Bře 14, 2023 - Tipy a návody    No Comments

Máte se rádi? …a jak se to pozná?

Ahoj všichni,

dnes bych chtěla psát o tématu, které je pro mnoho z nás velmi důležité – sebelásce.

Když mluvíme o sebelásce, nemyslím tím sebevychvalování nebo samolibost. Jde spíše o to, abychom byli laskaví a milující k sobě samým. Protože když se necítíme dobře se sebou samými, těžko se můžeme cítit dobře s ostatními.


Když na koučovacím sezení klientka Sára prohlásila, že se nemá ráda, zeptala jsem se jí:

A jak poznáte, až se začnete  mít ráda ? 

Jak bude váš život vypadat? Co si budete říkat? A co uslyšíte od lidí, kteří vás mají rádi?

Jak se budete cítit? Co všechno se ve vašem životě změní?

Nevěděla. Tak jsem jí to dala jako domácí úkol. Měla za úkol desetkrát doplnit nedokončenou větu: Poznám, že se mám ráda, až…

Důležité bylo ji formulovat pozitivním způsobem…

Do příštího sezení napsala jedinou větu: Budu se mít ráda, až mě povýší v práci…

Tehdy mě napadlo: Ona dokonale ví, co nechce, ale má malou představu o tom, jak by to mělo vypadat jinak.

Jak se tedy pozná člověk, který se má rád?

V dnešní době je mnoho lidí, kteří si myslí, že se mají rádi, ale ve skutečnosti nevědí, jak to opravdu funguje. Sebeláska není o tom, že se někdo obdivuje v zrcadle a říká si, jak je krásný nebo úspěšný. Sebeláska zahrnuje mnohem víc. 

Jak poznat člověka, který se má rád?

Člověk, který se má rád, naplňuje své potřeby. Nejde jen o to, co jí, jaký má styl oblékání nebo jaký má vztah k tělesné aktivitě. 

Člověk, který se má rád, si dává pozor na to, co potřebuje, a pracuje na tom, aby toho dosáhl. Může to být zdravý životní styl, osobní rozvoj nebo dobré vztahy s lidmi kolem sebe nebo cokoliv jiného.

Dalším znakem člověka, který se má rád, je to, že umí odpočívat. Nesnaží se být neustále v pohybu a pracovat bez přestání. Rozhodně si uvědomuje, že odpočinek je nezbytný pro jeho duševní a fyzickou pohodu. Proto si najde čas na relaxaci, na to, co ho baví nebo na to, co ho nabíjí.

Kromě odpočinku je pro takového člověka důležité udržovat své tělo ve skvělé kondici. Pravidelný pohyb, zdravá strava a dostatek spánku jsou pro něj samozřejmostí. 

Pečuje také o své zdraví a nedělá si zbytečné problémy tím že by svému tělu ubližoval toxickými látkami jako jsou drogy, alkohol nebo cigarety.

Člověk, který se má rád, nesoutěží s ostatními, protože ví, že je jedinečný a neopakovatelný originál. 

Nevyžaduje si uznání od druhých a neztrácí čas porovnáváním se s ostatními. 

Raději se soustředí na své vlastní cíle a na to, co ho dělá šťastným.

Dalším významným znak člověka, který se má rád, je to, že neudržuje toxické vztahy. Tráví čas s lidmi, kteří ho podporují a posilují

Nedovolí, aby ho lidé zneužívali nebo manipulovali. Má jasnou představu o tom, jak by měly vypadat zdravé vztahy, a dokáže se tomu přizpůsobit. Také umí říkat „ne“ a je odolný proti manipulaci. Respektuje své vlastní hranice. Má jasnou představu o tom, jak by měly vypadat zdravé vztahy, a dokáže se tomu přizpůsobit. 

A nakonec, člověk, který se má rád, umí si najít chvíli na to, kdy si může dělat, co chce. Ví, co ho baví, co ho naplňuje, a nebojí se toho, že by to mohlo být jinak, než u ostatních. Má jasnou představu o svých zájmech a vášních, a nebojí se jich následovat.


Je důležité si uvědomit, že sebeláska je proces a není to něco, pro co se člověk prostě jednoho dne rozhodne. Vyžaduje to trpělivost, úsilí a čas. Ale pokud na sobě budete pracovat a budete si všímat těchto znaků, můžete se stát člověkem, který se má opravdu rád.

Většina lidí v dnešní době bojuje s nízkým sebevědomím a nedostatkem sebelásky

Mnozí se snaží najít štěstí a naplnění v materiálních věcech nebo vztazích s ostatními lidmi. Ale pokud se budete soustředit na to, jak se mít rád a budete naslouchat svému tělu a svým potřebám, můžete najít skutečné štěstí a naplnění ve svém vlastním životě.

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!