Jak si zvednout sebevědomí – udělejte několik změn

Sebevědomého člověka poznáte na první pohled

Žít s pocitem nedostatku sebevědomí není nic příjemného a je jen na nás, jak se s tím dokážeme poprat. Žádné pilulky na zvýšení sebevědomí bohužel neexistují, můžeme jej ale pravidelně trénovat a posilovat. Budete-li znát tisíc triků jak zhubnout, jak mít dokonalou pleť, jak být více sexy, nebudou vám nic platné, nepřijímáte-li se takoví, jací jste právě teď. Jak si zvednout sebevědomí? Záleží na každém člověku, co chce překonat a jak na sobě pracuje. Nelze s někým zatřást a nutit jej do nového programu života.

Kdo si sám sebe váží a zná svou cenu, má daleko větší šanci uspět, než ten, kdo působí neprůbojně a bojácně.

Když si člověk sám sebe uvědomí a převezme odpovědnost za svůj život, posilní ho to. Pak má radost z toho, že se mu něco podařilo.

Tělo vysílá signály!

„Tělo vysílá verbální i neverbální signály, z nichž usuzujeme, jak je to se sebedůvěrou člověka, se kterým mluvíme. Už z toho, jak člověk stojí, se dá leccos zjistit. Výcvikem se to může napravit, stejně jako schopnost komunikace, která je pro pocit sebevědomí velmi důležitá. Výzkum dokazuje, že pouze 7 % toho, co chce člověk, jako účastník jakékoli konverzace vyjádřit, je obsaženo v slovech, které vysloví. Většina informací je totiž předávána pomocí složité směsi držení těla, gestikulace, a mimických výrazů.

Jak si zvednout sebevědomí

 • Pracujte na svém těle –  fyzický stav ovlivňuje vaši psychiku více, než si dokážete představit. Jestli vaše tělo nevypadá tak, jak byste si přáli, sebevědomí trpí. Najděte si nějaký sport, který vás bude bavit.
 • Věnujte dostatečný čas oblékání –  když jste spokojeni se svým vzhledem, což tedy zákonitě zahrnuje i pěkné padnoucí oblečení, působíte lépe na lidi kolem sebe. Jednou za čas se proto vyplatí projít si aktuální módní trendy a zkusit pár kousků vkusně začlenit do svého šatníku.
 • Usmívejte se – pokud budete rozdávat úsměvy, lidé vás budou okamžitě vnímat jako příjemného společníka. Vaše sebevědomí se zvedne.
 • Dbejte na svou chůzi – sebevědomí lidé chodí rychle. Nechtějí totiž ztrácet svůj drahocenný čas. Zrychlete a sami si budete připadat sebevědoměji.
 • Rekapitulujte své úspěchy – obraťte svou mysl na minulost a zamyslete se nad vším, za co všechno můžete být na sebe hrdí. Vzpomeňte si na všechny úspěchy, jedinečné schopnosti, láskyplné vztahy a další pozitivní podněty, které obohacují váš život.
 • Odříkejte před zrcadlem své cíle – připravte si krátkou řeč, která bude zdůrazňovat vaše schopnosti a odhalovat dílčí cíle, které chcete v nejbližší době uskutečnit. Odříkejte si ji před zrcadlem vždy, když budete potřebovat posílit sebevědomí.
 • Nešetřete komplimenty – skrz komplimenty směrem k blízkým si budujete i vztah k sobě. Hledejte proto to nejlepší v každém, kdo projde vaším životem.
 • Mluvte nahlas – nebojte se během diskuze zeptat na to, co vás zajímá, nebo sdělte, co si myslíte vy. Během prezentace vlastního názoru si budete zároveň cvičit vaše komunikační dovednosti.
 • Sedejte si do předních rad – na příští přednášce si sedněte blíže k první řadě. Zbavíte se tak iracionálního strachu, že si vás někdo všimne, a výrazně pomůžete své psychice.
 • Myslete víc na své okolí –  nevěnujte tolik času přemýšlení o sobě a přemýšlejte o tom, jak se můžete podílet na zlepšení okolního světa.  Zamyslete se nad tím, jak zpříjemnit svět těm, kteří si nemohou dovolit věci, které my pokládáme za samozřejmost.

S nedostatečným sebevědomím se dá něco dělat. Přestože na problém „Jak si zvednout sebevědomí“ neexistují žádné zázračné pilulky, lze sebevědomí pravidelně trénovat a posilovat.

Naučte se techniku, jak svoji mysl pozitivně naprogramovat na zdravé sebevědomí. Podívejte se na moji internetovou přednášku Jak správně programovat svoji mysl zdarma na internetu.

S pomocí kouče osobního rozvoje dosáhnete úspěchu. S jeho pomocí totiž snáze odhalíte prapůvod vašeho nízkého sebevědomí a snáz se s celou situací vyrovnáte.

1 Comment

 • Dobrý den, zkrátím to, není to tak jednoduché, když nejsou peníze nazbyt, pěkné dny přeji všem, Petr 🙂

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!