Tagged with "psychologie | Marie Michaličková"
Dub 26, 2016 - Tipy a návody    3 Comments

O introvertech a jejich prosazování, strachu z lidí a z vytváření kontaktů, a o zapadnutí do týmu

Tento článek píšu „na přání.“ Oslovila jsem totiž svoje FB přátele aby mi napsali, o čem by si rádi přečetli, a bylo mi doporučeno téma, které tvoří nadpis.

Začínám tedy s mým oblíbeným tématem – introverti.

O introvertech panuje mnoho mýtů. A některé mýty bohužel padají přímo z úst psychologů. Když přednášející psycholog na jednom kurzu psychologie prohlásil, že „introverti se typicky nezajímají o druhé lidi“, měla jsem opravdu velké nutkání vzít opravdu velkou učebnici psychologie a …zbytek si umíte domyslet.

O to více jsem byla zklamaná, že tak překroucená slova vyšla z pozice autority, a proto byla více nebezpečná.

a) Prosadit se

Abych mohla „poradit“- zamentorovat introverta v tom, aby se uměl prosadit, potřebovala bych více konkrétních informací. Prosadit se kde konkrétně? V práci? Ve skupině přátel? Ve sportu? Co to konkrétně pro Vás znamená se prosadit?

Pořádně se ho nebo ji na to doptat, (vykrokovat to dolů – jak říkáme v NLP), co to pro klienta znamená to slovo prosadit se.

Pro introverta je nejsnadnější prosadit se v činnosti, pro kterou cítí velkou vášeň a která ho baví.

Já osobně nemám problém prosadit se v kontextu toho, když mě něco opravdu zajímá. I když jsem introvert, (ne stoprocentní, mám i svoji extrovertní složku), na kurzech psychologie, kam chodím, působím nejvíc akčně, možná nejvíc extrovertně a to z toho důvodu, že je to „moje téma“, ke kterému mám co říct.

Pro introverta je mnohem důležitější než pro extroverta, aby si správně zvolil práci. Aby dělal něco, co jej skutečně zajímá, co je jeho srdcovka a co je přímo pro něj. Extrovert se v práci „přizpůsobí“, když je dobrý kolektiv.

Read more »

Bře 12, 2016 - NLP    No Comments

Nehorázný mýtus psychologie – zvládání emocí

Po desetiletí v psychologii panoval mýtus (a někteří psychologové jsou o tom stále přesvědčeni), že když vás přepadne negativní emoce, je nejlepší ji plně prožít např. tím, že se vyvztekáte, vybijete se do polštáře nebo do boxovacího pytle, něco rozbijete nebo se na někoho vyřvete.

Teď už se ví, že tato strategie není úplně užitečná, protože touto strategií se uvádí do chodu tzv. „samonaštvávací“ mechanizmus – nejnovější psychologické studie dokazují, že člověk, který si „dovolí“ svoji emoci plně prožít a procítit, bude ji cítit mnohem déle s porovnáním s člověkem, který se naučil se svými emocemi efektivně pracovat.

Nejlepší je samozřejmě prevence

 

Doporučuje se, zbavit se negativních emočních bloků, abyste je nemuseli tahat všude s sebou ve svém podvědomí, a aby vám naprosto nevinné podměty – vizuální, sluchové nebo kinestetické vjemy, které se dostávají do vaší nervové soustavy – automaticky nezpůsobovaly negativní emoce.

To nám v NLP umožňují techniky časových os, kdy se vracíme nad první událost, kdy jste cítili negativní emoci a z nadhledu pozitivně manipulujeme s uložením této vzpomínky a tím změníme způsob jejího uložení v nervové soustavě – její zakódování a váš Gestalt se již nebude spouštět jako kdysi a vy budete např. klidní v situacích, které vás dříve vztekem „rozpalovaly do běla.“

A co ještě můžete udělat, když vás „přepadnou“ negativní emoce?

 

Read more »