Říj 23, 2015 - Tipy a návody    No Comments

6 důvodů, proč jsou introverti výjimeční

Jsem introvert (podle testu Myers-Briggs 70% introvert a 30% extrovert) a proto vím, že to se sebou nese určitý druh stigmatu – introverti jsou vnímáni jako něco divného, nebo podezřelého. Stačí se podívat na pořad Prostřeno, kde se občas nějaký ten introvert objeví a ostatní ho kritizují za to, že se „neprojevuje“ nebo za to, že „nezapadá“ a v průběhu tohoto článku objasním, proč tomu tak je.

Ve dnešní společnosti neexistuje více nepochopená skupina lidí, než jsou právě introverti.

Jací jsou doopravdy introverti a co je na nich výjimečného?
A proč může být výhodou být introvertem?

1. Introverti milují hluboká témata

Introverti raději mluví o věcech, které jsou pro ně důležité, než např. o počasí. Raději mluví o událostech, které pozitivně nasměrovaly jejich život, než o tom, co si dali včera k večeři. Není pravda, že introverti jsou málomluvní! Pokud mají téma, které je zajímá, potom o něm dokážou mluvit velmi dlouhou dobu.

Před několika dny se mnou a mým manželem reportérka časopisu Instinkt dělala rozhovor právě pro článek o introvertech. Povídali jsme v kuse přes hodinu a skoro jsme ji nepustili ke slovu, protože jsme měli to svoje „téma“.

2. Introverti vytvářejí hluboké vztahy

Introverti jdou do hloubky. Ať už se něco učí, zkoumají, jak věci fungují, nebo ať už se jedná o vztahy mezi lidmi, introverti se touží dostat pod povrch toho, čím se zabývají.

Je pravdou, že introverti nemají tolik energie k tomu, aby se věnovali mnoha vztahům do hloubky, mnohem raději věnují svoji energii několika lidem, a tyto vztahy jsou opravdové a hluboké. Je možné, že nějakou dobu potrvá, než se vám introvert otevře. Díky tomu však můžete získat velmi hodnotný vztah, který vás bude podporovat celý život.

3. Introverti využívají času o samotě, aby pracovali na sobě

Není žádným překvapením, že introverti tráví více času o samotě, než extroverti. Jednu věc je však potřeba ujasnit – introverti, když mají čas sami pro sebe, tak neciví do zdi. Právě naopak. Věnují se svému zdokonalování se. Čtou knihy, které podněcují jejich představivost. Poslouchají hudbu, díky které se mohou cítit určitým způsobem. Věnují se věcem, díky kterým mohou být lepší – ať už je to cokoliv.

4. Introverti jsou lepší v odkládání uspokojení

Introverti jsou méně impulzivní a tráví více času tím, že věci promýšlí. Jsou ochotnější něco obětovat k tomu, aby dosáhli většího uspokojení a úspěchu v budoucnu. Introverti také méně riskují a tím možná můžeme říci, že mají méně vážných problémů v životě.

Pokud jste introvertem, můžete mít pocit, že vám něco chybí k tomu, abyste byli pro druhé lidi přitažliví. Opak je pravdou. Lidé, kteří vám za to opravdu stojí, dokážou ocenit vaše introvertní kvality.

5. Introverti jsou citlivější

Studie dokazují, že introverti mají citlivější nervovou soustavu. V nedávné studii výzkumníci umístili citronovou šťávu na jazyk introvertů a extrovertů. Introverti více reagovali na přítomnost citronové šťávy – vylučovali více slin. Tato studie ukazuje, že mozek introvertů reaguje více na podněty a tato větší reakce znamená, že introverti jsou citlivější na vnější události. Introverti mají schopnost cítit to, co druzí lidé cítí, a proto je také sociální interakce více vyčerpávají.

Základní otázka na určení introverze nebo extroverze zní: Když jste celý den ve společnosti lidí, potřebuje si od nich aspoň na nějakou chvíli odpočinout nebo odpočíváte tím, že znovu vstoupíte do další společnosti: např. jdete s kamarády na pivo?

6. Introverti vám naslouchají

Introverti jsou typem lidí, který častěji naslouchá, než mluví. Poslouchají druhé lidi k tomu, aby si poskládali mozaiku toho, s kým komunikují, a aby zjistili, jaký ten člověk je. To, co se např. extrovertní koučové a terapeuti musejí dlouze učit, introverti dělají přirozeně. Proto mohou dosáhnout v určitých oblastech velkého úspěchu, pokud jsou zasazeni do prostředí, které jim vyhovuje.

Poznali jste se? Udělejte si test Profil osobnosti a za několik minut zjistíte, zda jste introvert, extrovert nebo ambivert.

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!