Lis 23, 2016 - Tipy a návody    No Comments

3 věci, díky kterým vaše manželství bude vzkvétat

S manželem jsme se seznámili před 8 lety a půl a manželé jsme již přes 6 let. Máme velmi výjimečný vztah, kdy můžeme být spolu 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu, 365 dnů v roce (pracujeme společně), aniž bychom cítili potřebu si od sebe “odpočinout” nebo aniž bychom si “lezli na nervy”. Kromě vztahu manželského, máme spolu také vztah pracovní, protože společně podnikáme a právě ta naše práce dále posiluje náš manželský vztah.

Za tu dobu jsme si prošli mnohým a z toho všeho bych ráda vybrala 3 věci, které považuji za důležité pro vzkvétající manželství. Podělím se s vámi o svoje názory, jaké schopnosti musí mít oba partneři, aby manželství bylo úspěšné.

1. Oba jsme schopni uznat, že se někdy mýlíme, jsme schopni se za to omluvit a také kompletně partnerovi odpustit.

Stává se to v každém vztahu – jedna osoba něco řekne nebo udělá, očividně s dobrým úmyslem, nebo protože jenom nedomyslí důsledky, ale nakonec se ukáže, že to ve skutečnosti není od ní hezké.

Stane se to. Lidé mají někdy i nedobré dny. Každý je člověkem a ne vždy jsme na vrcholu svých sil, ne vždy jsme dokonalí.

A pokud se do toho ještě zapojí ego, tak lidé mají tendenci se držet svých jednou řečených názorů, ať se děje, co se děje. Naučili jsme se toleranci, každý z nás procházíme vývojem (k lepší verzi sebe), a proto jsme schopni a ochotni partnerovi odpustit. Jsme sobě navzájem životními učiteli. Mě manžel učí většímu klidu, větší diplomacii a schopnosti sebekontroly.

Já mám v sobě zase oheň, který v mém manželovi probouzí větší ctižádostivost.

Držíme spolu, protože ve vztahu sdílíme oba zodpovědnost a jsme schopni se přizpůsobit tomu druhému, když je potřeba.

Také ze srdce přijímáme omluvu bez toho, abychom druhého partnera obviňovali, vzbuzovali v něm pocit viny, nebo vytahovali opakovaně něco z minulosti. Všechno jsou životní zkušenosti a našim úkolem je se z nich poučit a jít dál.

Pokud nedokážete „odpustit a zapomenout“, tak alespoň „odpusťte a přeneste se přes to“. Všichni děláme chyby a chybovat je lidské.

2. Oba dokážeme rozeznávat, jak náš vztah prochází různými fázemi a jsme schopni jít společně dál.

Prošli jsme si okamžiky, kdy jeden z nás, nebo oba jsme se divili tomu, kdo se to vedle nás “objevil”, když se projevila osobnost partnera, která je “někde uvnitř” zastrčená, a kterou jsme nepoznávali.

Prošli jsme si fázemi, kdy jsme oba ukončili zaměstnání a společně rozbíhali podnikání. Nedařilo se hned od začátku, úspory se zmenšovaly a museli jsme pořádně zmobilizovat, abychom dosáhli úspěchu.

Nebo se desynchronizovaly naše potřeby intimity a sexu na několik týdnů, jeden z nás chtěl sex více a druhý na něj právě neměl chuť, ale víme, že to také byla jenom fáze vztahu, a i když někdy nastane, tak opět pomine.

Jsme si vědomi toho, že manželství není sprint – je to maratón.

3. Oba věnujeme čas a energii tomu, abychom se zapojovali do činností, které jsou pro toho druhého důležité.

Věřte tomu nebo ne, ale můj mužíček nebyl úplně na vaření, když jsem ho potkala. Ale protože já ráda vařím a ráda se učím vařit nová jídla a on chce trávit společný čas se mnou, tak se naučil vařit a někdy mě překvapí vynikajícím obědem, nebo alespoň si užíváme společně strávený čas v kuchyni při přípravě láskyplného jídla.

Nebo v jeho rodině bylo běžné, že chodili na procházky a výlety – PĚŠKY. V mé rodině jsem se to nenaučila. V naší rodině se chodilo maximálně do kostela, který je vzdálen od rodinného doma cca 200 metrů.

Trvalo mi nějaký čas, než jsem se „rozchodila“ a teď už jsem to někdy já, kdo ho občas vytáhne ven na procházku.

Každý vztah je jiný. A pokud do nějakého vstupujete, nebo už v něm jste, je důležité na místo manipulace „Dostanu ho tam, kam potřebuji“ zaujmout postoj „Společně to zvládneme“.

Podívejte se také na video-přednášku Muž a žena = Neporazitelný tým, a pokud láska ve vašem vztahu chybí, nebo ji potřebujete znovu rozproudit, začněte poslouchat audio na pozitivní programování mysli Přitahování lásky a láska začne ve vašem životě vzkvétat.

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!