Tagged with "hater | Marie Michaličková"
Srp 24, 2020 - Osobní rozvoj    No Comments

Co ukáže, že jste zralou osobností?

Mnoho lidí pracuje na svém osobním rozvoji nebo alespoň chtějí na sobě pracovat, ale málokdo ví, jaké znaky má psychicky silná vyzrálá osobnost, protože v dnešní společnosti se setkáváme se znaky nevyspělého chování tak často, že jsme je již začali považovat za normu.

Všichni víme, že normální člověk neexistuje, protože každý člověk je jedinečný…

  • Jaký je ale ideál, ke kterému bychom se měli přibližovat?
  • Tedy jak se pozná psychicky vyzrálá a silná osobnost?
  • A poznáte se v následujících charakteristikách?

1. Zralé osobnosti přijali zodpovědnost za svůj život, za svoje činy a za svoje slova.

Neobviňují svoje rodiče či partnery nebo druhé lidi z toho, že se jim nevydařil vztah, práce nebo život.

Být zodpovědný také znamená, že odvádíte svoji práci na maximum, že jste zodpovědný občan, a že něčím přínosným také přispíváte celé společnosti.

2. Psychicky vyzrálí lidé nepoužívají pasivní agresivitu ke komunikaci.

Definice: Pasivní agresivní chování nebo pasivně agresivní čin je charakterizované nepřímou rezistencí vůči běžným požadavkům druhých a společnosti a současným vyhýbáním se přímé konfrontaci.

Umí říct napřímo, co chtějí, co potřebují, co si přejí a co ne. Nemají potřebu někoho pomlouvat za zády, a když mají s někým problém, tak si to s ním vyříkají z očí do očí. Nebojí se konfrontace, protože ví, že i výměna názorů, kde se ovšem neutočí na identitu, může přinést mnoho dobrého.

Např. rodina, kde manželka neumí komunikovat se svým manželem a jakýkoliv problém mezi nimi řeší přes jejich děti, kterým volá a svěřuje se, jak je chování jejich otce špatné… Místo toho, aby si to vyříkala s ním… Když se jí manžel ptá, co jí je, tváří se jako kakabus a odpovědí je mu: Nic!

Jejich komunikace stagnuje, protože nejsou schopní komunikovat napřímo.

A to je typický příklad pasivní agresivity…

Rodiče by se však nikdy neměli řešit svoje problémy přes děti…

3. Silní a vyzrálí jedinci nemají potřebu druhé lidi shazovat.

Poslední dobou také hodně přemýšlím o haterech na internetu…Občas se mi stává, že si někdo přelétne můj článek, pořádně si jej ani nepřečte, natož by o něm přemýšlel, a potom v komentářích začne překrucovat moje slova…

Lidé, kteří si léčí svoje frustrace na internetu – a že jich je plný internet – myslíte si, že jsou to psychicky vyspělí lidé?

Psychicky silná vyspělá osobnost je schopna říct svůj názor bez potřeby ponižovat a shazovat. Naopak psychicky slabí lidé se vyžívají v tom, když to mohou někomu „natřít.“

Jejich motivace druhé shazovat často vychází ze závisti.

Psychicky vyzrálí lidé nemají potřebu závidět, protože nemají motivaci se porovnávat s ostatními. Přejí druhým jejich úspěch, protože vědí, že i oni jsou nebo mohou být úspěšní. Psychicky vyzrálí lidé jsou šťastní, když jsou druzí lidé úspěšní, protože úspěch druhých může i pro ně být obohacující.

Každý psychicky vyzrálý člověk ví, že závist spotřebovává obrovské množství energie, a proto tuto neúčinnou strategii psychicky silní lidé nepoužívají.

4. Psychicky vyzrálí lidé vystupují a jsou schopni vystupovat ze zóny komfortu.

I když cítí strach, tak zvednou ten telefon a vyřídí ten hovor, který musí vyřídit.

Jsou ochotni dělat změny a jsou flexibilní, když je potřeba.

5. Asi nejdůležitějším znakem vyzrálé osobnosti je schopnost sebereflexe.

Psychicky zralá osobnost je schopna nahlížet jako nezúčastněný pozorovatel na své chování a umí si přiznat, když udělá chybu a tu i napravit.

Psychicky silní lidé si nenesou psychickou zátěž z minulosti, protože již odpustili, poučili se a nemají potřebu se k tomu vracet.

Zaujal vás tento článek? Chcete se více dozvědět o tom, jak pracovat na sobě a na svém osobním rozvoji?

Podívejte se na termíny nejbližšího kurzu NLP kouč, který je určen jak lidem, kteří chtějí koučovat druhé, tak lidem, kteří chtějí pracovat na sobě.