Pro 12, 2011 - Osobní rozvoj    No Comments

Silné stránky a talenty je možné také vytvořit!

Albert Einstein painted portrait _DDC9387
Creative Commons License photo credit: Abode of Chaos

Mnoho rodičů touží potom, aby bylo jejich dítě výjimečné, geniální nebo alespoň na něco talentované. Většina rodičů neví, jak vytvořit a objevit svůj vlastní talent, natož aby tvořili a objevovali talenty u svých dětí.

Lidé věří, že talentovaní jedinci byli obdařeni šťastnou kombinací genů a také měli štěstí v tom, že vyrostli v prostředí, kde jejich talent byl podporován. Naštěstí to není tak jednoznačné!

Chcete vědět, jak vzniká talent?

Příběh sester Brontëových Vám napoví. Dříve se věřilo, že sestry Brontëovy byly přirozeně (od narození) nadané na psaní. Pokud by tato hypotéza byla pravdivou, tak by cokoliv, co by napsaly, mělo být geniální nebo přinejmenším dobré. Při zkoumání jejich pozůstalosti se ukázalo, že Emily, Anna a Charlotte napsaly za svého života stovky knih a spisů. Většina z těchto knih byla špatná, amatérská a naivní, až na několik výjimek, které vešly do dějin světové literatury. (Jane Eyrová, Na Větrné hůrce, Agnes Greyová, Sirotek Lowoodský)

Nejnovější poznatky o mozku ukazují, že talent se v mozku utváří celý život, pokud se nějaké činnosti intenzivně, dlouhodobě a s nadšením věnujeme. Mozart strávil do věku 6 let 3 500 hodin hraním na piano, a když nehrál, tak hudbu poslouchal. Když ji neposlouchal, tak si hudbu představoval.

Sestry Brontëovy, které zemřely ve velmi mladém věku, věnovaly své vášni – psaní, tisíce hodin.

Dnes už vědci umí popsat, jak se talent v mozku vytváří.

Když po smrti Alberta Einsteina, vědci zkoumali jeho mozek, překvapila je nejen jeho hustá síť mezi neurony, ale také, ale objevili také látku, o které se příliš mnoho nevědělo – myelin. Ukazuje se, že právě tato látka je klíčem k rozluštění záhady toho, jak se talent vytváří.

Je zajímavé, že tato látka, kterou jsou obaleny mozkové spoje, je přítomna ve větším množství u všech lidí, kteří dosahují v nějaké činnosti mistrovské úrovně nebo úrovně geniality. Naopak u lidí, kteří ničím nevynikají, je tato látka přítomna v menším množství.

Vědci objevili, jak se myelin vytváří, a popsali jednoduchý způsob, jak si kdokoliv může silné stránky – talent ve svém vlastním mozku vytvořit.

Zjistěte, jak vytvořit silné stránky a talenty ve svém mozku a také v mozku svých dětí.

Podívejte se na přednášku Jak najít a využít své silné stránky

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!