Srp 18, 2020 - Na zamyšlení    2 Comments

Jak se bránit manipulaci

Strach je jednou ze základních lidských emocí, která nám byla evolučně propůjčena, a základním úkolem strachu v dobách prehistorických nás bylo chránit. A v dobách prehistorických nám tento reflex mnohdy zachránil život… ale v době internetu může být náročnější se se strachem vypořádat.

V poslední době je mi čím dál tím víc smutno z toho, když pozoruji, jak se masy lidí v této zemi manipulují strachem, aby dělaly to, co se od nich očekává.

Strach je velmi účinný prostředek manipulace – když se bojíte, jste ve stresu, v úzkosti, mozek vypíná racionální logické myšlení a vy tak jednáte pod vlivem silných emocí, často zkratkovitě. Když se emoce oslabí, býváme překvapení našim chováním a máme tendenci říkat: „S odstupem času bych to znovu udělal/a jinak!“

Když se v předjaří tohoto roku v Evropě a po celém světě začal šířit Covid-19, všichni jsme měli strach. Média přirovnávala Covid-19 k moru a k španělské chřipce a společnost očekávala vysoké ztráty na životech.

Já jsem se tehdy bála natolik, že jsem celé tři týdny nevycházela z domu…

Přibrala jsem kvůli tomu několik kil a začala trpět únavou… Moje zdraví se tedy zhoršilo, ale ne kvůli Covid-19, nýbrž kvůli negativním emocím. Po třech týdnech jsem řekla: Ne!

Začala jsem chodit na procházky, později i jezdit na kole a všechno se brzy vrátilo do stavu rovnováhy.

O půl roku později je všem logicky uvažujícím lidem jasné, že Covid-19 měl jen skvělé PR.

Někdo potřebuje, abychom se báli, protože vystrašení lidé jsou poslušní, poslušně nosí roušky, poslušně se nechají očkovat, poslušně volí toho, kdo se o ně „postará“ – rozuměj – nejvíce jim naslibuje.

Vystrašení lidé, lidé v úzkosti a ve stresu, nejenže vypínají logické myšlení, ale také škodí svému zdraví.

Všeobecně se ví, že stres snižuje imunitu, stresové hormony brání správnému prokrvování vnitřních orgánů, což vytváří spouštěč pro psychosomatická onemocnění.

Stres zpomaluje metabolizmus – také kvůli němu přibíráme na váze a obézní lidé jsou více náchylní k tomu, že něco „chytí“.

Já tvrdím, že stres, který vznikl z té „nouzové“ situace, způsobil mnohem větší problémy než Covid-19.

Ekonomika se propadla na celé dva měsíce, mnoho lidí přišlo o práci…

Co je pro mě ale osobně velmi překvapivé, že v celé té šarádě pokračujeme dál… Média chrlí jednu negativní zprávu za druhou na téma Covid-19 – a někteří lidé reagují podrážděně, když zjistí, že někdo si „dovolí“ jít jen na dovolenou do zahraničí… (jako kdybychom Covid-19 u nás neměli).

A od září znovu musíme nosit roušky a vdechovat odpad z našich těl, což našemu zdraví neprospívá.

Je alarmující, kolik lidí přebírá názory z médií a považují je za skutečnost, za svoji realitu. Lidé se nechávají manipulovat, děsit a považují to za normální, protože se to dělo vždycky a skoro nikdo to nezpochybňuje…

Nikdo vás však nemůže připravit o svobodu myšlení. Jste svobodné bytosti, které v každé krizi mohou objevit příležitost něčemu se naučit a povznést se na vyšší úroveň vědomí.

Jak se však bránit manipulaci, která je téměř všudypřítomná?

Rada je jednoduchá, ale velmi účinná!

Pečlivě si vybírejte, čím se necháte ovlivňovat.

Nečtěte zprávy o Covid-19, neposlouchejte televizní zprávy! Já již více než deset let nemám televizi, na televizní zprávy s manželem tedy nekoukáme, noviny nekupujeme a informace na internetu kvůli svému vlastnímu zdraví filtrujeme.

Já jak vidím, že v názvu článku je Covid-19, tak na to neklikám. Když už ty zprávy musíte číst, zastavte se na chvíli a přemýšlejte, jaké emoce ten článek má ve vás vytvořit a proč.

Negativní zprávy, které vytvářejí strach, se výborně prodávají…

Mocni lidé tohoto světa by si přáli, abyste se báli, protože potom jednáte tak, jak to vyhovuje jejich zájmům…

Abyste byli schopní se manipulaci bránit, nejdříve je nutné ji umět rozpoznat.

Jedna z nejlepších metod obrany proti manipulaci je znalost NLP koučovacích otázek Metamodelu. Koučovací otázky Metamodelu vyčišťují komunikaci a pomáhají objevit pravdu. Byly vytvořeny na základě modelování velmi úspěšných terapeutů: rodinné terapeutky Virginie Satirové a zakladatele Gestalt terapie Fritze Perlse.

Můžete je použít, nejen když se bráníte manipulaci od médií, ale také když se stane, že i někdo ve vašem okolí na vás zkouší své manipulativní hry. Když vás někdo manipuluje, obviňuje, můžete jeho komunikaci vyčistit od nepravd a dokázat mu tak, že se mýlí. Metamodel vás naučí se účinně bránit a skvěle komunikovat.

Naučte se bránit manipulaci, naučte se pracovat s negativními emocemi, buďte svobodní a zdraví. Společně se osvoboďme a vystoupejme na vyšší úroveň vědomí.

2 Comments

  • je zajímavé, že Covid má ještě dovolenou do . září, a pak se začneme bránit?

  • Naprosto s Vámi souhlasím. Take me celá ta komedie kolem toho štve nechci nosit rousky. Ale co s tim ? Hodně lidí tomu nesmyslu pořád věří…..

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!