Pro 1, 2016 - Tipy a návody    No Comments

7 kroků, jak se zbavit prokrastinace

Proč lidé prokrastinují (odkládají)? Částečně se to týká našich zkušeností z minulosti. Může to být bezpečnostní mechanismus, ale často je odkládání prostě zvykem. A zvyky mohou být změněny. Zabere to nějaký čas, než zvyk změníte a prokrastinace patří mezi zvyky, které vyžadují navíc i trochu úsilí a sofistikovanou strategii na vytváření nového chování.

Odpor k práci na úkolech, nesoustředěnost a impulzivní chování jsou typickými znaky odkládání… a také tyto věci je nejjednodušší zvládnout. Pokud začleníte do svého života následující kroky pro zbavení se prokrastinace, stanete se produktivní nezastavitelnou mašinou. Budete mít ze sebe dobrý pocit a skvělé věci budou následovat.

Řekněme, že máte úkol, který je potřeba dokončit, může to být práce v domácnosti, otrocká práce v zaměstnání, učení se na zkoušku… a vy ji odkládáte. Proč? Protože je náročné vidět výhody práce na daném úkolu. Odměna z dokončení je v nedohlednu: „Pokud dokončím tento úkol, můj šéf mi MOŽNÁ zvýší plat příští rok“. Nebo možná ani nevidíte souvislost mezi úkolem a možnými výhodami, které plynou z dodělání úkolu.

A také možná něco neustále odvádí vaši pozornost od dodělání toho úkolu. Miliony myšlenek víří vaší hlavou jako hurikán: „Pokud neopravím ten plot v zahradě, může nám utéct náš pes, který může skončit pod koly auta, nebo se s ním může něco jiného stát a moje manželka mi to nikdy neodpustí, pohádáme se a bude měsíc bez sexu“. Nebo dalších jiných věcí, které odvádí vaši pozornost… televize běží, na Facebooku přibývají nové příspěvky od „přátel“, někdo vám píše SMS, někdo jde kolem vás a začne se vás na něco ptát… Příliš mnoho věcí, které odvádějí naši pozornost.

Nejvyšší čas převzít nad tím kontrolu. Zvládnete to. A když to zvládnete, pocítíte nával radosti a přísun štěstí.

Podívejme se na následujících 7 kroků, jak se zbavit odkládání:

1. Odstraňte zdroje vyrušování

Řekněte lidem kolem vás, že děláte na něčem opravdu důležitém a potřebujete např. 2 hodiny (nebo nějaký jiný časový úsek, kdy zvládnete nerušeně pracovat… začněte s rozumně dlouhým intervalem). Pochopí to, pokud jim to na rovinu řeknete.

A potom musíte získat kontrolu nad dalšími zdroji vyrušování. Vypněte si všechny aplikace, které vám mohou posílat upozornění, a které by vás mohly připravit o stav soustředění. Vypněte rádio, vypněte televizi. Zavřete za sebou dveře…

2. Vyčistěte svoji mysl a vstupte do stavu soustředění

Hmm, jak to ale uděláte? Jak vypnete tisíce různých myšlenek, které se prohánějí vaší myslí? Nastal čas na uvedení se do stavu vědomé pozornosti. Nebo použijte nějakou formu relaxace nebo meditace. Tento způsob používají tisíce lidí, tak může fungovat i ve vašem případě. Spusťte si relaxační nahrávku z mobilu, nebo použijte rychlý vstup do sebehypnózy pro uklidnění vašeho mozku. Pomůže vám to se lépe soustředit. Případně se krátce projděte, zahrajte si na hudební nástroj, zaposlouchejte se do nějaké uklidňující hudby, nebo začněte procvičovat hluboké dýchání do břicha. Udělejte, cokoliv je nutné k tomu, abyste zaměřili svoji pozornost.

3. Plánujte

Už jste odstranili zdroje vyrušování a vaše mysl je zaměřená a soustředěná, tak potřebujete mít plán akce… a ten musí dávat smysl. Použijte metodu malých krůčků. „Nastuduji si celou knihu za 1 hodinu“ není tím nejlepším plánem. Věční odkládači si často stanovují úplně nereálné odhady, kolik času budou potřebovat na dokončení úkolu. Realistický plán by mohl spočívat z vytvoření struktury, načrtnutí návrhu a potom finálního dokončení. Samozřejmě to může být mnohem komplikovanější než tyto 3 kroky, proto si úkol rozdělte na menší úkoly tak, abyste mohli každý z nich dokončit v průběhu půl hodiny.

