5 způsobů, jak si udržet dokonalé soustředění
V dnešní roztěkané době je umění udržet si dokonalé soustředění na cíl neocenitelnou výhodou. Jsme neustále bombardování různými podněty, které narušují naši schopnost dokonalého soustředění se.
Pojďme se nejdříve podívat na to, jak se o možnost dokonalého soustředění každodenně připravujete:
- Pokud začínáte svůj den s pocitem, že je toho na vás moc, jste přitížení už jenom při pomyšlení na všechnu tu práci, která vás čeká.
- Pokud odkládáte ty nejdůležitější věci na později.
- Pokud dovolujete svému mobilu, aby rozhodoval o tom, na co máte zaměřit pozornost.
- Pokud pracujete dlouhé hodiny až do úplného vyčerpání.
- Pokud úkoly odkládáte nebo to prostě vzdáte, když se věci ukážou náročnější, než jste čekali.
Jak z toho ven?
Důležité je zaujmout strategický postoj k nadcházejícímu dni, hlavní je, jak den začnete, a jaké schopnosti, znalosti a nástroje použijete k tomu, abyste svoji práci zvládli efektivně.
Použijte následujících 5 způsobů, jak si udržet dokonalé soustředění během celého dne.
1. Začněte svůj den otázkou, která vytříbí vaši schopnost soustředění.
Jako první věc se každé ráno zeptejte na otázku: „Co je tou hlavní věcí, ke které jsem ochoten se zavázat, že ji dnes dokončím?“
- Proč je to důležité: Povzbudí vás to, abyste se strategicky zamysleli nad svým nadcházejícím dnem, abyste se zaměřili na své cíle (osobní i profesní). A také vás to donutí si určit priority, protože určitě uznáte, že odpověď „Všechno!“ vám s určováním priorit příliš nepomůže.
- Jak to začít používat: Napište si to. Napište si to velkým tučným písmem na velký kus papíru a umístěte si ho na zeď v ložnici nebo koupelně. Potom se během dne ujišťujte, že pracujete na dokončení toho, co jste si ráno určili jako tu nejdůležitější věc.
2. Udělejte tu nejpřínosnější/nejtěžší práci jako první věc hned ráno.
Použijte první hodiny vašeho pracovního rozvrhu, abyste pracovali na té nejtěžší věci, na věci, která vám zajistí ten největší přínos a nejrychlejší posun k dokončení vašich cílů. Nejde o to, abyste pracovali tvrději, ale lépe a chytřeji. Využijte toho, že vaše tělo má ráno nejvíce energie. Dopoledne se dokážete lépe soustředit, váš mozek je stále čerstvý po vydatném spánku. Rozdělte si práci na celý den a ráno začnete s tím nejdůležitějším úkolem, který vám přinese ten největší přínos.
- Proč je to důležité: Práce na tom nejdůležitějším úkolu dne hned zrána umožní vašemu mozku se plně soustředit na problém, který potřebujete vyřešit, nebude se tolik rozptylovat, z okolí nedostáváte ještě tolik podnětů, a máte velké množství energie po vydatném nočním spánku. Úplně nejhorší strategií je nechat si to nejdůležitější na večer, když jste již plně vyčerpáni po celém dni.
- Kdy je ten správný čas: Vědci tvrdí, že náš mozek má nejvyšší výkonnost 2-4 hodiny po tom, co se vzbudíme. Například pokud vstáváte v 7 hodin ráno, tak interval vaší největší výkonnosti je mezi 9 až 11 hodinou ranní. Využijte proto tento ranní čas, abyste maximalizovali výkonnost vašeho mozku při práci na těch nejdůležitějších úkolech.
3. Odstraňte to, co vás vyrušuje.
Existuje nekonečné množství věcí, které žádají o naši pozornost a tím nás zpomalují a způsobují, že odkládáme práci na našich hlavních úkolech, ať už se jedná o sociální sítě typu Facebook, nebo neustálá kontrola emailů, SMS, nebo nutkání volat zpátky na zmeškané hovory. Následující 3 věci vám pomůžou se vyhnout informačnímu šumu kolem vás:
- Nastavte si mobil do Leteckého režimu, když se potřebujete soustředit bez jakéhokoliv vyrušování. Další možností je vypnout si zvonění (i vibrační) a odložit telefon na místo, kde ho nemáte na očích.
