Zář 19, 2012 - Na zamyšlení, Zajímavé    No Comments

Talent – můžeme si jej vytvořit?

Jsem přesvědčena o tom, že ano.  Před časem se mi dostala do rukou kniha od Daniela Coyla, která má název: The Talent Code – Kód talentu.

Daniel Coyle je novinář, který si dal za cíl zjistit, jak to ve skutečnosti je s mýtem, kterému se říká talent. Daniel Coyle strávil několik let tím, že navštěvoval „líhně talentů“ po celém světě – od malé tenisové školy v Moskvě, která produkuje více talentů než celé USA dohromady až po odstrčenou hudební školu v New Yorku, kde studenti za tři týdny studia dělají tak velké pokroky, jaké dělají studenti v jiných školách za 1 rok.

Vše začalo se zkoumáním bílé hmoty, která se jmenuje myelin. Myelin obaluje mozkové spoje a funguje v mozku jako izolace. Díky myelinu jsou elektronické impulzy v těchto spojích přesnější a rychlejší a tím se i my stáváme v nějaké činnosti lepší, přesnější, rychlejší, nadanější.

Vytváření myelinu se řídí určitými pravidly.

1. Musíte cítit pro oblast svého studia obrovskou vášeň.

Proč? Protože jenom tak to nevzdáte. Protože jenom tak u té činnosti vydržíte (trvá roky, než se mozkové spoje obalí myelinem)

Představte si situaci: Začínáte se učit hrát na klavír, ve vašem mozku se začnou tvořit nové mozkové spoje. Čím více cvičíte, tím více se tyto spoje začínají posilovat.

(a pokud byste vydrželi cvičit správným způsobem několik let, začnou se tyto spoje obalovat bílou hmotou, která se jmenuje myelin.)

Představte si, že po měsíci vašeho cvičení vaše učitelka prohlásí, že nemáte talent. Když vás hraní na klavír příliš nebaví, ochotně přijmete negativní hypnotickou sugesci o nedostatku talentu a proces vašeho učení a tvorby vašeho talentu je zastaven, přestáváte cvičit a nově vytvořené mozkové spoje se začínají oslabovat.

Když však milujete hraní na klavír, vyměníte učitelku a proces tvorby talentu ve vašem mozku úspěšně pokračuje dál, i když vám hraní zpočátku nejde, protože nové mozkové spoje se tvoří tak, že děláte chyby, uvědomujete si chyby a učíte se z vlastních chyb. A to už se dostáváme k podmínce č. 2.

2. Musíte mít skvělého kouče nebo učitele.

Protože jenom takový člověk vás upozorní na vaše chyby a ukáže vám způsob, jak se můžete zlepšit. Daniel Coyle objevil, že všechny líhně talentů mají něco společného. Tzv. pomalé učení do hloubky. Protože při pomalém učení jste schopni si uvědomovat chyby a učit se z nich. Když něco také do hloubky opakujete, mozek má dostatek času, aby obalil mozkové spoje myelinem.

Lidé si mezi sebou vypraví tento příběh: Některé děti se rodí s přirozeným nadáním a díky tvrdé práci a vytrvalosti, se stávají v nějaké činnosti opravdu skvělí.

Jsou to hezké příběhy o mimořádných dětech, ale mají jedinou chybu – nejsou pravdivé.

To, co tvrdí Danile Coyle a vědci, kteří se zabývají výzkumem myelinu je, že talent se vytváří v mozku tím, že intenzivně procvičujete nějakou činnost určitým způsobem.

Daniel Coyle netvrdí, že každý člověk se může stát Einsteinem, ale díky zkoumání myelinu jsme zase o něco blíž tomu, jak lépe využívat náš lidský potenciál, který podle odhadů využíváme jen z 5 %.

Doporučuji všem si přečíst všechny knihy o tvorbě talentů, které jsou k dispozici. (The Talent Code od Daniela Coyla, Genius Explained od Michaela J. A. Howe,Talent is overrated od Geoffa Colvina)

Potom budete mít dostatek informací k tomu, abyste se rozhodli, zda se budete celý život vymlouvat na nedostatek svého talentu a/nebo budete raději pracovat na tom, abyste si talenty vytvořili a rozvíjeli.

PS1: Také Vám doporučuji se podávat na videa s Danielem Coylem z konference TED.

PS2: Podívejte se na přednášku: Úspěch začíná ve vaší hlavě.

 

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!