Tagged with "vztahy | Marie Michaličková"
Lis 15, 2016 - Tipy a návody    No Comments

10 způsobů, jak ze sebe dostat to nejlepší

Jste skvělí a to je realitou. Dřímá ve vás osobní skvělost, která chce, abyste ji umožnili projevit se. Podporujete ji k tomu, aby se projevila? Představím vám deset způsobů, jak ze sebe můžete dostat to nejlepší.

1. Dopřejte si sebezkušenost.

Všímejte si, co děláte, jaké máte návyky, co vás dělá šťastnými, co vás rozčiluje, jak se chováte ve vypjatých situacích, co vám dává sílu, co z vás vysává energii apod. Pozorujte sebe po dobu jednoho týdne a zapisujte si, co jste zjistili. Pozorování vám poskytne cenné informace o vás, na kterých můžete stavět.

2. Odhalte své neužitečné návyky.

Začněte je postupně odbourávat nebo utlumovat. Možná si ani nejste vědomi, kolik času denně strávíte před televizí, nebo bezduchým prohlížením si příspěvků na Facebooku. Možná si neuvědomujete, jak často si “něčeho uzobnete” uprostřed noci. Nejdříve se pozorujte. Potom začnete odbourávat jeden neužitečný návyk, který vás ubírá o energii, kreativitu a zdraví, až to budete mít, zaměřte se na další. Když si sebezměnu rozkouskujete, hravě ji zvládnete, což posilní vaše sebevědomí.

3. Vytvořte si rituál, který vám pomůže ukázat se v tom nejlepším světle.

Lidé, kteří dosahují nadprůměrných výsledků, mají něco společného –  fungují na základě rituálů, skupiny návyků, které dělají každý den, ať se děje, co se děje. Tyto návyky jim pomáhají dostat ze sebe to nejlepší – každý den provádějí tyto činnosti bez výrazných výkyvů v jejich náladě nebo výkonu. Mezi tyto návyky může patřit: osm hodin spánku, meditace, sklenice zeleninové šťávy, mentální cvičení, napsaní deseti nových nápadů každý den, každý den napsat článek, fyzické cvičení atd. Určete si, které činnosti, které když děláte pravidelně, vám pomáhají ze sebe dostat do nejlepší. Vytvořte si svůj ideální rituál a zařaďte si ho mezi priority. Read more »

Říj 23, 2015 - Tipy a návody    No Comments

6 důvodů, proč jsou introverti výjimeční

Jsem introvert (podle testu Myers-Briggs 70% introvert a 30% extrovert) a proto vím, že to se sebou nese určitý druh stigmatu – introverti jsou vnímáni jako něco divného, nebo podezřelého. Stačí se podívat na pořad Prostřeno, kde se občas nějaký ten introvert objeví a ostatní ho kritizují za to, že se „neprojevuje“ nebo za to, že „nezapadá“ a v průběhu tohoto článku objasním, proč tomu tak je.

Ve dnešní společnosti neexistuje více nepochopená skupina lidí, než jsou právě introverti.

Jací jsou doopravdy introverti a co je na nich výjimečného?
A proč může být výhodou být introvertem?

1. Introverti milují hluboká témata

Introverti raději mluví o věcech, které jsou pro ně důležité, než např. o počasí. Raději mluví o událostech, které pozitivně nasměrovaly jejich život, než o tom, co si dali včera k večeři. Není pravda, že introverti jsou málomluvní! Pokud mají téma, které je zajímá, potom o něm dokážou mluvit velmi dlouhou dobu.

Před několika dny se mnou a mým manželem reportérka časopisu Instinkt dělala rozhovor právě pro článek o introvertech. Povídali jsme v kuse přes hodinu a skoro jsme ji nepustili ke slovu, protože jsme měli to svoje „téma“. Read more »

Srp 18, 2011 - Tipy a návody    No Comments

Láska, vztahy, odpuštění

V každém vztahu se někdy stane něco, za co je potřeba se omluvit a co je potřeba odpustit. Ochota odpustit je důležitou součástí všech úspěšných, šťastných a harmonických vztahů.

Základním přínosem odpuštění je, že se osvobodíte od zničujících následků potlačených negativních emocí.

Co znamená odpuštění ve vztahu:

  1. Postoj, že nejste zodpovědní za chování vašeho partnera.
  2. Uvědomění si zodpovědnosti za svoje vlastní pocity, postoje a chování.
  3. Osvobození se od negativních emocí.

Musíte mít na mysli, že to, že jste potkali vašeho partnera, mělo hlubší smysl. Váš partner/ka je vaším zrcadlem. Pozvali jste si je do života, abyste se dozvěděli více o sobě, a abyste se naučili něco, co se potřebujete naučit.

Pro některé je nemyslitelné odpustit.

Odpuštění brání: ego, stres, slabá komunikace mezi partnery, postoj „jenom já mám pravdu“, postoj „nikdo mě nesmí vidět zraněného“, strach a tvrdohlavost.

