Čvc 8, 2016 - Osobní rozvoj    No Comments

Jak si vytvořit zdravé sebevědomí

Pracuji jako koučka více než šest let a za tu dobu prošly mýma rukama stovky klientů a klientek, kteří měli problém se sebevědomím. Díky tomu mám v této oblasti velké zkušenosti a díky stovkám sezení s těmito typy klientů jsem zjistila, že u lidí s nízkým nebo nižším sebevědomím se vyskytuje jeden podstatný vzorec myšlení:

Lidé s nižším sebevědomím vynikají v jedné věci nadprůměrně – umí podrobně vylíčit do všech detailů všechny věci, které se jim v životě nepodařily a tyto svoje neúspěchy si opakují ve své hlavě a tím se utvrzují v tom, že jsou k ničemu a že mají nižší sebevědomí.

Lidé se zdravým nebo velkým sebevědomím dělají něco úplně opačného: vytvoří si ve své hlavě nebo v místě, kde tráví většinu času, „zeď svých úspěchů“.

Pokud na něco vzpomínají ze své minulosti, tak především na věci, které se jim v životě podařily a na situace, ve kterých se cítili dobře a sebevědomě. Používají užitečnou mentální strategii na udržování si zdravého sebevědomí.

Pracuji jako NLP koučka a podstatou NLP je modelování. Zakladatelé NLP studovali ty nejlepší terapeuty (Miltona Ericksona, Virginii Satirovou a Fritze Perlse), aby zjistili, co dělají tito lidé ve své hlavě a ve vnějším prostředí jinak, že jsou schopni dosahovat tak výjimečných výsledků.

Co byste vy měli nebo mohli udělat k posílení svého sebevědomí?

Sledujte ve svém okolí člověka, kterého považujete za sebevědomého. Věnujte však mimořádnou péči jeho výběru. Dejte na svoji intuici, protože vaše intuice, to je vaše podvědomí. Někteří lidé působí sebevědomě, avšak sebevědomí vůbec nejsou.

Měla jsem klientku, která se před svými přáteli ráda chvástala tím co má – luxusním autem, které mimochodem měla na leasing, a domem, který měla také na dluh – na hypotéku, její známí ji záviděli a díky tomu si zvyšovala sebevědomí. Myslela si, že díky věcem, které vlastní, je o něco lepší, než jsou druzí. Na sezení však působila jako hromádka neštěstí, protože její sebevědomé chlubení bylo jenom zástěrkou jejího nízkého sebevědomí.

Díky koučinku pochopila, že zdravé sebevědomí začíná uvnitř.

Jak si můžete vy vytvořit zdravé sebevědomí?

1. Pozorujte, co zdravě sebevědomý člověk dělá jinak, než děláte vy. Čemu věří? Co je pro něho důležité? Jak se chová? Co říká o sobě?

A na základě zpětné vazby měňte svoje omezující rozhodnutí.

2. Vytvořte si seznam svých úspěchů. Napište si, co všechno se vám v životě podařilo. Tento seznam mějte při sobě a nastavte si mobil tak, abyste se každou hodinu na něj mohli podívat. To vám pomůže změnit vaši mentální strategii, která není pro vás užitečná.

Je důležité to změnit a vy jste jediným člověkem, který to může udělat.

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!