6 pravidel, jak se stát úspěšným introvertem
Stydlivý člověk. Odměřený. Nespolečenský. Tichý. Většina lidí by popsala introverta právě tímto způsobem. Někteří lidé mají pocit, že introverti potřebují „pomoc“ extrovertů k tomu, aby se stali zajímavými nebo přitažlivými pro druhé. Opak je pravdou.
Introverti jsou sami o sobě skvělými lidmi, kteří mají druhým, co nabídnout. Introverti pouze nevědí, jak svoje silné kvality ukázat ostatním.
Co je na introvertech výjimečného?
A jak mohou introverti dosáhnout úspěchu, když se zdá, že v dnešním světě vítězí ten, kdo na sebe upoutá největší pozornost?
Sepsala jsem několik pravidel, podle kterých se můžete řídit (pokud jste introvertem) k tomu, abyste byli úspěšní.
1) Ignorujte stereotypy
Většina lidí si myslí, že introverti jsou nepřátelští nebo nespolečenští. Pravdou je, že introverti se socializují jiným způsobem než extroverti. Jsme jako ryba ve vodě v menší skupince lidí a vytváříme s druhými hlubší vztahy než extroverti.
Někteří lidé se dívají na introverty jako na méně schopné – ve skutečnosti introverti mají kvality, které hýbou světem – vytrvalost, schopnost se soustředit, citlivost, schopnost si věci promýšlet atd.
2) Pracujte sami a pro sebe, pokud vám to dobře funguje
S manželem jsme si vytvořili práci na míru podle našich silných stránek a podle vlastností našich osobností. Vytvořili jsme naši firmu ve dvou lidech a zkušenosti nás také naučili, že ani žádného společníka do firmy přibírat nepotřebujeme a ani nechceme.
Pokud introverti pracují ve velké skupině lidí, např. v open space, kde jsou vyrušováni, ztrácejí velké množství energie, kterou by jinak použili na práci. Introvert je nejspokojenější, když může pracovat sám, nebo v opravdu malé skupince lidí.
3) Naučte se udělat si na sebe reklamu
Hledejte způsoby, jak zapromovat svoji expertízu – pište si blog, vyhledávejte situace, kde můžete mluvit o tom, co děláte před malou skupinou lidí, informujte pomocí email marketingu (na legálně získané kontakty) o tom, co děláte. S manželem máme více než 70 000 legálně získaných kontaktů – emailů na lidi, které zajímá to, co děláme. Chodíme na akce, kde mluvíme o tom, co děláme, píšeme blogy, díky kterým nás oslovují novináři a žádají nás o rozhovory (poslední vyšel ve čtvrtek v časopisu Instinkt).
4) Nechte se inspirovat introvertními vůdci
V jedné slavné studii Jim Collins zkoumal osobnosti ředitelů 11 nejúspěšnější společností a zjistil, že všichni CEO těchto společností byli introverti.
Gándhí, Ježíš, Buddha byli introvertními vůdci, kteří potom, co si prošli vnitřní katarzí, „nasadili si extrovertní klobouk“ a začali měnit svět. Mark Zuckerberg a Bill Gates jsou introvertními vůdci současnosti, kteří jsou mega úspěšní.
5) Procvičujte umění veřejného projevu
Pro mě, jako pro introverta byl veřejný projev velkou část mého života oříškem. Referáty na základní a střední škole jsem přímo nesnášela. My introverti máme citlivější nervovou soustavu, a proto si věci víc „bereme“. Začala jsem se cvičit v tomto umění v malých skupinkách, kde relativně „o nic nešlo“.
I nervová soustava introverta si na přednášení může zvyknout. Hodně pomůže hypnóza a Neuro-lingvistické programování, které vyčistí podvědomí od negativních emočních bloků a zajistí pozitivní emoční stav. Začněte postupnými kroky a možná, že se veřejný projev stane součástí vašeho příjmu – i introvert může v pohodě školit a vystupovat před lidmi.
6) Staňte se introvertním podnikatelem
I když i v podnikání introvert občas musí vystupovat ze své zóny komfortu, nenašli jsme s manželem lepší způsob práce, který by nám poskytoval více svobody. Když naleznete cestu, jak komunikovat o tom, co je pro vás důležité, autenticky a se zapálením a přitom zůstanete sami sebou, stanete se přitažlivými pro druhé.
Oslovilo vás to? Udělejte si test na zjištění profilu osobnosti a za několik minut zjistíte, zda jste introvert, extrovert nebo ambivert, plus mnoho dalších cenných poznatků o vaší jedinečné osobnosti.