Lis 14, 2016 - Tipy a návody    No Comments

3 životní principy, které vám zaručí úspěch v životě

Možná jste již někdy slyšeli radu: „Předstírej, dokud to nedokážeš“. Tímto heslem je známý hlavně Richard Branson, který díky němu vybudoval svoje impérium „Virgin“. I když uznávám, že tenhle princip může někdy fungovat, mnohem častěji než úspěch vytváří problémy.

Pro váš úspěch je důležité,  abyste svoji činnost stavěli na vašich silných stránkách (potom jste autentičtí a rozvíjíte se), než na něčem, co není vaší parketou ( to vás stojí hodně energie a nakonec to lidi prokouknou).

Pojďme se tedy podívat, jaké 3 životní principy vám k úspěchu v životě dopomohou.

1. Otevřený styl myšlení

Proč je to důležité?

Váš styl myšlení je oknem, přes které se díváte na svět, ovlivňuje váš způsob učení, způsob, jakým jednáte s lidmi, postoj ohledně využívání vašich silných stránek a v konečném důsledku kontroluje způsob, jakým prožíváte celý váš  život.

Co to je otevřený styl myšlení?

Je to přesvědčení, že dokážete rozvíjet své schopnosti zaměřeným a nepřetržitým úsilím. Je to víra, že nemusíte procházet životem s tím, že byste něco měli dělat, protože si to někdo tak přeje, ale naopak pomoci rozvíjení svých schopností si můžete vytvořit život podle svých představ. Otevřený styl myšlení je opakem uzavřeného stylu myšlení. Uzavřené myšlení představuje přesvědčení, že vaše schopnosti jsou pevně geneticky dané, a že jste schopni dosáhnout jenom určitého stupně inteligence, osobnostního typu nebo schopností.

Jak si vytvořit otevřený styl myšlení?

 • Buďte zvídaví: každý den se  něco nového naučte, např. něco z historie,  něco o tom, jak věci fungují. Studujte to, co vám pomůže udržet si vaše tělo perfektně zdravé. Přečtěte si, jaké návyky vám pomůžou stát se lepším člověkem. Zjistěte si, které knihy jsou kvalitní a  kde si můžete přečíst něco opravdu hodnotného.
 • Přátelte se s lidmi, kteří mají otevřený styl myšlení: poznáte je podle postoje „všechno je možné“. Tito lidé projevují pozitivní a optimistické chování. Pracují každý den na tom, aby ze sebe udělali lepšího člověka. Naopak držte se stranou od lidí, kteří jsou věčně negativní, kritičtí, všechno vidí jako problém, a kteří se litují, a kteří tráví příliš mnoho času pomlouváním ostatních a vůbec nepřemýšlí o tom, co by oni sami na sobě mohli zlepšit a na čem by měli zapracovat, aby dosáhli svých cílů.
 • Neomezujte svoji schopnost učení se: To, že se to neučilo na škole, neznamená, že byste neměli věnovat čas tomu se o tom tématu něco více dozvědět. Běžte do knihovny a vyberte si knihy na témata, která vás zajímají. Přihlaste se do Online kurzu, který můžete sledovat z domova po večerech, nebo se podívejte na video-přednášky volně dostupné na webu ohledně témat, kde se naučíte schopnostem, které vás mohou posílit, tím se přiblížíte dosažení vašich cílů.
 • Ponechte svoji mysl otevřenou možnostem. Co kdybyste dokázali něco velkého, o čem jste před rokem ani neuvažovali? A co když se vám během toho otevřou dveře, které nasměrují váš život do úplně nového směru, který vás naplní optimismem a energií? Ani netušíte, jak velký potenciál můžete mít. Když se zaměříte na otevřený styl myšlení, změníte pohled na sebe a na své schopnosti. To je jediná investice bez rizik, která se opravdu vyplatí.

2. Sebevědomí a sebedůvěra

Jaké jsou dlouhodobé přínosy sebedůvěry?

 • Posilní vás: když věříte v sebe, máte pocit, že v tom, čeho můžete dosáhnout, neexistují hranice. Nevytváříte si překážky, místo toho udržujete svoji životní cestu otevřenou možnostem.
 • Převezmete moc nad svým životem do vlastních rukou: místo, abyste reagovali na události a cokoliv, co vám život postaví do cesty, budete vědět, že se můžete spolehnout sami na sebe a to vám dodá  sílu překonávat překážky a růst díky zkušenostem, které po cestě získáte.
 • Pozitivně ovlivní kvalitu vašeho života: když v sobě věříte, tak dokážete pracovat na zlepšení vašich životních podmínek, získání zručností / schopností, které potřebujete pro vytvoření si života, jaký chcete mít a budoucnosti, kterou si zasloužíte.
 • Získáte postoj vítěze. Zamyslete se nad svým vystupováním, způsoby, kterými se chováte, a energií, kterou vyzařujete. Co to o vás vypovídá? Co svým chováním sdělujete ostatním? Pokud pracujete každý den na tom, abyste se stali tou nejlepší verzí sebe, vyzařujete sebevědomí a víru v sebe a své schopnosti.