- Domluvte se s lidmi ve vašem okolí a dejte jim vědět, že následujících několik hodin nebudete k dispozici. Nikdo si neuvědomí, že potřebujete čas na soustředění, pokud jim to neřeknete. Také dejte druhým lidem vědět, kdy budete pro ně k dispozici na jednání ohledně dalších věcí, které s vámi potřebují probrat.
- Kontrolujte emaily a sociální sítě maximálně 3x denně. To nejhorší, co můžete udělat, je jako první se ráno podívat na emaily. Emaily zkontrolujte, až dokončíte první úsek soustředěné práce na svém nejdůležitějším úkolu. Může to být například kolem oběda, potom odpoledne a nakonec až večer. Sociální sítě odložte až úplně nakonec, když jste již udělali vše důležité, co jste na ten den měli naplánováno.
4. Plánujte si čas jako profesionál.
Pokud se přistihnete, že pracujete v nekonečně dlouhých úsecích během dne, tak pravděpodobně víte, že v tomto nastavení je těžké si dlouhodobě udržet soustředění. Náš mozek se nedokáže soustředit v dlouhých úsecích, proto je nutné si práci rozplánovat do bloků např. po 2 hodinách. Následující techniky vám v tom pomůžou:
- Používejte časovač, abyste si uvědomili, jak rychle nebo pomalu čas plyne. Funguje to na všechno, od stopování pohybových aktivit, až po zaměření se na více kreativní práci, např. na psaní. Výhody z toho plynoucí: menší vyčerpání a větší produktivita, když si váš mozek navykne se soustředit tímto způsobem.
- Použijte techniku Pomodoro, pokud pracujete na analytických nebo více komplikovaných úkolech. Tato technika je jednoduchá, ale účinná: pracujte v blocích 25 minut, a potom si vždy dejte 5 minut přestávku.
- Mezi jednotlivými bloky práce si dopřejte časté přestávky, aby váš mozek měl čas zpracovat získané informace. Dejte si svačinku, zaposlouchejte se do hudby, udělejte sérii nějakých cviků, nebo prostě relaxujte.
5. Vždy zůstaňte ve spojení s vaším PROČ.
Tato technika vám pomůže udržet mozek zaměřen prakticky na cokoliv, studium, vyhledávání informací, účast na poradě, psaní článků na web, čtení knih, a také na budování osobních a profesních vztahů. Pokud porozumíte motivům vašeho chování a důvodům, proč něco dělat, získáte nad svým životem nadhled a také nad tím, čeho chcete dosáhnout. Podívejme se na dva způsoby, jak zůstat ve spojení s vaším „proč“:
- Kdykoliv narazíte na nějaký problém, zeptejte se sebe: „Proč to dělám?“ Vytáhne vás to z momentální situace a umožní vám to přemýšlet ve větších souvislostech. Pracujete na tom, abyste získali zručnost v něčem, co pro vás bude v budoucnu užitečné? Rozbíháte nový projekt, protože vám poskytne nové znalosti, udělá vás šťastnějším, a dovede vás blíže ke splnění si vašich snů? Pokud se napojíte na počáteční důvody, proč jste to začali dělat, potom i ty náročnější věci vám začnou dávat smysl, protože poslouží účelu.
- Pokud něco vypadá jako povinnost, udělejte z toho osobní volbu. Je to psychologická technika, která funguje, protože se začnete cítit více proaktivní ve věcech, které musíte udělat. Například místo abyste se cítili zmoženi náročným úkolem, řekněte si „Tohle je věc, ve které se chci stát odborníkem.“ Přínosem bude, že získáte větší pocit kontroly nad tím, co děláte.
Soustředění a vytrvalost jsou věci, které oddělují průměrné lidi od těch, kteří jsou mistři ve vytváření si života podle svých vlastních představ. Zjistěte, co je vašimi silnými stránkami, využijte je naplno a použijte dokonalé soustředění a vytrvalost pro splnění si svých přání a snů.
Napište mi vaše PROČ do komentáře. Děkuji.