Srp 13, 2011 - Na zamyšlení    No Comments

Umíte odpouštět?

Thirst
Creative Commons License photo credit: Braj69

Naučit se odpustit druhým může být pro některé z nás obtížné. Ve skutečnosti mnoho lidí trvá na tom, že nikdy neodpustí lidem, kteří jim ublížili, a to negativně ovlivňuje kvalitu jejich života. Bylo dokázáno, že většina nemocí je psychického původu. Neodpuštěním a živením zášti v sobě si lidé způsobují psychické a zdravotní problémy. Odpuštění je pro některé lidi tou nejtěžší věcí, kterou musí v životě udělat.

Lidé, kteří se nejvíce brání někomu odpustit, jsou lidé, kteří by to nejvíce potřebovali udělat.

Uvědomuji si, jak citlivé toto téma je.

Pokud neodpustíte člověku, který Vám ublížil, celý život si ponesete emoční zátěž, která Vám neumožní být tou nejlepší verzí sebe, jakou byste mohli být.

Pokud chcete překonat bolest, kterou si sebou nesete díky tomu, co se vám stalo v minulosti, zde je několik rad, jak to udělat:

POŽÁDEJTE O ODPUŠTĚNÍ

Žádný člověk není ani dobrý ani zlý. Každý z nás v životě řekl nebo udělal něco, co bychom rádi vzali zpátky, ale minulost vrátit zpátky nelze. Co můžete udělat, je požádat o odpuštění ty, kterým jste ublížili. To Vám také pomůže odpustit lidem, kteří ublížili vám.

ZBAVTE SE SVÉHO HNĚVU

Potlačené emoce tak jako např. dlouhotrvající nenávist mohou být destruktivní nejen pro Vaše zdraví, ale také pro vztahy s vašimi nejbližšími. Pocity hořkosti vám znemožňují pocítit opravdovou radost a štěstí.

NETRESTEJTE SE

Myslete na to, že neodpuštěním si způsobujete muka daleko větší, než které vám způsobil člověk, který vám ublížil. Neubližujte si přemýšlením o pomstě. Největší pomsta, kterou můžete udělat, je ukázat tomu člověku, že minulost nemá na váš život žádný vliv. A toto obzvláště platí pro váš minulý vztah, který se rozpadnul, a který vás zranil.

PŘIJMĚTE ZODPOVĚDNOST ZA SVŮJ ŽIVOT

  • Mnoho lidí trpí „ syndromem profesionální oběti“.
  • Obviňují své partnery, za to, že nejsou šťastní.
  • Obviňují svého šéfa za svůj malý příjem.
  • Obviňují politiky za to, že se jim dobře nedaří.
  •  Obviňují své kolegy, za to, že se dobře necítí v práci.
  • Předtím než budete někoho obviňovat, za to co se Vám v životě děje, zamyslete se nad tím, jestli vy sami nejste příčinou i řešením všech vašich problémů.
  • Život je příliš krátký, a proto jej nemarněte tím, že budete v sobě živit zášť, averzi a nenávist.

Více o tom „jak odpustit druhým“ jsem povídala na internetové přednášce ve středu 17.8.2011.

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!