

Negativní emoce – užírají vás zevnitř?
Některé negativní emoce bychom raději necítili. Strach nás „zdržuje“ od dosahování našich cílů a všeobecně dlouhotrvající negativní emoce nás vysilují, připravují nás o životní energii a všeobecně můžeme říci, že lidé, kteří jsou často unavení, mívají „problém“ s negativními emocemi. Jejich podvědomí totiž investuje obrovské množství úsilí do toho, aby udrželo negativní emoční bloky potlačené.
Jsou negativní emoce pouze vaším nepřítelem?
Ne tak jednoznačně. Je důležité rozlišovat, kdy je užitečné je cítit a kdy ne. Základním úkolem vašeho podvědomí je vaše ochrana. Vaše podvědomí je vašim nejlepším přítelem a myslí to s vámi dobře. Kdybyste stáli na střeše desetipatrové budovy, na samém jejím okraji a necítili byste strach, co by se mohlo stát?
Když se ale ráno probudíte a cítíte neopodstatněný smutek, potom je nejvyšší čas zapřemýšlet o tom, zda byste měl/a s tím něco dělat.
Je pro vás dobré cítit negativní emoce, pokud jsou pošlapávány vaše hodnoty a překračovány vaše hranice, protože tehdy vám vaše negativní emoce dávají najevo, že je potřeba ve vašem životě něco změnit.
Podle učebnice psychologie Atkinsonové a Hilgarda je emoce stav složený mnoha složkami, jehož výsledkem je připravenost k určitému jednání.
Buďte vděční za svoje negativní emoce, protože pokud byste nebyli schopní si je vytvářet, znamenalo by to, že trpíte asociální poruchou osobnosti.
Lidé postižení touto poruchou postrádají běžné emoční reakce, nejsou schopni cítit strach, stud nebo pocit viny. Patří sem i psychopati, kteří jsou pro společnost přímo nebezpeční.
Naše emoce řídí naše chování a zpracování informací.
Pozitivní emoce rozšiřují škálu našeho myšlení a jednání. Nevěříte? Přesvědčím vás o tom!
Účastníci jedné studie zhlédli jeden z pěti úryvků různých filmů, které měly probudit jednu ze dvou pozitivních emocí (radost nebo spokojenost) jednu ze dvou negativních emocí (strach či zlost) nebo žádnou emoci (kontrolní stav). Když byly zkoumané osoby v příslušné náladě navozené filmovým úryvkem, vyslechly si seznam určitých činností a jejich úkolem bylo vybrat si, kterou z uvedených činností by se chtěly zabývat. Zkoumané osoby, jež pociťovaly strach nebo vztek, uváděly méně činností než ty, které nepociťovaly žádnou emoci. Naproti tomu zkoumané osoby, které pociťovaly radost a spokojenost, měly chuť dělat více činností než osoby, které nepociťovaly žádnou emoci. (Fredrickson a Branigan)
Jiné experimenty prokázaly, že pozitivní emoce rozšířily rozsah vizuálního vnímání a umožnily lidem vidět více než obvykle. (Wadlinger, Isaacowirz)
Bylo také dokázáno, že pozitivní lidé žijí v průměru o deset let více a mají kvalitnější život.
Máme v rodině pratetičku, které je 105 let. Je nejstarší občankou Zlínského kraje a je to velmi milá osoba.
Chcete zvýšit svoje šance na dožití se vysokého věku?
Chcete prožít kvalitní život?