3 důvody, proč si nebrat nic osobně
Mnoho lidí si ani neuvědomuje, jaký efekt mají jejich slova, a ani není možné, aby si byli vědomi toho, zda se vás jejich slova nějak dotkla, protože v principu se na to nezaměřují.
Každý člověk má tendenci se soustředit hlavně na sebe, a pokud přemýšlí o vás tak jedině v souvislosti se sebou.
Ano, existují běžná pravidla toho, co se ve společnosti považuje za pohoršující, a co bychom neměli říkat, ale všeobecně nikdo nedokáže předpovědět, co si vezmete osobně a co ne, protože to všechno závisí na vaší interpretaci.
Například, když někdo o vás řekne, že jste mazaná, můžete si to vzít osobně a myslet si, že vás uráží, protože naznačuje, že manipulujete. A také si to můžete vysvětlit úplně jinak.
Můžete to vzít jako kompliment, protože jste ráda, že oceňuje vaši chytrost, vaši schopnost si se vším poradit.
Vnímáte informace z pohledu pozorovatele, z vašeho úhlu pohledu, které jsou přefiltrované přes vaše podvědomé programy a tyto přefiltrované informace vytvářejí vaši subjektivní realitu.
Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak brát věci méně vážně…
1. Neberte se tak vážně
Potkali jste někdy někoho, kdo se uměl sobě zasmát a třeba dokázal svoji nešikovnost vzít s humorem? A byl vám ten člověk najednou sympatický? Pravděpodobně ano. Nedokonalost je přitažlivá. Nám všem jsou sympatičtí lidé, kteří se nesnaží předstírat, že jsou dokonalí. I když dnešní média nás manipulují, abychom věřili, že pouze perfektní lidé mohou být šťastní, tak je to pouze iluze, na které konzumní společnost stojí.
Když berete sebe příliš vážně, tak to znamená, že věříte ve své slabosti a berete je fatálně, a pokud se někdo do vás naveze a udělá si z vás srandu, tak se postavíte do obranné pozice, abyste ochránili svoji hrdost. Tohle je věc ega, a je možné to překonat, pokud budete mít otevřenou mysl.
Nepřemýšlejte o sobě jako o nějaké „pevně dané“ osobě, která se nikdy nemůže změnit, raději přemýšlejte o sobě jako o kapalině, která neustále mění formy, osobnosti a charakteristiky dle potřeb aktuálního okamžiku.
Již jste to mnohokrát předtím zažili. Jak je možné, že vás přátelé považují za zábavného, skvělého a milého a zároveň vás rodiče považují za výbušného, líného a nezodpovědného člověka?
Je to tím, že používáte různé typy osobnosti podle toho, v jaké společnosti se pohybujete, takže není důvod, abyste tu osobnost, kterou máte právě teď, brali za bernou minci. I tak vám nevydrží navždy. Přijměte to, že jste milá, zábavná, svérázná, sexy, umíněná, naštvaná, smutná, vystrašená osobnost nebo cokoliv jiného. Komu na tom záleží? Všichni lidé se dominantně soustředí sami na sebe a jenom projektují své problémy a nedostatky do druhých lidí.
Jste tím, čím jste, ne tím, za co vás označují ostatní lidé. Pamatujte na to.
2. Lidé nejsou proti vám, jsou za sebe
Řekněme, že někdo o vás řekl něco, co vás uvedlo do špatného světla, a vy ho za to začnete obviňovat, ale když si to s ním chcete vyjasnit, tak on už si na to vůbec nepamatuje, a tím vás vytočí ještě více.
Popravdě, skutečně on nemá ani šajn, protože se vůbec aktivně nesnažil vám ublížit. Ve skutečnosti mu pravděpodobně vůbec nezáleží na tom, aby přemýšlel o tom, jak to, co říká, na vás působí. Jenom něco řekl, aby on sám z toho vyšel v lepším světle, aby vypadal více charismaticky nebo aby vypadal lepším pro lidi v jeho okolí, což napumpovalo jeho ego.
