Jak vyřešit problém s nízkým sebevědomím?

Při práci s mými klienty se často setkávám s tímto vzorcem chování: Lidé s nízkým sebevědomím příliš přemýšlejí o tom, co si o nich myslí druzí lidé. Hledají u nich potvrzení své hodnoty, snaží se jim zavděčit, aby je druzí měli rádi, a aby je druzí uznávali. Vždycky, když míra vašeho sebevědomí je závislá na náladách vašeho okolí, máte problém. Sebevědomí lidé příliš nepřemýšlí, co o nich myslí ostatní. Sebevědomí lidé jednají podle sebe a svého svědomí, ale nechovají se tak, aby se za každou cenu zalíbili ostatním. Když už jednou začnete žít život podle svých vlastních představ, osvobodíte se, uleví se vám.

Jedna moje klientka mě před nedávnem překvapila otázkou, zeptala se mě: „Co si o mně myslíte“?

Vysvětlila jsem jí, že není důležité, co si o ní myslím já, ale velmi důležité je to, co si ona myslí o sobě. Kdybych vychválila její osobnost, její sebedůvěra by vyrostla do oblak, ale pouze do té doby, než by ji někdo zase „svým názorem“ nesrazil.  Tato dáma totiž byla příliš závislá na mínění ostatních a svého okolí.

Pamatujte na to, že to, co si o vás myslí ostatní, není vaše starost ani váš problém a většinou to nemá s vámi vůbec, co dělat. Názory ostatních na vás jsou totiž ovlivněny vnímáním světa té osoby, která si na vás udělala názor. Lidé mají tendenci si všímat na druhých především těch vlastností, které sami mají. Toto chování se v psychologii označuje jako projekce psychologická technika promítání, kdy člověk jiným lidem připisuje různé vlastnosti a schopnosti podle sebe sama.

Ženy s nízkým sebevědomím hledají ve vztazích potvrzení toho, že jsou hodné lásky, chtějí důkaz, že si zaslouží být milovány. Má to jeden háček: nejdříve žena musí mít pořádku vztah se sebou, aby ji muž mohl milovat. Je náročné žít s člověkem, který nemá pořádku vztah se sebou.

Dokonalé sebevědomí přichází s prvními úspěchy. Pro mnoho lidí je obtížné si bez úspěchů vytvořit sebevědomí. Dobrou zprávou je, že vaše mysl nerozlišuje mezi realitou a představou. Když si budete sami sobě opakovaně představovat jako sebevědomého člověka, když si budete představovat, jak se chováte sebevědomě a sebejistě, vaše podvědomí přijme tuto sugesci a vašemu sebevědomí narostou křídla.

Tato technika má však háček: Pouze 17 % lidí ve společnosti je vizuálních. Většina lidí má problém „něco vidět“, potom, co zavřou oči. Naštěstí existují techniky na pozitivní programování mysli, které nejsou založeny na vizualizaci. Mezi nejúčinnější patří sebe-hypnóza. Je důležité, abyste pochopili jednu věc: pokud vaše podvědomí přijme v hypnóze pozitivní sugesci, musí se tak stát.

Vaše podvědomí funguje na stejném principu jako počítač, změníme programování v našem vnitřním počítači, on musí začít fungovat na základě tohoto nového programování. Pokud kuřák v hypnóze přijme sugesci, myšlenku nebo výrok, že je nekuřákem, přestává okamžitě kouřit. Pokud obézní osoba přijme v hypnóze sugesci, že se nepotřebuje přejídat, začne hubnout. Když člověk s nízkou sebedůvěrou přijme sugesci, že je sebevědomý, začne se chovat a cítit sebevědomě a sebejistě.

Mohu Vás naučit techniku sebe-hypnózy, pokud za mnou přijdete na kurz sebehypnózy.

3 Comments

  • Konformita je jed, ale sama od sebe není nic. Jazyk je ta past!
    I když máme pěti procentní kapacitu mozku, vždy se můžeme sami rozhodnout. Je a vždy bude jen naše zodpovědnost. Je dobré se rychle probudit! Čas se uzavírá…

  • a skade viete, ze mame presne iba 5% kapacity? Merali ste si to? Taky udaj mi pripomina skor mobilny telefon zobrajuci o dobitie, nez ludsky mozog, ktory riadi cele moje telo a mysel

    • Protože to tak je. Rovnice 5:95 funguje od „vyhnání z ráje“. Výhodou je, že je to pro všechny stejné a je úplně jedno jestli si myslíme zda jde o pět nebo o deset procent.
      Příklad o těle ke mimo protože tělo funguje na spolupráci na úrovni molekul kdy každá molekula ví co dělat má a dělá jak nejlépe umí, ať jde o molekuly v mozku nebo ve svěrači.

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!