4. Udělejte, co je potřeba udělat

Lidé, kteří vynikají v tom, co dělají, oceňují svoji činnost. Dostat se do „stavu proudění“ je pro ně něco jako droga. Olympijský plavec uplave tisíce bazénů, aby si vypracoval svaly, ale také je neustále si vědom všech detailů svého stylu plavání. Dělá miniaturní změny ve svém stylu plavání, aby zjistil, zda tím může dosáhnout lepšího výsledku. Umí se skvěle zaměřit na pozitivní výsledek. Nebo klavírista může hrát stále tu stejnou pasáž skladby kolem dokola, tisíckrát za sebou, jenom aby ji zdokonalil.

Takže začněte se základním návrhem, zaměřte se na detaily, vypilujte je k dokonalosti a celý proces si užívejte, protože váš mozek má rád zábavu.

5. Odměňte se

Je přímo kriticky důležité, abyste se ocenili za každý svůj dosažený úspěch. Potřebujete být schopni si říci: „Podívej se, co jsem dokázal, dokončil jsem ten základní návrh řešení a je opravdu dobrý!“ Neočekávejte ocenění od ostatních (riskovali byste, že možná je vůbec nezajímá preciznost, kterou jste tomu věnovali, a mohlo by vás to zbytečně demotivovat). Oceňte se, pochvalte se, dejte si nějakou zdravou dobrotu, nebo se prostě usmějte… postavte se a protáhněte si svoje tělo…

6. Opakujte celý proces

Přesuňte se do další fáze vašeho plánu. Každou část rozdělte do menších úkolů a dokončení každého oslavte.

Pokud dokážete být disciplinovaní a stavět na každém malém úspěchu, budete ohromeni, čeho jste schopni dosáhnout. Pamatujte, že výzkumy tvrdí, že trvá několik týdnů, než si vytvoříte nový návyk. Budete potřebovat být vytrvalí, aby se vám to povedlo. Proto je velmi důležité se odměňovat průběžně za dosažené úspěchy.

7. Přizvěte si na pomoc kouče

Různé studie také poukazují na to, že lidé, kteří vyhledají pomoc profesionálního kouče, aby zvládli proces vytváření si úspěchů, dosahují mnohem lepších výsledků a jsou nadprůměrně úspěšní v tom, co dělají. Kouč vám pomůže udržet vaše soustředění se, abyste nevybočili z cesty k dosažení svých cílů a jednou provždy se zbavili toho neužitečného zvyku odkládání. Pokud máte cíle, na kterých chcete pracovat a chcete si otestovat, jak rychleji a efektivněji se k nim dostanete s pomocí kouče, napište mi nebo zavolejte, nabízím svým klientům úvodní sezení zdarma.

Spolupráce s profesionálním koučem vám pomůže:

  • Zvýšit své sebeuvědomění
  • Identifikovat, vyjasnit a udržet zaměření na vaše cíle, které jsou v souladu s vašimi silnými stránkami a hodnotami
  • Identifikovat možnosti dosažení cíle a zahrnout je do akčního plánu
  • Stanovit si vlastní priority a vytvořit strategii rychlého a efektivního dosažení cíle
  • Kouč vám pomůže převzít odpovědnost za plnění svých cílů a dohlížet na to, abyste na cílech pravidelně pracovali a vytrvali až k jejich dosažení
  • Kouč vás bude povzbuzovat, podporovat a hlavně bude věřit ve vaše schopnosti cíle dosáhnout. Profesionální kouč je vaším nejlepším fanouškem.
  • Profesionální kouč vám pomůže najít vnitřní zdroje, o kterých jste možná ani netušili, a pomůže vám rozpoznat oblasti, které je potřeba zvládnout, aby vás nebrzdily.

Napište mi přes kontaktní formulář (zelené tlačítko Rychlý kontakt vpravo) nebo zavolejte na +420 774 822 685 pro domluvení úvodního sezení. Koučuji v Praze nebo pro vzdálenější také přes skype nebo telefon.

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!