Lis 9, 2015 - Tipy a návody    No Comments

8 způsobů, jak poznat narcistu

Jsou všude, znepříjemňují vám život, když se s nimi setkáte, nejdříve přemýšlíte, zda je chyba u vás nebo někde jinde a z jejich chování můžete být zmateni. Vysávají z vás energii a probouzejí negativní emoce – narcisti.

Jak je spolehlivě poznáte?

Zde máte několik tipů:

1) Narcista tvrdí, že je nejlepší (většinou ve všem)

Člověk s narcistickou poruchou osobnosti má nutkání vystavovat na odiv své úspěchy a své přednosti. Má obrovské ego. Narcista nejraději mluví o sobě. Znám osobně jednoho kouče (nebudu jmenovat a dělat mu reklamu), o kterém mi několik jeho klientů prozradilo, že většinu sezení, které s nimi strávil, věnoval tomu, že mluvil o sobě a svých úspěších, chvástal se tím, čeho v životě dosáhl. Jeho klienti jsou rozčarováni z toho, že zaplatí za 90 minut sezení 1500 Kč a na místo pomoci v řešení svých problémů se dočkají jeho narcistických keců.

2) Narcisti mají pocit, že jejich názory jsou lepší než názory většiny lidí, a proto se na většinu lidí dívají z patra

Narcista považuje druhé lidi za méněcenné (hloupé, ošklivé, průměrné, pomalé) a používá je jen jako prostředek k dosažení svých vlastních cílů.

V bývalém zaměstnání jsem měla kolegu, který když komunikoval se zákazníkem, tak se tvářil mile a jakmile ale položil telefon, tak o něm prohlásil, že je idiot. To je typické narcistické chování.

3) Narcista si myslí, že má právo se k druhým lidem chovat špatně

Narcisti všeobecně vědí, že antisociální chování a šikana jsou nepřijatelné. Ze svého chování však nemají špatný pocit, protože si jej dokážou ve své hlavě samolibě odůvodnit, a mají neustále pocit, že jim někdo křivdí.

4) Narcista často používá vulgární výrazy a nemá problém se hádat

Studie psychologů Nicolase Holtzmana a Michaela Struba objevila, že narcističtí jedinci jsou hádaví, a s porovnáním s lidmi se zdravou psychikou častěji používají vulgární výrazy. Svojí slovní agresivitou zastrašují ostatní, aby dostali to, co chtějí.

5) Narcista očekává, že bude mít speciální výhody, a že s ním druzí lidé budou zacházet speciálním způsobem

Čekat ve frontě považuje narcista za potupné. Myslí si, že jeho pozdní příchody budou automaticky omluveny. Svým atypickým chováním upoutává pozornost, která mu v dětství chyběla nebo ji naopak měl od rodičů až příliš.

6) Neumí prohrávat

Například, pokud narcista prohraje ve sportovním utkání, zpochybňuje schopnosti a úsudek rozhodčího. Když se narcisti cítí být ohroženi svými kolegy nebo konkurencí, neváhají je očernit (samozřejmě s použitím jmen a příjmení) a své negativní chování si umí výborně zdůvodnit, protože ve svém samolibém světě věří tomu, že mají vždycky pravdu a ta jejich pravda je samozřejmě ta jediná správná.

7) Nestydí se vyjadřovat postoj, že všichni ostatní jsou hloupí

Narcisti všude byli, všechno vědí nejlépe, všechno umí, prostě jim chybí pokora. Působí přehnaně sebevědomě, ve skutečnosti uvnitř sebe mají velké pochybnosti o sobě, a proto neumí přijímat kritiku, kterou zdravě sebevědomý člověk zvládne.

8) Rád se pasuje do pozice vůdce a říká druhým, co mají dělat

Narcisti si libují v řídících a vedoucích pozicích, protože díky nim mohou mít nad ostatními navrch, což naplní jejich potřebu neustálého pozitivního ujišťování.

Sedí tento popis na někoho, koho znáte?

Narcisti jsou všude. Dobrou zprávou je, že se jim můžete bránit tím, že budete procvičovat asertivní chování a hlídat to, aby nebyly překračovány vaše osobní hranice.

Chcete vědět, jaká je vaše osobnost? Otestujte se v testu Profil osobnosti.

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!