Lis 5, 2015 - Tipy a návody    No Comments

5 tipů pro introverty, jak vystupovat ze zóny komfortu

Z vlastní zkušenosti vím, že introverti to v dnešním světě mohou mít těžší. Plaveme v moři extrovertů a čas od času i my introverti jsme nuceni hrát extrovertní hru a více rozvíjet extrovertní schopnosti. Dobrou zprávou je, že je to možné. I introvert si může rozvinout umění seznamování se s novými lidmi a i introvert může vystupovat na veřejnosti s tématem, které ho zajímá.

Mám pro vás několik tipů, které vám pomohou vystupovat z vaší zóny komfortu.

1) Soustřeďte se na to, co chcete, aby se stalo

Vaše podvědomí je naprogramováno k tomu, aby vás chránilo. Základním úkolem vašeho podvědomí je udržet vás v bezpečí. Pokud přemýšlíte o budoucí situaci, kde budete muset vystupovat ze své zóny komfortu, vaše tělo na tu představu reaguje tak, jako kdyby ta situace probíhala právě teď –  ve vašem těle se začne vytvářet úzkost, vaše dlaně se začnou potit, vaše svaly se napnou a vyskočí vám pulz.

Váš mozek je naprogramován na to, abyste přežili, ale vystupování na veřejnosti nebo seznamování se s novými lidmi není situací, která by vás ohrožovala na životě. Váš mozek vám doručí to, co si představujete a na co se soustředíte. Pokud si budete přemílat katastrofické scénáře ve své hlavě, budete zadávat úkol svému podvědomí, aby vytvářelo přesně takové situace, na které se soustředíte.

2) Pozor na nálepky

Je důležité, abyste správně chápali, co to znamená být introvertem. Všechno, co dodáváte po slově „já jsem“ nebo „já“ zasahuje nejcitlivější oblast vaší osobnosti – vaši identitu. Je pouze na vás, zda budete sobě dávat pozitivní nebo negativní nálepky. Většina lidí vnímá nálepku „introvert“ jako nevýhodu, chybu, nebo něco negativního. Být introvertem však může být výhodou, pokud je introvert zasazen do správného prostředí.

S manželem jsme před lety opustili zaměstnání, abychom si vytvořili práci založenou na našich silných stránkách a talentech. A přesně to by měl každý introvert udělat – najít si nebo vytvořit práci, která vyhovuje jeho introvertní povaze.

My všichni jednáme v souladu s tím, čemu věříme, že jsme. Pokud si myslíte, že jste stydlivým člověkem, protože jste introvert, vaše podvědomí vytvoří situace, které vám „vaši pravdu“ potvrdí. Jenomže stydlivost nebo plachost nemá s introverzí přímé spojení. I extroverti mohou být stydliví. Proto vám doporučuji, abyste poznali, co to doopravdy znamená být introvertem a jaké máte oproti extrovertům výhody.

3) Představte si, že všechno je možné

Většina lidí má tendenci představit si ten nejhorší možný scénář. Co když řeknu něco hloupého? Co když se zakoktám? Co když nezapadnu?

Připadají vám tyto otázky povědomé?

Před akcí, která vás čeká – ať už je to akce vystupování na veřejnosti, nebo událost, kdy se budete seznamovat s novými lidmi, napište si scénář, co nejlepšího by se mohlo stát. S kým byste se mohli seznámit v tom nejlepším případě? Jaké vazby byste mohly vytvořit? Jaké příležitosti byste mohly získat? O tyto skvělé výhody přijdete, pokud zůstanete doma.

4) Představte si, že nové chování je jako nošení nových bot

Když si poprvé nazujete nové boty, mohou vás tlačit. Ale čím více je nosíte, tak ony mají tendenci se „rozchodit“. I citlivá nervová soustava introverta si může zvyknout na nové chování, jako je například vystupování na veřejnosti nebo seznamování se s cizími lidmi. Koneckonců žádný člověk není stoprocentní introvert nebo stoprocentní extrovert. Každý introvert má svoji extrovertní složku a každý extrovert může používat svoji introvertní část. Takže směle do toho. Nasaďte si svůj extrovertní klobouk a běžte procvičovat své nabité schopnosti.

5) Najděte to, co máte s druhými lidmi společné

Pokud si myslíte, že jste na akci nebo večírku jediným člověkem, který neví, jak rozvinout rozhovor, mýlíte se. Jsou tam další lidi, kteří by raději byli někde jinde, a to je jedna z věcí, kterou máte společnou. Když narazíte na to, co máte s druhými lidmi společné, automaticky se začne vytvářet raport – druzí lidé se s vámi začnou cítit dobře a i vy se uvolníte.

Nevíte, jak velkou máte introvertní a extrovertní část vaší osobnosti? Zjistěte to ve velmi přesném testu profilů osobnosti.

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!