4 neobvyklé klíče k opravdovému sebevědomí
Zaměřme se teď na to, jak si můžete vytvořit zdravé sebevědomí možná pro někoho neobvyklým způsobem.
Dobrou zprávou, je, že sebevědomí lze natrénovat (stejně jako někteří lidé si trénují vytváření pochybností o sobě). Důležité je však procvičovat sebevědomé aktivity v bezpečném prostředí a vymést všechny ty blbosti, které máte ve své hlavě, buď sami, nebo za pomocí někoho jiného.
Se správnou strategií se postupem času naučíte naslouchat své mysli a naučíte se zpracovávat své výmluvy.
Namísto čekání na situaci, která od vás bude vyžadovat, abyste byli sebevědomými, si takové situace můžete vytvořit. Tímto způsobem máte pod kontrolou, jak náročnou situaci se chcete naučit zvládat, a postupnými kroky můžete náročnost zvyšovat.
Představím vám několik neobvyklých věcí, se kterými můžete začít.
1. Dopřejte si studenou sprchu
Studená sprcha není příjemná. Je velmi nepříjemná… až do té doby, než máte po ní, a potom se cítíte úžasně. Je to celkem návykové (díky náhlému vyplavení endorfinů). Ještě lepší je dát si ledovou sprchu nebo bazének po horké sauně. Otestujte to a zjistíte, že pokud se voda v bazénku nehýbe, tak tam klidně dokážete zůstat i několik minut.
Pravidelné sprchování se ve studené vodě je skvělý byť neobvyklý způsob, jak se naučit vyrovnat se s výmluvami, které máte ve své hlavě. Když vám na mysli vyvstane důvod, proč byste to neměli dělat, jednoduše si stoupněte pod proud studené vody a dýchejte. To vám umožní se vycvičit na převzetí kontroly, nezávisle na tom, jaké myšlenky vám víří hlavou.
2. Naučte se rozpoznat výmluvy své mysli
Vědomě si všímejte, kdy vaše mysl začne vytvářet výmluvy. Možná si věci jenom příliš komplikujete. Nebo si říkáte: „Pokud bych do toho emailu napsala, co doopravdy chci, tak by si o mně pomysleli, že jsem sobec“. Nebo: „Pokud bych s ní promluvila, tak si pomyslí, že jsem blázen“. Nebo: „Neměla bych jít na procházku, protože je venku zima“.
Naučte se rozpoznat tyto myšlenkové vzorce a vědomě odmítněte všechny výmluvy. Nedovolte vašim myšlenkám, aby převzaly kontrolu. Vytrénujte svůj mozek, aby rozpoznal tyhle chabé výmluvy ihned na začátku, řekněte si v duchu to, co chcete udělat, a potom to s hrdostí udělejte. Zapamatujte si, že buď trénujte svůj mozek, aby výmluvy odmítal, nebo trénujte svůj mozek, aby výmluvy akceptoval.
Žádná jiná možnost neexistuje.
3. Přijměte výzvu s možným odmítnutím
Odmítnutí mohou podkopávat vaše sebevědomí, pokud jim to dovolíte. Často se někoho na něco chceme zeptat, nebo chceme něco říci, ale máme strach, že budeme odmítnuti. Odmítnutí je pro většinu lidí nepříjemné, protože jsme naprogramováni na touhu po přijetí mezi členy skupiny.
Ve skutečnosti máte jenom dvě možnosti:
- Odmítnout sebe a ani se o to nepokusit, čím získáte stejný výsledek jako je odpověď NE, nebo
- Udělat to a přijmout, že můžete získat odpověď ANO nebo NE. V tomto případě ten horší výsledek jenom znamená, že získáte to co v předešlém bodě, ale vždycky můžete získat i odpověď ANO.
Řekněme například, že předtím, než něco koupíte, chcete požádat o slevu. Můžete se rozhodnout, že nepožádáte, a tím pádem slevu nedostanete, nebo se zeptáte, a možná slevu dostanete a možná taky ne. A to stejné platí i v jiných situacích, protože důležité je umět žádat o to, co chceme.
Na papíře se zdá, že je to naprosto jednoduché, že?
Ale když jste v té situaci, dovolíte strachu z odmítnutí, aby vás zastavil. To je důvod, proč byste měli trénovat v bezpečném prostředí. Například když jsme kupovali byt, tak jsme se zeptali, zda bychom mohli dostat slevu 50 000 Kč. Prodejce mohl říci, že sleva není možná, ale řekl, že nám dá slevu 20 000 Kč. I když to nebyla částka, o kterou jsme žádali, tak 20 000 je stejně lepší než nic, které bychom jinak získali, kdybychom se nezeptali vůbec.
Čím více si zvyknete na to, že odmítnutí je v pořádku, tím více svobody získáte při jednání s druhými lidi.
4. Udělejte něco bláznivého
Čas od času udělejte něco, co je mimo zónu vašeho komfortu. Nasaďte si na hlavu šíleného kulicha, nebo si oblečte kus oblečení, který se totálně nehodí ke zbytku vašeho oblečení a normálně byste to nikdy tak nezkombinovali. Běžte na neobvyklé místo. Nechte si udělat jiný střih vlasů. Dejte si studenou sprchu. Objednejte si jídlo, které byste si normálně nedali. Udělejte něco, co vás trochu děsí.
Vystupujte po malých krůčcích mimo svoji zónu komfortu a sledujte, že se vlastně nic strašného neděje a také nic hrozného se nestane.
Co jsem tím vším chtěla říci?
Místo, abyste čekali na další příležitost, kdy se budete cítit nesví, a doufat, že to „nějak“ dopadne, vytvořte si sami možnosti, ve kterých můžete trénovat svoje sebevědomí v bezpečném prostředí, kde nehrozí žádné vážné riziko. A dělejte to každý den.
Nejlepší výsledky dosahují lidé, kteří zvyšování sebevědomí procvičují pod dohledem zkušených koučů, udělejte to, vyplatí se vám to několikanásobně. 🙂
A skvěle se při tom bavte 🙂