Čvc 10, 2016 - Na zamyšlení    No Comments

Jak zvládnout stres a uzdravit váš život

Za posledních 15 let se stres stal nejrozšířenější epidemií naší civilizace. Stres je přímo nebo nepřímo zodpovědný za jakoukoliv chronickou nemoc. Už dlouho se ví, že stres působí na vytváření nemocí jako je mrtvice nebo srdeční infarkt. Stres je také zodpovědný za vytváření si závislostí na drogách.

Kvůli hektické době se v celé západní civilizaci zvyšuje počet lidí, kteří trpí nespavostí.  I ti, co dobře usínají se čas od času, budí uprostřed noci a ne a ne znovu zabrat. Podle lékařů jde o reakci na stres.

Co je to stres?

Stres je vnímání fyzické nebo psychické hrozby.

Nevnímejte stres jako něco, co se vám děje, ale jako něco, co vnímáte, že se vám děje. Představte si stres jako vlnu emocí, pokud jste obratným surfařem, to, co prožíváte, může se sebou přinést novou energii.

Zvládat stres je schopností, které se každý člověk může naučit.

Co se děje ve vašem těle, když se cítíte fyzicky, emocionálně nebo psychicky ohroženi?

Např. jste v zácpě a jedete pozdě na schůzku, myslíte si, že zmeškáte letadlo, máte obavy, že nevyjdete s penězi, bojíte se, že jste nemocní nebo že vás váš partner nemiluje.

V tu chvíli je nejlepší si uvědomit, že tohle všechno je pouze fantazie. Nejlepší využití představivosti je kreativita a její nejhorší využití je stres.

Strach je očekáváním, že se něco v budoucnu pokazí.

Hněv je vzpomínkou, která je spojená s bolestí. Hněv může vést k nenávisti, k nepřátelství a pocitu odplaty, což jsou velmi toxické emoce.

Krátký výbuch hněvu může být v pořádku, ale pokud si udržujete nepřátelství a pocit křivdy delší dobu, máte ve svém těle velkou toxicitu.

Co se s námi děje, když zažíváme stres?

Na psychické úrovni ztrácíme úroveň koncentrace. Příznakem stresu je také zmatení, výpadky pamětí, ztráta orientace, útoky paniky, únava, apatie, letargie.

Co se děje na fyzické úrovni?

Lidé, kteří jsou vystresovaní, mívají kožní problémy, bolesti svalů a kostí, mohou mít problémy se zažíváním, kardiovaskulární nemoci, mrtvice, hormonální nerovnováhu.

Stres je ale rovněž zodpovědný za bolesti hlavy, cukrovku, alzheimera, záněty, astma, problémy s plícemi např. nemůžete popadnout dech atd. A všeobecně stres oslabuje imunitní systém, což vás činí náchylnější na infekce a na propuknutí rakoviny.

Jak se můžete se stresem vypořádat?

Řešením, které sama používám, jsou relaxační – meditační techniky, relaxační trans nebo zaměření se na Váš dech nebo techniky NLP.

Každé ráno a večer minimálně 30 minut provádějte uvolňující cvičení a vaše tělo se zbaví stresových hormonů, posílí se vaše imunita a budete zdravější a spokojenější.

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!