Tagged with "Covid-19 | Marie Michaličková"
Srp 18, 2020 - Na zamyšlení    2 Comments

Jak se bránit manipulaci

Strach je jednou ze základních lidských emocí, která nám byla evolučně propůjčena, a základním úkolem strachu v dobách prehistorických nás bylo chránit. A v dobách prehistorických nám tento reflex mnohdy zachránil život… ale v době internetu může být náročnější se se strachem vypořádat.

V poslední době je mi čím dál tím víc smutno z toho, když pozoruji, jak se masy lidí v této zemi manipulují strachem, aby dělaly to, co se od nich očekává.

Strach je velmi účinný prostředek manipulace – když se bojíte, jste ve stresu, v úzkosti, mozek vypíná racionální logické myšlení a vy tak jednáte pod vlivem silných emocí, často zkratkovitě. Když se emoce oslabí, býváme překvapení našim chováním a máme tendenci říkat: „S odstupem času bych to znovu udělal/a jinak!“

Když se v předjaří tohoto roku v Evropě a po celém světě začal šířit Covid-19, všichni jsme měli strach. Média přirovnávala Covid-19 k moru a k španělské chřipce a společnost očekávala vysoké ztráty na životech.

Já jsem se tehdy bála natolik, že jsem celé tři týdny nevycházela z domu…

Přibrala jsem kvůli tomu několik kil a začala trpět únavou… Moje zdraví se tedy zhoršilo, ale ne kvůli Covid-19, nýbrž kvůli negativním emocím. Po třech týdnech jsem řekla: Ne!

Začala jsem chodit na procházky, později i jezdit na kole a všechno se brzy vrátilo do stavu rovnováhy.

O půl roku později je všem logicky uvažujícím lidem jasné, že Covid-19 měl jen skvělé PR.

Někdo potřebuje, abychom se báli, protože vystrašení lidé jsou poslušní, poslušně nosí roušky, poslušně se nechají očkovat, poslušně volí toho, kdo se o ně „postará“ – rozuměj – nejvíce jim naslibuje.

Read more »