Nemá to nic do činění s vámi, dělá to jenom pro své vlastní zájmy, a pravděpodobně mu vůbec nezáleží na vašich pocitech, a ano, samozřejmě je to příšerné, ale buďme k sobě upřímní… Máme ve skutečnosti čas přemýšlet o každé osobě v našem okolí, když chceme něco říci?
Samozřejmě, že ne! Pravděpodobně vás ten člověk nechtěl urazit, jenom byl zaměřen na sebe, aby vypadal lépe v očích druhých.
3. To, co lidé říkají, ve skutečnosti odráží to, co se děje v nich samotných
Všichni jsme vyrůstali v jiném prostředí, měli jsme jiné dětství, jiné rodiče, prošli jsme si různými životními zkušenostmi, dělali jsme v minulosti různé věci a mysleli jsme si různé věci, a když tohle všechno zkombinujeme, tak nám to udělá to, čím jsme.
To znamená, že každý člověk, kterého jste potkali, má za sebou jinou minulost, kterou si vytvořil rozhodnutími, které učinil, a které vedla k myšlenkám, které má teď, a to vše rozhoduje o tom, jaké kroky podnikne každý den. Všechny naše činy jsou podmíněné našimi myšlenkami, a naše myšlenky vycházejí z nás samotných.
Ale to vše jde ještě mnohem hlouběji…
Pokud vás požádám, abyste se podívali okolo sebe a zapamatovali si všechno, co je červené, tak budete schopni si toho celkem dost zapamatovat. Ale pokud bych vám potom řekla, abyste mi vyjmenovali všechno, co bylo modré bez toho, abyste se znovu podívali kolem sebe, tak pravděpodobně nebudete vůbec tušit kolik je modrých věcí ve vašem okolí.
To prokazuje, že vidíme to, o čem přemýšlíme.
O čem vlastně nejvíce přemýšlíme?
Protože jsme hvězdou ve svém vlastním filmu, tak přirozeně přemýšlíme nejvíce o nás samých, o našich vlastnostech, naší osobnosti a navíc také o všech našich problémech, slabostech a silných stránkách.
Když cokoliv ze sebe uvidíme v druhých lidech, byť i jenom malé náznaky, tak máme pocit, že na to musíme navázat, abychom se více sblížili, což ve skutečnosti pomáhá budovat vztahy, ale také se to může obrátit proti nám, pokud o lidech řekneme věci, které nejsou pravdivé, ale o kterých si myslíme, že by pravdivé mohly být.
Například, řekněte o někom v dobrém, že je hodně ctižádostivý, ale to ve skutečnosti může být špatné z jeho úhlu pohledu, protože chce působit na ostatní jako pohodář.
Tím vším chci říci, že většina věcí, které říkáme ostatním, a které ostatní říkají nám, jsou věci, které vidíme u sebe a projektujeme je na druhé. V Neuro-lingvistickém programování se řídíme pravidlem „Vnímání je projekce“. To znamená, že lidé většinou nevykazují osobnostní znaky, vlastnosti a charakteristiky, které jim připisujeme.
Pokud tohle pochopíte, porozumíte také psychice lidí na mnohem hlubší úrovni. Už vám nebudou připadat tak komplikovaní, protože poznáte, že většina z toho, z čeho vás obviňují, nebo věci, které vám vyčítají, jsou věci, kterými se trápí uvnitř sebe samých, a to znamená, že to s vámi nemá co do činění.
Možná vám tohle připadá jako hodně náročné na pochopení…Pokud je to tak, přečtěte si to ještě jednou a opravdu se nad tím zamyslete. Podrobně se této tématice, pochopení vlastní osobnosti a lidí kolem nás, věnuji na mých přednáškách a kurzech NLP.
Pamatujte, že „Vnímání je projekce“, a proto jděte dále životem svojí vlastní cestou.