Dub 21, 2013 - Tipy a návody    7 Comments

Umíte být šťastní?

Pure Fun
Creative Commons License photo credit: Vincent van der Pas

Možná si říkáte, že lidé mají více důvodů být nešťastní než být šťastní.  Pokud se naučíte, co je podstatou štěstí, pomůže vám to uvědomit si, že se můžete naučit, jak být šťastní. Štěstí není věc, kterou je možno získat a honit se za ní jako za trofejí, štěstí je stav mysli, který si musíme uvědomit.

Zde je několik rad, kterými se řídí lidé, kteří o sobě prohlašují, že jsou šťastní.

Věnujte pozornost tomu, co máte

Češi patří mezi velmi vyvolený národ – v porovnání s lidmi v rozvojových zemích, žijeme v blahobytu. Máme dostatek jídla, pijeme nezávadnou vodu, můžeme se vzdělávat, je postaráno o naše zdraví. Přesto, většina Čechů se soustředí na to, co nemá – na nedostatek – a tento negativní stav mysli v nich vyvolává pocit, že nejsou šťastní.

Zapomeňte na minulost

Nežijte v minulosti. Minulost se nedá změnit. To, že svými myšlenkami oživujete svoji minulost, vám škodí. Všichni děláme chyby, protože chyby jsou přirozenou součástí procesu učení. Někteří lidé si v životě prošli hrůznými zážitky, přesto nikdo z nás nemá možnost vrátit čas, a proto odpustit a zapomenout, je ta nejlepší věc, kterou můžeme pro sebe udělat.

Buďte sami sebou

Můžeme být doopravdy šťastní, jenom tehdy, když máme možnost být sami sebou. Pokud přemýšlíte příliš o tom, co si o vás myslí druzí, a pokud žijete svůj život podle očekávání druhých, nemůžete být šťastní, protože potlačujete svoji jedinečnou osobnost. Doba, kdy lidé museli nevybočovat z davu, je dávno pryč. Dělejte proto to, co opravdu chcete dělat a nestarejte se o kritiku svého okolí.

Nechtějte po lidech, aby vám schvalovali vaše chování, také byste se nemuseli nikdy dočkat.

Udělejte druhé lidi šťastnými

Pevně věřím tomu, že klíčem ke štěstí je – dělat druhé lidi šťastnými. Zjistila jsem, že čím více dělám druhým radost a dělám druhé šťastnými, tím šťastnější se cítím také já.

Myslete pozitivně

Šťastní lidé jsou schopni kontrolovat svoje myšlenky a svoje pocity. Pozitivní a šťastné myšlenky jsou zvykem, kterému se můžete naučit. Můžete se naučit, jak být šťastní. Váš mozek funguje jako počítač, který můžete programovat ke svému prospěchu. Záleží jenom na vás, jaké myšlenky si vyberete, zda ty, které vás budou činit šťastnými nebo ty, které vás budou činit nešťastnými.

Dnešní média jsou plna negativních informací, takže mnoha lidem přijde normální mít ke všemu negativní postoj. Jsem šťastná také proto, že se obklopuji šťastnými lidmi a pečlivě si vybírám informace, které si nechám vstoupit do hlavy.

Přijměte tyto jednoduchá pravidla do svého života, a bude žít šťastnějším životem.

Více na téma Jak být šťastný se dozvíte v mé internetové přednášce.

7 Comments

 • Chvíli mi trvalo, než jsem na to přišla… ale občas to přece jen potřebuji připomenout 🙂 Děkuji vám 🙂 Když zapomenu, co a jak dělat, určitě přijdu sem a vzpamatuji se 🙂

 • Moc hezky sepsané a souhlasím s tím. Snažím se dané rady aplikovat již nějaký ten pátek 😀

