Říj 26, 2016 - Tipy a návody    No Comments

15 návyků, které se vyplatí zabudovat do svého života

Náš život je ovládán našimi zvyky a návyky. Některé jsou dobré a některé jsou špatné, některé mají na náš život čistě neutrální vliv. Jsou to automatické činnosti, které děláme, a nad kterými ani nepřemýšlíme. Je to tak ale správně?

Představím vám návyky, které se vám vyplatí si zabudovat do svého života.

1. Cvičte každý den

Pravidelný pohyb je skvělý pro vaše tělo i duši. Určitě to víte. Otázka zní: Děláte to? Pokud ne, přidejte alespoň několik stovek kroků ke své denní dávce pohybu. Vaše tělo i duše vám později za to poděkuje.

2. Usmívejte se na cizí lidi

Pokud si vytvoříte návyk usmívat se, udělá to z vás šťastnějšího člověka a na ostatní budete působit jako milý člověk, což může zpětně posílit pozitivní pocit, který ze sebe máte.

3. Připravte se na příští den ještě před spaním

Trvá to jenom v průměru 5 minut si vše připravit a ráno začnete den s mnohem menším shonem a stresem.

4. Najděte každý den jednu věc, která vás zajímá, a vzdělávejte se v té oblasti alespoň hodinu

Zajímá vás počasí? Začněte studovat, jak změny počasí ovlivňují přírodu a společnost. Zajímáte se o auta? Naučte se, jak vyměnit olej bez pomoci druhých. Už jenom tím, že to budete dělat, tak získáte znalosti, které se vám někdy později ve vašem životě budou hodit, nebo minimálně vám poslouží jako náměty při rozhovoru ve společnosti.

5. Buďte aktivní

Nemusíte hned začít chodit do posilovny, ale vytvořte si alespoň návyk každý den vyrazit ven na procházku. I krátká pětiminutová procházka je lepší než žádná pocházka.

6. Dělejte si domácí účetnictví

Díky tomu vždy budete vědět, jaké poplatky je (kdy a za co) třeba zaplatit, kolik peněz jste vydělali, a kde v a jaké výši a za co utrácíte. Budete vždy vědět, kolik peněz vám zbývá, a to vám pomůže dělat lepší rozhodnutí, více ušetříte a budete si vážit věcí, které máte.

Na domácí účetnictví existují různé aplikace do mobilu, které vám zjednoduší zadávání na nejmenší počet kroků. Moje oblíbená je Money Lover.

7. Umyjte nádobí a ukliďte večer před spaním

Nezávisle na tom, jak moc jste unavení a jak dlouhý váš den byl, prostě to udělejte. Získáte tím více času na různé další věci. Pokud se ve vašem okolí vyskytuje nepořádek, vaše mysl jej neustále vnímá a vyhodnocuje, že je potřeba uklidit, což zbytečně spotřebovává energii, kterou můžete využít mnohem lepším způsobem. Pořádek kolem vás vaše podvědomí motivuje k tomu, aby uvnitř vaší hlavy také uklidilo.

8. Ustelte si každé ráno postel

Mnoho lidí potvrzuje, že věc, která zásadně změnila jejich život, bylo prosté ustlání postele hned ráno po probuzení. Pokud zařídíte malé věci, kterými můžete zlepšit svůj život, tak ty velké věci budou následovat.

9. Meditujte

I když jenom na několik minut denně. Skutečně vám to pomůže s mnoha věcmi, zbavíte se stresu a napětí a aktivujete svoji vnitřní sílu.

10. Přemýšlejte předtím, než promluvíte

Než něco řeknete, zamyslete se nad tím. Slova, která řeknete nahlas ve společnosti, se už těžko odvolávají. Máme tendenci se držet svého názoru, pokud jsme ho řekli nahlas, i když se ukáže, že jsme se mýlili. Proto myslete předtím, než něco neuváženě řeknete.

11. Odložte si 10% svého příjmu na spoření a nevybírejte

Zaplaťte nejdříve sobě. Peníze na vše ostatní se potom někde najdou. Pokud přemýšlíte nad tím, zda to má být 10% před zdaněním, nebo po zdanění, tak doporučuji před zdaněním. Ušetříte mnohem více a zjistíte, že když se chce, tak lze vyjít i se zbytkem.

12. Pověste si kabát hned, jak si ho sundáte

Týká se to všech šatů i obuvi. Ihned, jak si sundáte kus oblečení, ihned ho pověste do skříně, nebo pokud je již špinavé, dejte ho do koše na prádlo. Pokud je oblečení ještě čisté a nesmrdí, tak ho dejte na ramínko, nebo poskládejte a umístěte do poličky mezi „již nošené“ prádlo.

Zní to jednoduše, ale pokud to nebudete dělat, tak si díky své lenosti koledujete o hodně velký nepořádek. A i tak to někdy později budete muset uklidit. Čím větší nepořádek budete doma mít, tím horší to bude s motivací pustit se do úklidu. Když si vytvoříte takhle jednoduchý návyk, budete překvapeni, jak jednoduché bude do svého života zařadit další činnosti, které vám ušetří ještě více času.

13. Zaplaťte vždy více, než je minimální splátka na vašem úvěru

Pokud je možné na splácení úvěru poslat více a pošlete i o 500 Kč více, tak hned je to méně o úrok, který by se načetl z těch 500 Kč. Běžná úroková sazba na krátkodobých úvěrech bývá klidně i 30%. Splatíte své dluhy mnohem rychleji a bude vás to ve finále stát méně.

14. Nepomlouvejte druhé

Když nebudete ostatní pomlouvat, tak se pro ostatní stanete milým člověkem, se kterým je příjemné trávit čas. Díky svým zkušenostem z práce s lidmi jsem zjistila, že pokud někdo před vámi mluví špatně o jiných, tak s velkou pravděpodobností bude před jinými mluvit špatně o vás, což ve finále takového člověka činí nehodného vaší důvěry, a to za to nestojí.

A toto pravidlo platí téměř vždy.

15. Vykonejte ihned činnost, která zabere méně než 5 minut

Pokud se před vámi objeví úkol, který zabere méně než 5 minut, tak ho udělejte hned. Na nic se nevymlouvejte. Váš domov, vztahy, nálada a život se zlepší okamžitě, co toto pravidlo začnete používat.

A na závěr…

Pijte hodně vody, choďte spát ve stejnou dobu, cvičte, ptejte se sebe, zda děláte sebe šťastnými, a přijměte to, kým jste, jste osobou, která se každý den mění k lepšímu.

A pokud se vám líbil alespoň jeden tip, prosím sdílejte jej na Facebooku. Děkuji.

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!