Odpuštění se sebou přináší mnoho výhod.

Když odpustíte, uvolníte v sobě svoje vnitřní bloky a negativní energii. Mnoho lidí mi píše, že jim nefunguje Zákon přitažlivosti. Přitom jsou to lidé, kteří např. se nikdy nesmířili se svými rodiči, dvacet let nemluví se svými sourozenci kvůli sporům o rodinné dědictví nebo zazlívají bývalým partnerům jejich chování.

Důsledkem neochoty odpustit jsou jasné – narušené  psychické i fyzické zdraví, stres, deprese a frustrace.

Není potřeba osobně říci vašemu partnerovi, partnerce, že jim odpouštíte, pokud si myslíte, že jeho/její reakce bude negativní.

Taktéž je potřeba odpustit lidem, kteří vám ublížili, a kteří už nejsou mezi námi.

Neztrácejte čas přemýšlením, že se pomstíte. Největší pomsta, kterou můžete udělat, je ukázat tomu člověku, že minulost nemá na váš život žádný vliv. A toto obzvláště platí pro váš minulý vztah, který se rozpadnul, a který vás zranil.

Myslete na to, že odpouštíte kvůli sobě, ne kvůli osobě, která vám ublížila. Odpuštěním neděláte službu člověku, který vám ublížil, ale sami sobě.

Slabý nikdy nemůže odpustit. Odpuštění je vlastností silných.

Mahatma Gandhi

O důležitosti partnerských vztahů, lásky k sobě a odpuštění jsem mluvila v mým minulých přednáškách Najděte svoji životní lásku a Jak odpustit sobě a druhým. Pokud jste tyto přednášky nestihli, podívejte se na záznam v archivu.

Srp 8, 2011 - Tipy a návody    No Comments

Chcete mít fungující vztah?

Mnoho lidí dělá ve vztazích opakovaně ty stejné chyby. V následujících bodech si probereme, co byste měli dělat pro dobře fungující vztah.

Mluvte spolu: Komunikace je základem každého vztahu. Nepředpokládejte, že je váš partner šťastný, spokojený, a že chce děti. Nepředpokládejte vůbec nic.  Mluvte o tom!

Ženy mají často přístup typu: „Kdyby mě miloval, tak by se dovtípil, co si přeji, a co potřebuji.“ Myslíte, že váš partner umí číst myšlenky?!!!

Když se s někým seznámíte, je to hlavně o fyzické přitažlivosti, ale dlouhodobé vztahy jsou založeny na lásce a komunikaci.

Naslouchejte: Naslouchání je součástí úspěšné komunikace. Pravdou je, že mnoho lidí neumí naslouchat. Slyší jen to, co chtějí slyšet nebo se příliš soustředí na to, co by měli partnerovi říct, takže poslouchají jen „na půl ucha.“

Také si všímejte tónu hlasu, a co vám říká řeč těla.

Sdílejte společné cíle: Kde chcete být za 1 rok? Kde se vidíte za 5 let? Mít společné cíle je klíčem k dobrému vztahu. Pokud chcete mít, co nejdříve děti a váš partner nechce, zřejmě toto téma bude zdrojem konfliktů.

Pokud chcete dělat kariéru a váš partner po vás chce, abyste byla každý den v 17 hod. doma, počítejte přinejmenším s výměnou názorů.

Mějte společné aktivity: Některé věci byste měli podnikat společně. Máte oba dva rádi pěší turistiku, jízdu na kole nebo bowling? Zapojte se do aktivit, které vám umožňují strávit spolu společný čas. To posílí váš vztah.

Nechte tomu druhému prostor: Dobrý vztah vyžaduje, že dáte tomu druhému prostor, aby se věnoval svým zájmům. Určitě existují věci, které s partnerem dělat nemusíte např. rybaření. Neberte mu jeho vášeň a respektujte ho takového jaký je i s jeho koníčky.

Naučte se dávat: Když někoho potkáte, kladete si otázku, zda Váš protějšek odpovídá vašim představám. V první fázi vztahu je to o vás. Ale pokud chcete, aby vztah fungoval, musí to být „o nás“ – o vás a vašem partnerovi.  A to znamená, naučit se dávat.

Buďte ochoten jí pomoci opravit počítač, protože jí to pomůže.

Buďte ochotná jít s ním na pracovní večeři a bavit se s jeho klienty, protože mu to pomůže.

Naučte se přijímat: Někteří lidé raději dávají, než přijímají. Ale být ve vztahu znamená, dávat i přijímat. Lidé, kteří neumí přijímat – lásku, pomoc, náklonnost, vytváří velmi komplikované vztahy.

Také se o vztazích jsem mluvila na internetové přednášce, na kterou se můžete podívat ze záznamu.

 

Srp 6, 2011 - Na zamyšlení    No Comments

Stojí váš vztah za záchranu?