 • Dobrý den paní Michaličková, děkuji Vám za pozvání,

  Ve své pozvánce mi píšete, že jsme my Češi vyvolený národ a jsme na tom mnohem lépe než lidé z rozvojových zemí, žijeme v blahobytu, máme pitnou vodu, jídlo a je pečováno o naše zdraví. Máte pravdu, že lidé se soustřeďují na to co nemají, ale to není doména jen Čechů. Je to doména, všech kteří žijí hmotou. Člověk, který jaké to je se trápit a být nešťastný, jen těžko může poznat jaké to je být šťastný, protože pokud je šťastný od dětství tak jen stěží uvidí, že je opravdu šťastný. Víte, člověk je vyvolený, stejně jako všechno co tady na planetě je, žije, dýcha, chodí, běhá, skáče, létá, plave, roste, nebo se jen vyskytuje. Žádný nádrod není vyvolený a žádný národ není zatracený. To jsou jen lidské znaky. Být šťasný je uvědomění si Lásky v sobě. Tedy ve své jediné podobě, kterou má a od toho se taky odvíjí lidské štěstí. Máme pitnou vodu, která je upravená, jídlo, které je taky upravené sajrajty, které nás „vyvolené „zabíjí a způsbují nám civilizační choroby a zdravotnictví je na takové úrovni, že to se zdravotnictvím už dnes, má pramálo společného, jde jen o velmi výhodný bysnys, který nemá se zdravím člověka, vůbec nic společného. Štěstí je konstanta, je opravdu tou muškou zlatou. Pocit štěstí je v dobře odvedené práci, která pomůže nejen mně, ale i druhým. Pokud budu milovat, budu šťastná a pokud budu milovat opravdu tak, jak Láska je nastavená, budu šťastná a lidi kolem mně také. Sebeuspokojení z toho co mám je jedna věc a druhá věc a ta o hodně podstatnější, že moje uspokojení by mělo mít dobrý význam pro moje okolí. Nemá cenu nadávat na politiku a litovat všeho co se ve světě děje, nikam to nepovede a pokud chceme být šťastní pak by měl každý začít u sebe a podívat se dovnitř a vyčistit si svůj vlastní stůl. Jen stěží budeme doopravdy šťastní, dokud budeme čekat, že štěstí přijde s něčím co ještě nemáme, nebo, že nás šťastným udělá, někdo druhý. Takhle to nefunguje, všechno je v nás my všichni jsme schopni zázraků a tak je taky dělejme, ale bez nároku na honorář, dělejme to pro blaho své a tím pádem pro blaho všech. Nicméně je na každém z nás jakou cestou půjdeme a jak se ve svém životě naučíme pohybovat. Dokud lidé budou o sobě pochybovat a jednat na popud všech svých strachů, pohne se jen stěží lidské pokolení vpřed. Jsou, ale lidé, kteří mají v sobě to světýlko, které je posouvá vpřed a jejich okolí je vidí a vnímá. Tak teprve to začíná fungovat správně. Lidé z rozvojových zemí, mají opravdu pro svůj život, všeho míň než my, ale kdo z nás je na tom líp?
  S úctou Hanka:)

 • Krásný den Marie, máte pravdu,
  štestí si mohu koupit s lahví vína, ale opravdové štestí je, když člověk vykouzlí usměv na tváři někoho jiného. Ano, jsme vyvolený a chytrý a moc šikovný národ .. máme to v sobě, jen mě mrzí, že si to mnoho lidí neuvědomuje. My se zde nemusíme před světem krčit, naopak.
  Je super, že pomáháte lidem k lepšímu životu.
  Moc vám fandím.
  Přeji krásný den Gábina

 • Díky za skvělý článek! 🙂 Vytiskla jsem si ho, a i ve chvíli, kdy nemám možnost si ho přečíst na internetu, si můžu připomenout ta jednoduchá, ale velice funkční „pravidla“. Ještě jednou díky 🙂

 • Nemyslím, že šťastní ľudia sú schopní kontrolovať svoje myšlienky a svoje pocity. Potreba kontroly je túžba ega. Ega, ktoré si chce pretvoriť svet na taký, aby sa cítilo lepšie. A motivované je strachom. Strachom, že nebude mať život pod kontrolou, že sa stratí, zanikne.
  Pri snahe kontrolovať svoje myšlienky a pocity vlastne bojujeme sami so sebou. Vytvárame si svet vlastných ilúzií, odtrhnutý od reality a vnútorného prežívania. Vzďaľujeme sa od svojho vnútra, jadra, ktoré chce cítiť, prežívať, byť skutočné. A k tej skutočnosti patrí aj všetko nepríjemné prežívanie. Len naivné ego si môže myslieť, že vymyslí spôsob, vymyslí si realitu, kde sa všetkému nepríjemnému vyhne. V skutočnosti sa tak vnútorne začneme štiepiť. A nakoniec tak prijdeme o vlastný zdroj.
  Šťastní ľudia sú tí, ktorí dokážu život a svoje prežívanie kompletne akceptovať a nesúdiť.
  Ak to neakceptujú, tak s tým bojujú. Ale bojujú sami so sebou.
  Ak si budem vyberať len realitu, ktorá sa mi páči, ktorá je mi príjemná, potom sa niečomu vyhýbam, pred niečím utekám. A všetko, čo nechcem, čo neprijmem, len tak nezmizne. Bude toho viac a ja budem musieť ešte viac pracovať na svojom „ružovom svete“. Všetko, čo neprijmeme, tak či onak, nakoniec ostane v našom Tieni. Nebudeme to možno vnímať, ale bude nás to ovládať. Lebo rozhodnutia človeka vo veľkej väčšine plynú z podvedomia. Nie z vedomia, z našej rozhodnosti, kontroly, racionality, ega. Ale prijať to je ťažké.
  Zmysel života nie je byť stále šťastný a spokojný. Aký by mal zmysel? Keď sa učíme práve na tom menej príjemnom. Keď mu dáva hodnotu práve jeho pestrosť, rôznorodosť.

 • DĚKUJÍ,PŘEJÍ VÁM PĚKNÝ VEČER .JÁ JSEM MOHU ŘÍCT ZA SEBE, ŽE SE NĚKOLIK LET SE STARÁM O NĚKOLIK ZVÍŘÁTEK. TO MI V ŽIVOTĚ POMÁHÁ BYT SPOKOJENA,A ŠŤASTNA.DĚTI NEMÁM,S TÍM JSEM SE UŽ SMÍŘILA ,JE TO NESPRAVEDLIVÉ,ALE UDĚLALA JSEM PRO TO HODNĚ.PROTO MNĚ PARTNEŘI OPUSTILI.CHCI PO ZBYTEK ŽIVOTA SE STARAT A POMÁHAT ZVÍŘÁTKŮM.KUBÁKOVÁ.

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!