Říj 10, 2016 - Tipy a návody    No Comments

10 mýtů, které introvertům stěžují život

Ve společnosti převládají extroverti. Naše společnost proto nahrává vlastnostem, kterými se extroverti projevují. Pokud nepůsobíte jako extrovert, ostatním se může zdát, že jste jiný, divný. Introverti jsou ve společnosti zastoupeni méně, a proto o nich koluje mnoho mýtů, které ale nejsou pravdivé.

Mýtus č. 1: Introverti neradi mluví.

To není pravda. Introverti jenom nemluví, když nemají co podnětného říci. Nemají rádi řeči o ničem. Umožněte introvertům, aby mohli mluvit o něčem, co je zajímá, a nezastavíte je ani za několik hodin.

Mýtus č. 2: Introverti jsou stydliví.

Stydlivost nemá co do činění s introverzí. Introverze neznamená automaticky strach z lidí. Introverti potřebují důvod, proč  komunikovat. Nepotřebují komunikovat jenom proto, aby komunikovali. Pokud chcete mluvit s introvertem, prostě začněte mluvit jako první.

Mýtus č. 3: Introverti jsou neslušní.

Introverti často nevidí důvod, proč se zabývat společenskými zdvořilostmi. Chtějí, aby každý byl sám sebou a upřímný k sobě a ostatním. Bohužel to není při každé příležitosti akceptovatelné, a proto introverti cítí na sebe tlak, aby zapadli, což je dost vyčerpává.

Mýtus č. 4: Introverti nemají rádi lidi.

Naopak, introverti si upřímně váží těch několika přátel, které mají. Mohou se spolehnout na své blízké přátele, které mají po ruce. Pokud máte  štěstí a introvert si vás vybere za přítele, tak získáte loajálního spojence na celý život. Jakmile jste získali respekt introverta, počítá s vámi.

Mýtus č. 5: Introverti neradi chodí do společnosti.

To je nesmysl. Introverti jenom neradi chodí na akce, které trvají dlouhou dobu. Také se rádi vyhýbají komplikacím, které je mohou venku potkat. Jsou schopni rychle vyhodnotit situaci a získané zkušenosti, a proto nepotřebují být někde tak dlouho jako extroverti. Jsou už připraveni jít domů, znovu “se nabít” a všechno zpracovat. „Dobití baterek“ je pro introverty naprostou nezbytností.

Mýtus č. 6: Introverti chtějí zůstat sami.

Introverti se cítí příjemně a bezpečně se svými vlastními myšlenkami. Hodně přemýšlejí. Často se z ničeho nic zamyslí. Rádi řeší problémy, hádanky a rébusy. Ale také můžou zůstat skutečně osamoceni, pokud nemají nikoho, s kým by svá zjištění sdíleli. Touží po skutečném hlubokém a upřímném napojení se na jednu osobu.

Mýtus č. 7: Introverti jsou divní.

Introverti jsou často individualisté. Nejsou členové stáda. Upřednostňují, když je oceňován jejich vlastní způsob žití. Myslí sami na sebe, a proto vybočují z normy. Většinu rozhodnutí nedělají podle toho, co je aktuálně populární nebo módní.

Mýtus č. 8: Introverti jsou odměření exoti.

Introverti jsou lidé, kteří se hlavně zaměřují dovnitř, jejich pozornost je směřována na jejich myšlenky a emoce. Není to způsobeno tím, že by nebyli schopni udržovat pozornost na to, co se děje kolem nich. Je to pouze o tom, že jejich vnitřní svět je pro ně mnohem víc podnětný a naplňuje je větším uspokojením než svět vnější.

Mýtus č. 9: Introverti neumí odpočívat a bavit se.

Pro Introverty je typické, že si dopřávají odpočinku doma nebo v přírodě, ne na hlučných veřejných místech. Introverti nevyhledávají vzrušení nebo adrenalinové zážitky. Pokud kolem nich hodně lidí mluví, nebo je tam hlučno, tak vypnou. Jejich mozek je příliš citlivý na neuropřenašeč Dopamin.

Mýtus č. 10: Introverti se mohou změnit na extroverty.

Svět bez introvertů by byl ochuzen o vědce, hudebníky, umělce, básníky, kameramany, doktory, matematiky, spisovatele a filozofy. Jak bylo řečeno, stále existuje mnoho věcí, které se extroverti mohou od introvertů naučit. Introverti se nedokážou „opravit“ na extroverty. Zaslouží si náš respekt k jejich přirozené osobnostní povaze kvůli přínosu pro celou lidskou společnost.

Pokud jste extrovertem, možná vás tyto informace překvapily, nebo dokonce pobouřily. Pokud jste introvertem, tak jste si asi v duchu říkali: „Tak to jsem já. Konečně mě někdo chápe.“ Tak či tak, buďte hrdí na to, kým jste, a využívejte své silné stránky naplno.

Mám na vás malou prosbu. Prosím sdílejte tento článek na Facebooku, ať společně tyto zkreslené mýty o introvertech můžeme uvést na pravou míru. Děkuji.

A pokud ještě nevíte, zda jste extrovert nebo introvert, případně v jakém poměru jsou tyto složky vaší osobnosti – ve vás zastoupené, udělejte si test Profil osobnosti, a za malý moment to zjistíte.

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!