Srp 5, 2011 - Tipy a návody    No Comments

Děláte dost pro Váš vztah?

Rome visit, June 2008 - 57
Creative Commons License photo credit: Ed Yourdon

Aby vztah fungoval, musí se na něm pracovat. Pokud si myslíte, že některým párům to klape „samo od sebe“ aniž by museli o kvalitní vztah usilovat, mýlíte se. Také se vám může stát, že se jednoho dne probudíte a řeknete si:

„Co se to s námi stalo?“

Rostliny, když nerostou, umírají. Stejné je to se vztahy.

Váš vztah buď roste, nebo uvadá. Jiná možnost neexistuje. Klíčem ke kvalitnímu vztahu je aktivně na něm pracovat.

MLUVTE SPOLU

Jsou páry, kde spolu muž a žena nemluví. Ten vztah je těsně nad hrobem, ale ti dva dosud nesebrali odvahu si to přiznat. Oba dva se raději zahrnují prací, aby nemuseli přemýšlet o svých problémech. Oba dva již cítí, že už to není jako dřív.  Ať už se bojíte reakce svého partnera – partnerky, začněte řešit své problémy v komunikaci. Nevyřešené problémy fungují ve vztahu jako jed. I když si myslíte, že do některých témat je lepší se nepouštět, neřešením svých problémů, odsuzujete vztah k zániku. Hlavně si nenamlouvejte, že se nic neděje. Položte si otázky:

  • Co můžete oba dva udělat pro to, aby náš vztah lépe fungoval?
  • Co můžete oba dva udělat pro to, aby naše komunikace lépe fungovala?
  • Je mi můj partner nevěrný?
  • Chci na vztahu pracovat nebo z něj odejít?

Ke komunikačním problémům ve vztahu zaujměte aktivní přístup. Neřešením komunikačním problémů podepisujete nad vaším vztahem ortel.

Postoj: „raději to necháme být“, „raději o tom nebudeme diskutovat“ není správná cesta. Nevyřešené problémy začnou vztah nahlodávat. Každý vztah má citlivá témata, o kterých se Ti dva raději nebaví kvůli zachování domácího míru. Ale to je špatně! Díky nemluvení např. o financích, se Váš vztah v této oblasti nerozvíjí a neřešením domácích financí si můžete způsobit problémy.

O partnerských vztazích jsem více povídala 10.8.2011 na internetové přednášce Najděte svoji životní lásku.

Marie Michaličková
Kouč osobního rozvoje 

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!