Jak si zvýšit sebevědomí a sebeúctu

Máte nízkou sebeúctu?

Nízká sebeúcta a nízké sebevědomí mohou narušit kvalitu našeho života. Proto musíme podniknout kroky k tomu, abychom se naučili, jak být sebevědomí a jak vylepšit naší sebeúctu. Se správným nastavením mysli, můžeme změnit sebe a své životy. Nikdy nepodceňujte sílu své mysli.

Jak poznáte, zda máte nízkou sebeúctu? V tomto článku jsem dala dohromady znaky nízké sebeúcty.

Znaky nízké sebeúcty

1. Obviňování druhých

Lidé s nízkou sebeúctou mají tendenci svalovat své problémy a neúspěchy na druhé. Někteří lidé nepřijímají zodpovědnost za svůj život kvůli nedostatku sebeúcty. Tento postoj je běžně známý jako „hra na oběť.“

2. Hledání souhlasu

Pokud nejsme schopni doopravdy přijmout sami sebe, vždycky vyhledáváme souhlas ostatních. Chceme od ostatních, aby nás ujišťovali o naší hodnotě.

3. Nerozhodnost

Pochází ze strachu nebo z nedostatku důvěry v naše schopnosti dělat dobrá rozhodnutí. Řešíme naši nerozhodnost tím, že necháváme za sebe rozhodovat druhé. Necháváme si tím prostor pro výmluvu – pokud se něco pokazí, bude to chyba někoho jiného. Když jsme nerozhodní, odkládáme důležitá rozhodnutí na pozdější dobu.

4. Perfekcionalizmus

Tím trpíme, když neustále musíme mít všechno perfektní. Je to typický sebeochranný mechanizmus. My se pokoušíme se povyšovat nad ostatními tím, že si připomínáme naše vysoké nároky a standarty. Očekáváme od sebe a od ostatních nemožné výsledky a tím si chystáme neustálá selhání a zklamání. Musíte se naučit přijmout věci tak, jak jsou a přestat požadovat nemožnou dokonalost.

5. Neschopnost zvládat kritiku

Když si doopravdy nevážíme nás samých, nutně potřebujeme druhé lidi, kteří by si vážili nás. Když nás kritizují, ničí to iluzi, která držela dohromady naši zdánlivě vysokou sebeúctu. Ničí to naše křehká ega a pociťujeme kritiku dramatičtěji než člověk, který je sebevědomý nebo který má vysokou sebeúctu. U člověka bez sebeúcty má kritika za následek výbuch hněvu.

6. Pesimizmus a přílišná kritika

Když má někdo stále negativní náhled na život a vždy očekává to nejhorší, je zřejmé, že takový člověk nevěří ve své schopnosti změnit věci k lepšímu nebo nevěří v to, že si může vytvořit pozitivní budoucnost.

Také, když někdo příliš kritizuje ostatní, značí to o nízké sebeúctě toho člověka. Zde se začne uplatňovat obranný mechanismus, který se označuje jako mechanizmus kyselých hroznů, kdy si neúspěšný člověk v situaci, kdy se potká např. s úspěšným a bohatým podnikatelem, začne říkat, že on o úspěch a prosperitu vůbec nestojí a on si zoškliví věci, které by chtěl, aby ho tak nebolelo, že je nemá.

7. Návykové chování

Závislost je hledání náhradního způsobu, jak se cítit šťastně. Závislostí může být prakticky cokoliv včetně drog, alkoholu, sexu, přejídání. Když člověku chybí schopnost mít ze sebe dobrý pocit, tyto okamžitá potěšení mu ten dobrý pocit poskytují.

Bohužel uspokojení ze závislosti je dočasné a závislosti přinášejí daleko větší problémy. Např. uspokojení z jídla prožívám jenom po dobu, co jím. Závislosti mohou být nejbezpečnějšími znaky nízké sebeúcty.

Naučte se, jak vytvořit vysokou sebeúctu pomocí technik na pozitivní programování mysli. Více o tom, jak si zvýšit sebeúctu se dozvíte na přednášce: Jak se mít ráda a jak se přijmout.

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!