Říj 24, 2015 - Osobní rozvoj    No Comments

Proč být hrdým introvertem

Pokud jste jako já, jste extrovertním introvertem. Máte rádi lidi, avšak někdy zoufale potřebujete být sami. Moji studenti se na mě dívají jako na extrovertního člověka, každý víkend jsem v centru jejich pozornosti, protože je školím. Co však opravdu nemůžu udělat, je – po 8 hodinách školení jít s nimi někam ven „zapařit“, protože potřebuji být sama s manželem, dobít si baterky, načerpat energii.

Podle mého názoru, žádný člověk není 100% introvert, nebo 100% extrovert. Každý člověk má svoji introvertní a extrovertní složku osobnosti. Pokud dominuje ta introvertní, jste introvertem. Když převládá ta extrovertní, můžeme o vás prohlásit, že jste extrovertem, ale i extrovert má svoji introvertní část, a naopak introvert má svoji extrovertní část, díky které může někdy vykazovat extrovertní chování.

Je to trochu matoucí? Jak spolehlivě zjistit, zda jste introvertem nebo extrovertem? Udělejte si nejpřesnější test typologie Myers-Briggs.

Abych vám pomohla od toho zmatku, níže uvedu několik informací o introvertech. Pokud jste introvertem, pravděpodobně se u vás vyskytují tyto „příznaky“.

1. Často mlčíte, ale to neznamená, že nechcete mluvit

Introverti přemýšlí o tom, co říkáte, a mají mnoho hlubokých vhledů. Mají hodně co říci, ale bojí se, že jejich myšlenky nebudou extrovertní částí společnosti oceněny.

2. Raději trávíte čas s jedním člověkem, nebo v menším počtu lidí, než ve velkých skupinkách, nesnášíte davy

Před několika měsíci mi zazvonil telefon. Známý hlas na konci aparátu se vyptával, zda jdu na vystoupení Tony Robbinse, protože prý tam budou tisíce lidí z celé Evropy.

Jako NLP trenérka bych prý měla jít, přesvědčoval mě dotyčný. Jsem sice NLP trenérka, ale jakékoliv NLP školení, které má více než 10 lidí, neuznávám. Podle mého názoru NLP školení, které má více než 10 lidí není školením, ale pouhou NLP prezentací, protože nemáte dostatečný kontakt s lektorem a nemáte jeho dostatečnou zpětnou vazbu na to, zda provádíte NLP techniky správně.

Tony Robbins je silný extrovert, a proto dělá silně extrovertní show.

Mně naopak připadá nesmyslné chodit po žhavém uhlí, já si dokazuji, že to „dokážu“ v reálném životě, např. v oblasti našeho podnikání. Nemám ráda davy, je to příliš stimulující pro moji nervovou soustavu. Raději se na kvalitní NLP školení podívám na internetu, protože pobývat celý den ve společnosti velkého množství lidí, je pro mě unavující. Masové akce opravdu umí introverta „vysát“.

3. Introverti jsou spokojeni na místech, jako jsou např. kavárny, kde jsou obklopeni lidmi a přitom sami

Ráda bloguji v kavárnách nebo čajovnách. Je tam spousta lidí, a přitom mě nikdo nezná a tak můžu být sama uprostřed lidí – jen se svými myšlenkami. Je tam spokojená i extrovertní část mé osobnosti – je mezi lidmi, a přitom se mohu věnovat typicky introvertní činnosti – psaní článků.

4. Je těžké vás vytáhnout ven, ale když už jste venku, skvěle se bavíte

Na setkání spolužáků ze základní školy vydržím maximálně dvě hodiny, ale já si ty dvě hodiny užiji mnohem více, než kdybych tam seděla celou noc! Když už jsme pozváni na svatbu, tak na ní vydržíme zpravidla do deseti hodin večera. Na vlastní svatbě jsme se přemohli, a šli jsme spát až o půlnoci.

Moje introvertní tchýně je zpočátku velmi opatrná na naše snahy jí vytáhnout na výlet a vymýšlí důvody, proč nejet, ale když už s námi jede, tak je spokojená a výlet si užívá.

5. Navzdory tomu, že potřebujete být někdy o samotě, někdy se cítíte sami

Je obtížné někdy vybalancovat čas o samotě, čas, který máme sami pro sebe, s časem, kdy jsme sami až příliš, a proto se cítíme osamoceně. Introverti mají rádi lidi, potřebují společnost, potřebují být s lidmi – pouze v menším počtu a kratší dobu než extroverti.

6. Nesnášíte konflikty, rozpory a hádky

Konflikty příliš vyčerpávají citlivou nervovou soustavu introverta, a proto mnoho introvertů si v průběhu svého života vytvoří skvělé diplomatické schopnosti, aby se nemuseli hádat. Introverti také intuitivně chápou, že každý člověk má subjektivní vnímání a prožívání světa, a proto jakékoliv přesvědčování druhých lidí o tom, že nemají pravdu, je zbytečné.

Chcete se o sobě dozvědět více? Udělejte si test Profil osobnosti a za několik minut zjistíte, zda jste introvert, extrovert nebo ambivert, plus mnoho dalších cenných informací o vaší jedinečné osobnosti.

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!