3. Závazek k dosažení mistrovství

Co je to mistrovství? Kdy se stáváte mistry?

Když máte a/nebo ukazujete skvělé zručnosti nebo schopnosti. Mistrovství je způsobem, jak se stát expertem a získat hluboké znalosti.

Jak dosáhnete mistrovství?

Určete si cíl. Vždy byste měli mít konkrétní cíl, který vás vede k úspěchu. Pokud ho máte, všechno, co v životě děláte, získává větší smysl.

  • Cíl udělejte konkrétním. Pro vaše podvědomí je těžké vám pomoci  s velmi abstraktním cílem. Pokud mluvíte o tom, že si chcete najít práci, být zdraví, nebo dostat dobře zaplaceno, tak to nestačí. Místo toho si zapište, že získáváte pracovní pozici [doplňte si svoji vysněnou pracovní pozici], která zahrnuje měsíční plat ve výši [doplňte částku, o které si myslíte, že je adekvátní vašim znalostem a zkušenostem] a v této práci se můžete  zdokonalovat v [doplňte, jakým konkrétním zkušenostem byste se na té pozici chtěli naučit]. Čím konkrétnější cíl, tím jednodušší je určit kroky k dosažení tohoto cíle.
 • Zaměřte se na jeden cíl. Začněte každý den otázkou: „Co je tou hlavní věcí, ke které jsem ochoten se zavázat, že ji dnes dokončím?“ Tato otázka vás přinutí určit si priority, pomůže vašemu mozku se lépe soustředit, zefektivní práci, kterou potřebujete udělat  tak, že se nebudete cítit vyčerpáni přílišným rozhodováním a místo toho získáte svobodu v zaměření se na to, co je pro vás dneska nejdůležitější.

Zvolte svoji strategii. Cíle jsou důležité, ale také je nutné určit si správné strategie.  Vždy myslete ještě alespoň dva kroky dopředu.

 • Prověřte všechny své možnosti. Zvažte různé způsoby a přístupy, které možná budete muset použít, abyste se více přiblížili ke svému cíli.
 • Nezaměřujte se jenom na krátkodobý úspěch. Místo toho zvažte výhody svého konání z dlouhodobého hlediska.
 • Nefixujte se na své nynější já. Místo toho přemýšlejte o tom, kým se stanete za deset let. Tím, že budete strategičtí, získáte energii k tomu, abyste dosáhli dlouhodobých výsledků, ze kterých vaše budoucí já může profitovat.

Začněte získávat zručnosti, které potřebujete k úspěchu. Je téměř nemožné dosáhnout úspěchu bez toho, abyste přijali jistou sadu zručností / schopností, nezávisle na to, zda studujete, nebo začínáte kariéru jako programátor, nebo se třeba chcete připojit ke skupině lidí, kteří se připravují na maratón.

 • Zjistěte, které zručnosti a schopnosti jsou nevyhnutné pro to, abyste ve své práci uspěli.
 • Pokračujte v neustálém zlepšování všech zručností a schopností. Udělejte z toho „pravidlo deseti tisíce hodin“, směrování vašeho života. Důkladná práce je nevyhnutná pro dosažení mistrovství v zručnostech, které potřebujete.

Buďte pro-aktivní. Jak pracujete na dosažení svých cílů, existují různé způsoby, jak reagovat na prostředí, které se kolem vás vyskytuje.

 • Zjišťujete, že se nacházíte v reaktivním módu, když se vás dotknou činy lidí kolem vás, nebo si možná děláte starosti nebo jste zaujati tím, co dělají?
 • Jste pro-aktivní v tom, jak můžete pomoci ostatním udělat něco, co jim pomůže vyřešit problémy, které mají? Čím více pro-aktivní jste ve vaší činnosti, tím více máte šancí uspět v tom, co děláte.
 • Získáváte ponaučení z událostí, které se dějí kolem vás? Nasloucháte nejprve a až potom konáte? Zjistěte, co můžete udělat, abyste pomohli. Buďte pokorní. Vždy zůstávejte v režimu učení se.

Zjistěte, jak můžete být unikátní. Úspěch neznamená nutně opakování toho, co říkají, nebo dělají druzí lidé, i když jsou úspěšní. Je to o vašem jedinečném přínosu, vašem vlastním náhledu na věc, který způsobí ten rozdíl. Zeptejte se sebe na otázky níže, abyste lépe pochopili, čím se můžete odlišit od ostatních:

 • Čím je moje práce jedinečná?
 • Jaký problém můžu vyřešit, z jehož řešení mohou profitovat ostatní ?
 • Jaké oblasti mohu zlepšit, a jak mohu naplánovat efektivní provedení změny, která bude mít dosah na celé odvětví, kterého se týká?

Používejte tato pravidla a úspěch v životě musí přijít. Napište mi do komentáře, jaký krok uděláte jako první na vaší cestě k úspěchu.

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!