Jak na výchovu dětí – CHVÁLIT nebo NE?
Děti jsou darem. Děti jsou požehnáním života. Děti jsou také našimi zrcadly. Rodiče často projektují do svých dětí něco, na čem by měli sami pracovat. Často se stává, že rodiče „přitáhnou“ své dítě na sezení, a potom se ukáže, že je to rodič, který by měl chodit na NLP koučink…
Každý rodič si klade otázku: Jak vychovat ze svého dítěte opravdu šťastného a úspěšného člověka? (Ať už úspěch definujeme jakkoliv…)
Každý extrém ve výchově je škodlivý. Někteří rodiče si myslí, že když své dítě budou hodně chválit, vytvoří v něm zdravé sebevědomí.
Vůbec nejde o to, jak moc chválíte, ale jakým způsobem chválíte a v jakých situacích.
Je důležité umět děti správně chválit, ve chvílích, kdy si to opravdu zaslouží, a když neodvedou dobrý výkon tak nechválit, ale zase povzbuzovat.
„Dneska jsi sice nevyhrál, ale když budeš intenzivně pracovat na dosažení svého cíle, dojdeš tam.“
V USA mají problém s generací „přechválených dětí“, které vůbec nesnesou zpětnou vazbu, nedej bože kritiku.
Krásně je to vidět v pořadu Hell’s Kitchen od Gordona Ramsayho.
Gordon Ramsay chválí účastníky svého pořadu jen, když si to opravdu zaslouží, ale mnohem častěji je kritizuje, když je opravdu za co. Někteří účastnici to časem přestanou psychicky zvládat a jsou vyřazeni ze soutěže, protože vítěz – nový šéfkuchař Gordona Ramsayho – musí být psychicky v pohodě a odolný vůči stresu.
Největší dar, který mohou rodiče svému dítěti dát je LÁSKA BEZ PODMÍNEK.
Dítě musí vědět: „Jsi naše a za všech okolností tě budeme mít rádi. Máme tě rádi, i když zlobíš a i když se nám někdy nelíbí tvoje chování.“
Rodiče by se měli vyvarovat toho, aby dítě přijímali, jen když má dobrý výkon.
Pokud rodiče nějakým způsobem komunikují svému dítěti: „Máme tě rádi, jenom když „vyhovuješ“ když nezlobíš, když máš samé jedničky“, potom až toto dítě vyroste, může mít z toho vážné důsledky na celý život.