Zachránit vztah musíte, když víte, že ten druhý člověk vám za to stojí.

Žádný vztah není perfektní, každý má svoje pády a vrcholy, a když spadne na dno, musíte bojovat, abyste váš vztah zachránili – pokud vám za to stojí.

Každý vztah má právo na druhou šanci – pokud druhá osoba neudělala něco, co by znemožňovalo obnovu vztahu (fyzické násilí, drogová a alkoholová závislost, kriminální činnost).

Prozkoumejte váš vztah. Ujistěte se, že vám stojí za záchranu.

  • Jeví váš partner známky lítostí, nad tím, co udělal?
  • Požádal vás o odpuštění nebo svaluje vinu na ostatní věci?

Nosit růžové brýle vám nepomůže, protože jednou přijde doba, kdy je budete muset sundat a procitnutí bude o to krutější.

  • Jestliže vás partner/ka opakovaně zraňuje, potom víte, že si zasloužíte lepší vztah.
  • Jestliže vás partner/ka opakovaně zraňuje, tak záchrana vztahu vám neprospěje.

Zachránit musíte hlavně sami sebe – a to právě před takovým vztahem.

Položte si sami sobě otázku:
Proč zůstávám ve vztahu, který nefunguje?

Uvědomte si hlavně jednu věc: lásku a respekt musíte dát hlavně sami sobě. Lidé, kteří nemilují a nerespektují sami sebe, nemohou „stejnou službu“ udělat ani ostatním. Člověk, který miluje a respektuje sám sebe, nevydrží ve vztahu s člověkem, který jej opakovaně zraňuje. Svým vztahem, který máme sami se sebou, vysíláme podvědomě zprávu ostatním, jak se k nám mají chovat.

Budete stále přitahovat stále stejné partnery, když nezměníte vztah, který máte sami se sebou. Pravidelný poslech audia „Jak si odpustit a mít se rád“ vám pomůže mít rádi sami sebe a vytvořit si kvalitní vztah sami se sebou.

Věříte, že váš vztah stojí za snahu o něj bojovat? Potom vyzkoušejte všechny možné způsoby, jak jej zachránit.

O partnerských vztazích jsem mluvila na internetové přednášce s názvem Najděte svoji životní lásku, která je k dispozici v archivu.

Srp 4, 2011 - Osobní rozvoj    No Comments

Pokládá vás partner za jistotu?

Mnoho vztahů se dostane do slepé uličky, když jeden z partnerů cítí, že ten druhý jej považuje za velkou jistotu. Není překvapením, že se do této situace dostávají především ženy. Jsme geneticky a společensky naprogramované, abychom milovaly, staraly se, pečovaly, plnily potřeby druhých, protože to společnost od nás očekává….

Mnohým ženám ani nepřipadá nezdravé, že jejich partner neinvestuje do vztahu tolik, co ony. Když Vás partner považuje za jistou, nemá potřebu na vztahu pracovat. Nicméně nemusí to být znakem upadajícího vztahu.

Pro muže je prostě přirozené, že když mají „něco v kapse“ přestanou se snažit. Částečně si za tuto situaci můžete sama. To vy jste mu dala svým chováním najevo (i když je těžké si to přiznat), že jakékoliv chování ze strany Vašeho partnera je prostě pro Vás OK.

Rozhodla jste se ho přece milovat takového jaký je, nebo ne?

I když milujete svého manžela/přítele bez podmínek (a ve velmi duchovních kruzích se tato forma lásky považuje za jedinou „čistou a správnou“) nemusíte mu tolerovat, že radši než s Vámi tráví víkendy se svými přáteli, že když se domluvíte, že půjdete ven, on má dvouhodinové zpoždění.….

Jemně naznačte své polovičce, že Vás pokládá za velkou jistotu, a že se Vám to chování nelíbí, tím, že mu vyšlete zprávu v pravý čas. Vyhněte se však hádce, která by nikam nevedla. Příště, až Vás nechá čekat, aniž by Vás informovat o svém zpoždění, nečekejte na něho. Nechte mu na kuchyňském stole zprávu oznamující, že jste šla sama nebo s kamarádkou.

Možná, že bude zuřit, ale také si uvědomí, že vy takové chování netolerujete. Pokud se Vám omluví a slíbí, že v budoucnosti se bude snažit více, je to krok kupředu. Vyhněte se však kritice. Ta obvykle nefunguje. Váš partner ocení, že mu necháte jeho hrdost a příště se bude snažit více.

Všem ženám, které jejich muži považují za velkou jistotu, doporučuji knížku od Sherry Argovové: Proč muži milují potvory a hodným holkám zůstanou oči pro pláč.

Pozn.: Já vím, titul zní hrozně, ale je poučná. 🙂

Na téma partnerských vztahů jsem povídala přes internet na přednášce Najděte svoji životní lásku, na kterou se můžete podívat ze záznamu.