti analytického myšlení vám pomohou se skvěle připravit na rozhovor a položit ty správné otázky. Pozornost publika bude zaměřena na vašeho hosta, ne na vás, a to vám umožní být skvělým komunikačním prostředníkem.
 8. Užívejte si ticha. Existuje mnoho způsobů, jak to můžete dělat. Meditujte, relaxujte, tvořte. Abyste mohli být kreativní, potřebujete strávit nějaký čas o samotě a v tichu. Pokud jste neustále ve skupině, tak vám to nedovoluje vyjádřit vaši kreativitu. Ticho je mocný a doposud nedoceněný nástroj, jak odvádět skvělou práci a dosáhnout vnitřního klidu.
 9. Žijte přítomností. Procvičujte prožívání přítomného okamžiku, právě zde, právě teď (introverti to umí skvěle), a budete schopni objevit radost všude, na svém pracovišti, při sledování filmů, při rozhovoru s přítelem, při mytí nádobí…
 10. A nakonec, najděte svůj zdroj radosti. Užívejte si to hledání. Netlačte na sebe obecným stereotypem, že bavit se a radovat je možné jenom na večírcích nebo festivalech. Vy víte nejlépe, když se bavíte. Neexistují správné ani špatné odpovědi. Následujte své vlastní pocity. Pokud je nějaká akce pro vás příliš hlasitá nebo příliš stimulující, svobodně se rozhodněte, že nepůjdete. Nebo že odejdete dříve. Respektujte své vlastní pocity a svůj charakter. To je jediný způsob, jak se můžete cítit skvěle a naplno projevovat své výjimečné schopnosti!

Pokud tento text s vámi rezonuje a myslíte, že by tyto tipy mohly být přínosné i pro další lidi, přepošlete jim odkaz na tento článek nebo ho sdílejte na Facebook. Děkuji.

Pokud si nejste jistí, zda jste extrovert nebo introvert, případně jak silnou máte kterou složku svého osobnostního profilu, udělejte si tento rychlý test Profilu osobnosti.

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!