Tagged with "TED | Marie Michaličková"
Zář 19, 2012 - Na zamyšlení, Zajímavé    No Comments

Talent – můžeme si jej vytvořit?

Jsem přesvědčena o tom, že ano.  Před časem se mi dostala do rukou kniha od Daniela Coyla, která má název: The Talent Code – Kód talentu.

Daniel Coyle je novinář, který si dal za cíl zjistit, jak to ve skutečnosti je s mýtem, kterému se říká talent. Daniel Coyle strávil několik let tím, že navštěvoval „líhně talentů“ po celém světě – od malé tenisové školy v Moskvě, která produkuje více talentů než celé USA dohromady až po odstrčenou hudební školu v New Yorku, kde studenti za tři týdny studia dělají tak velké pokroky, jaké dělají studenti v jiných školách za 1 rok.

Vše začalo se zkoumáním bílé hmoty, která se jmenuje myelin. Myelin obaluje mozkové spoje a funguje v mozku jako izolace. Díky myelinu jsou elektronické impulzy v těchto spojích přesnější a rychlejší a tím se i my stáváme v nějaké činnosti lepší, přesnější, rychlejší, nadanější.

Vytváření myelinu se řídí určitými pravidly.

1. Musíte cítit pro oblast svého studia obrovskou vášeň.

Proč? Protože jenom tak to nevzdáte. Protože jenom tak u té činnosti vydržíte (trvá roky, než se mozkové spoje obalí myelinem)

Představte si situaci: Začínáte se učit hrát na klavír, ve vašem mozku se začnou tvořit nové mozkové spoje. Čím více cvičíte, tím více se tyto spoje začínají posilovat.

(a pokud byste vydrželi cvičit správným způsobem několik let, začnou se tyto spoje obalovat bílou hmotou, která se jmenuje myelin.)

Představte si, že po měsíci vašeho cvičení vaše učitelka prohlásí, že nemáte talent. Když vás hraní na klavír příliš nebaví, ochotně přijmete negativní hypnotickou sugesci o nedostatku talentu a proces vašeho učení a tvorby vašeho talentu je zastaven, přestáváte cvičit a nově vytvořené mozkové spoje se začínají oslabovat.

Když však milujete hraní na klavír, vyměníte učitelku a proces tvorby talentu ve vašem mozku úspěšně pokračuje dál, i když vám hraní zpočátku nejde, protože nové mozkové spoje se tvoří tak, že děláte chyby, uvědomujete si chyby a učíte se z vlastních chyb. A to už se dostáváme k podmínce č. 2.

2. Musíte mít skvělého kouče nebo učitele.

Read more »