Led 9, 2012 - Tipy a návody    1 Comment

Chodíte na zkoušky v pyžamu? Možná byste měli začít…

Writing Exams
Creative Commons License photo credit: ccarlstead

Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak způsob Vašeho učení ovlivňuje známky, kterých dosahujete při testu?

Představte si sami sebe, jak se učíte… co máte na sobě oblečené, v jaké poloze máte tělo… Sedíte nebo ležíte? Sedíte pohodlně opření dozadu, nebo sedíte na noze, nebo předklonění dopředu? Co máte oblečené na sobě? Co máte před sebou na pracovním stole?

A teď si vybavte, jak to probíhá na zkoušce… Na zkoušce obvykle sedíme naklonění dopředu, nohy na zemi, nervózní, oblečení v nějakých lepších šatech a s čistým stolem před sebou.

Šokující odhalení!

Náš mozek se učí formou asociace, nejrychleji se učí pomocí emocí, spojuje si vícero vněmů a na jejich základě si vytváří kotvy, které nám pomáhají si vzpomenout na zapamatované vědomosti.

To, jak sedíte, co máte na sobě oblečené, co je před vámi na stole, to všechno představuje záchytné body, které Vám mohou při testu pomoci, nebo budou pracovat proti Vám.

Pokud chcete dosáhnout skvělých výsledků při zkoušce, máte na výběr dvě možnosti…

Buď přijdete na zkoušku v tom oblečení, v jakém jste se učili (pyžamo?), budete ve stejné poloze těla (ležet?) a vezmete si s sebou stejné věci, jako máte doma na stole (pracovní bordel?)…

Nebo na to půjdete z opačné strany… Při učení si vytvoříte stejné podmínky jako při testu, tj. budete mít oblečené to, co si chcete vzít na zkoušku, budete sedět stejně naklonění dopředu, nervózně klepat rukama, nohama, budete mít prázdný stůl…

Potom na zkoušce bude Váš mozek ve stejném stavu soustředění, jako, když jste se učili na zkoušku, a pomůže vám si vzpomenout na naučené vědomosti, protože to bude stejné prostředí, jaké už zná.

A to není všechno…

Další praktické rady, jak se učit rychleji a efektivněji, se dozvíte v mém archivu přednášek.

Učení se není jenom pro studenty, ale úplně pro všechny, protože každý člověk se musí čas od času učit novým věcem… i v zaměstnání!

1 Comment

  • Pěkný článek,
    jen se mi moc nezdá představa učení se v oblečení na zkoušku, neboť býti v takovém oblečení třeba celý den, nerada bych si jej nějak zamazal..:-)
    Na druhou stranu bych se možná zprvu cítila nervózně a moc snadno by se mi asi neučilo, ale když bych to tak zkoušela vícekrát, myslím, že bych si na to zvykla a cítila se pak i dobře, což by mi mohlo přispět k dobrému pocitu při zkoušce.

    Výborné by asi také bylo psát se stejným perem, jakým budu u zkoušky, to by byl nejspíše vhodný záchytný bod.

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!