Srp 24, 2015 - Tipy a návody    No Comments

5 účinných způsobů, jak se osvobodit od negativity

Určitě jste už slyšeli o pozitivních afirmacích. Proč někomu fungují a někomu ne? Asi proto, že neznají těchto 5 způsobů. jak se osvobodit od negativity.

„Vím, že moje negativita mě zabije, tak proč takhle přemýšlím?“

Myšlenky na „nejhorší scénář“ – lidé vidí problémy tam, kde nejsou, dokonce vidí i pozitiva jako negativní – je to forma jakéhosi citového pojištění – očekávám to nejhorší, takže pak nebudu zklamaná, když se to tak opravdu stane.

Další syndrom negativního myšlení je věta „ Já jsem ti to říkala“, s negativním dovětkem. Zvyk myslet negativně se pak přenáší i do našeho zdravotního stavu a tito lidé pak trpí depresemi a jinými nemocemi a vůbec si neuvědomují, že to vše pochází z jejich duševního stavu a rozpoložení.

Negativní lidé se často staví do role „realistů“ a jsou na to náležitě hrdi. Samozřejmě, že každý, kdo v něco silně věří, ať už je to očekávání se setkání s UFO nebo s výroky našich politiků, řekne, že je to prostě pravda.

Negativní myšlenka zkresluje naše vnímání reality.

1. Zastavte myšlení v extrémech

Život prostě není jen černý nebo jen bílý.

Prvním krokem k překonání negativního myšlení není být pozitivní hned, ale dávat si pozor na odstíny „šedé“. Např. Ve vztahu s partnerem, raději než si říkat, já vím, že to stejně jednou skončí, si raději budu říkat – vím, že budeme spolu prožívat skvělé chvilky, dobré časy, ale i zlé časy, ale budeme muset respektovat jeden druhého a pracovat na sobě i společně, dříve než učiníme negativní závěry.

2. Zastavte negativní zevšeobecňování

Pokud se mi něco negativního stane, něco nepovede, nebudu zevšeobecňovat. Např. Jdu na zkoušku, kterou neudělám z jakýchkoliv důvodů – nepřipravila jsem se na ni, málo jsem učení věnovala času apod. Nebudu tedy říkat, výborně, zkoušku jsem neudělala, tak to už neudělám žádnou další zkoušku, to už nemá cenu na další zkoušku ani chodit…. Ne, zkoušku jsem neudělala teď a příště bude přeci situace jiná, ne?

3. Zastavte pozitivní minimalizace

Negativní myšlení funguje tak, že odfiltrovává všechny klady a zanechává jen negace. To nás pak vede další demotivaci a nezdarům, což je pak jako začarovaný kruh. Stane se z toho pak zvyk, kdy nezdary vidíme pak při každé nadcházející situaci.

Je nutné, abychom nezdary chápali jako za dočasné. My všichni mám tendenci vidět a najít to, co chceme. Přemýšlíme negativně o osobě, ale zapomínáme např. že přesně stejná osoba nám před půl rokem pomohla, když se mi porouchalo auto, a navíc brala tu věc s humorem.

Zkusme najít na vše, minimálně jednu pozitivní věc.

4. Zastavte hledání negativních znamení od ostatních

Děláme často ukvapené závěry, podle toho, jak na nás které situace nebo který člověk zapůsobil. Pak ale dochází ke zbytečnému zklamání, ranění a hněvu. Když někdo něco řekne, my si to převedeme do své řeči.

Negativní myšlení nás vede nevyhnutelně k interpretaci, že člověk ať dělá, co dělá, je to negativní, zvláště, když si nejsme jisti, jak to ten druhý myslí. Např. „On mi nezavolal, tak to se mnou už nechce mluvit.“ Přiřadili jsme význam té situaci, ale jen se domníváme, nevíme to určitě.

Není lepší se dívat na celou věc jinak? Např.

„On mi nezavolal“. protože

  • je zaneprázdněn v práci
  • nemá signál, tak nemůže zavolat
  • čeká, že zavolám já atd…..

Žádné z těchto tvrzení nejsou negativní, ale jsou hodnověrná, mohou být vysvětlením, proč ten který člověk nevolá.

Pokud někdy v budoucnu nastane nějaká podobná situace, při které se přistihnete, že začínáte vymýšlet negativní scénář, zastavte se, nadechněte se a řekněte si: „ Tento problém, kterým se teď zabývám, existuje jen v mé mysli“. To bude pro vás důležitý krok, protože vy si uvědomíte, že to není realita, ale jen fikce, kterou si sami vytváříte, a tohle bude důležitým krokem ke změně vašeho myšlení, směrem k pozitivnímu myšlení, ale pozor na Zákon přitažlivosti.

5. Přestaňte si nastavovat nerozumná pravidla a očekávání

,Vymýšlení a nastavování pravidel, jaký život musí být, které jsou založené na vlastních tvrdohlavých očekáváních, to je opravdu skvělý způsob, jak si udržet svou mysl v negativitě. Např. „Lékař mi ještě neřekl výsledky mých testů, tak to určitě jsou špatné“… není lepší si říct, laboratoř, které zpracovává výsledky, toho má hodně, moje výsledky jestě nejsou k dispozici…

Další příklad – „Neudělala jsem to správně, nejsem dost chytrá“….není lepší si říct, že musím mít víc praxe, abych to příště udělala lépe?

Nebo – „Na schůzku nepřijel včas, tak to ho asi nezajímám“….a co když uvízl někde v zácpě, nenapadlo vás?

Pokud máte pocit, že jste nespokojena nebo vás zklamaly výsledky, pak musíte očekávat příště něco jiného. Spíše než se rozčilovat, zeptejte se sami sebe, „nebyla moje očekávání příliš vysoká?“ A „Co nového jsem se z toho naučila ?“

Pointa je v tom, že musíte vidět a přijímat věci, jak jsou, místo toho, že budete doufat a přát si a očekávat, jak vy chcete, aby se stali a dopadli.

To nejdůležitější na závěr

Zaujal mě jeden z motivačních citátů : „Modlete se, a Bůh se postará o vše, co bude pro vás nejlepší.“

To je způsob, jak žít. Jde o to, používat víru jako pozitivní palivo, každý den.

To je to, co si přeji pro sebe. A to je to, co si přeji pro vás.

Zvolme pozitivitu dnes.

Společně.

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!