Čvn 18, 2016 - Osobní rozvoj    No Comments

Jak být šťastný

Když se ptám na koučovacím sezení klientů, co jim to přinese, když dosáhnou svého cíle, ať už pracujeme na oblasti vydělávání peněz či nalezení životního partnera či čemkoli jiném a jdeme hodně hluboko, tak na samém konci z nich vypadne to, že to dělají proto, že chtějí být šťastní. Štěstí je cílem všech našich cílů. Je to hodnota, která motivuje naše chování na podvědomé úrovni.

Když jste šťastní, biologie vašeho těla je odlišná. Když zažíváte lásku, soucit nebo radost, vaše tělo vyrábí oxytocin, serotonin a opiáty, což jsou přirozená antidepresiva vašeho těla.

Lidé všeobecně mají větší sebeúctu, když jsou šťastní – jejich biologie a imunitní systém funguje jinak.

To, zda jste šťastní nebo ne je přímo napojeno na vaše zdraví. Před několika lety Dalajláma oslovil vědce pozitivní psychologie s tím, aby objevili rovnici štěstí. Tito vědci přišli na to, že ke štěstí jsou zapotřebí tři věci.

První částí rovnice tvoří mechanizmus, který si vytváříme během našeho dětství jako důsledek našeho naprogramování.

Podle tohoto mechanizmu vědci rozdělili lidi do dvou skupin: V první skupině jsou lidé, kteří se na věci, které zažívají, dívají jako na kreativní příležitost.

Ve druhé skupině jsou lidé, kteří se dívají na stejnou situaci a vidí problém. Je zřejmé, že lidé, kteří vidí problémy, jsou lidmi, kteří jsou nešťastní.

Lidé, kteří vidí příležitosti, jsou šťastní.

Podle tohoto výzkumu podvědomé mechanizmy ve vašem mozku tvoří 42 % vašeho štěstí.

Jsem si jistá, že se teď ptáte: může se naprogramování vašeho mozku ovlivnit či změnit?

Ano, může za pomocí několika věcí.

  1. Za pomocí antidepresiv, což není dlouhodobé řešení a já osobně jej nedoporučuji.
  2. Za pomocí terapie, kde se zbavíte svých omezujících rozhodnutí.
  3. Za pomocí meditace nebo autohypnózy, díky kterým se naučíte ztišit svůj negativní vnitřní dialog.

Druhou část vaší rovnice štěstí tvoří podmínky, ve kterých žijete. Sem patří zejména vaše finanční situace, ale také to, co se děje ve vašem životě. Tato část rovnice přispívá k vašemu pocitu štěstí pouze 7-11 %, což je opravdu malé číslo, když se nad tím zamyslíte. Pokud dneska vyhrajete loterii např. 10 mil Kč, budete nadšení.

Do jednoho roku však se ,podle tohoto výzkumu, úroveň vašeho štěstí vrátí na stejnou úroveň, protože vaše podvědomé programy ve vašem mozku se nezmění tím, že vyhrajete loterii. Podle výzkumů finanční zabezpečení nepřispívá významným způsobem k pocitu štěstí, byť si většina lidí myslí něco jiného.

Existují dvě skupiny lidí, kteří jsou velmi nešťastní: extrémně chudí a extrémně bohatí, protože všechno, na co tyto dvě skupiny lidí myslí, jsou peníze.

Pokud ve svém životě zažijete tragickou nebo náročnou událost jako je např. smrt blízké osoby, náročný rozvod nebo zůstanete ochrnutí, do jednoho nebo dvou let se úroveň vašeho štěstí vrátí do normálu.

Lidské vědomí je tak flexibilní, že se nové situaci přizpůsobí.

Třetí část rovnice je fascinující.

Téměř 50 % vašeho pocitu štěstí záleží na vašich dobrovolných volbách, které děláte každý den.

Pokud si každý den vybíráte dělat volby, které vám přinášejí osobní potěšení, potom se úroveň vašeho štěstí zvyšuje o 50 %.

Pokud každý den děláte věci, které máte rádi, je více než pravděpodobné, že jste šťastným člověkem.

Co to pro Vás znamená?

Máte všechno ve vašich rukou a štěstí je vašim osudem, za předpokladu, že se tak rozhodnete.

Tento článek byl napsán na základě přednášky o štěstí amerického lékaře indického původu Deepaka Chopry.

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!