Zář 27, 2011 - Tipy a návody    No Comments

Pracujte na dosahování vašich cílů metodou Kaizen

Chtěli jste někdy zhubnout nebo se naučit výborně anglicky, ale po několika týdnech jste toho nechali?

S metodou Kaizen se Vám to znovu nemůže stát! Tato metoda, kterou Japonci převzali od Američanů, je používána na zdokonalení velkých podniků a firem na celém světě, ale s úspěchem je možné ji použít i při práci na vašem osobním rozvoji.

Jistě si vzpomínáte na dobu, kdy jste se rozhodli (pravděpodobně v rámci novoročních předsevzetí) že se naučíte perfektně anglicky. Zapsali jste se do kurzu třikrát týdně a nakoupili jste si několik učebnic a poslechových CD, také jste si objednali soukromého učitele rodilého mluvčího, i když jste začátečníci.

Začali jste se několikrát do týdne šprtat angličtinu. Dřeli jste do úmoru a potili jste pot a slzy a po měsíci jste toho nechali. Proč?

Váš mozek nemá rád náhlé a rychlé změny a dělá, co může, aby vám to překazil. Pokud chcete uspět, musíte se nějak s mozkem domluvit.

Pokud se snažíte o rychlé, drastické změny, například provést velký úkol za krátký čas, savčí-limbická část vašeho mozku, která je zodpovědná za naše emoce, zablokuje přísun informací do mozku a tím znemožní, aby se na cíli pracovalo.

Pokud se chcete zbavit škodlivých návyků jako např. kouření, přejídání nebo do svého života zabudovat návyky nové jako např. více pohybu, učení se angličtiny, musíte si svůj projekt rozkouskovat na malé kroky a začít tím nejjednodušším krokem.  Podnikejte každý den nenásilné malé kroky a každý den o něco zvyšte náročnost kroků. Začněte s tím nejjednodušším krokem.

Přemýšlejte o opravdu malinkatých krocích, kterými můžete začít.

V případě hubnutí postupně měňte svůj jídelníček. První den hubnutí nechte na talíři jednu hranolku.

Když začínáte cvičit, tak první den cvičení se posaďte na rotoped a nic víc – klidně si na něm můžete dát kafe, abyste dali svému tělu a mozku signál, že začínáte se změnou. Pro někoho může být prvním krokem to, že si odstraní oblečení z rotopedu, protože řada z nás používá rotoped jako věšák a ne jako nástroj ke cvičení. Důležité je, abyste prováděli kroky, které budou pro vás nenásilné, a postupně budete náročnost kroků zvyšovat.

Druhý den si sedněte na rotoped a jezděte na něm po dobu 1 min a nic víc. Třetí den přidejte další minutu, třetí den budete jezdit už 2 minuty. Každý další den přidávejte jednu minutu. Postupem času se zastavíte na délce jízdy na rotopedu, která bude pro vás příjemná.

Když se vám nějaký den stane, že se vám nebude chtít jezdit na rotopedu, budete unavení a tou dobou už budete zvyklí na pravidelnou 5 minutovou jízdu na rotopedu, vraťte se o krok zpátky a cvičte na rotopedu jenom jednu minutu, tím neporušíte kontinuálnost cvičení a další den si zvýšíte dobu cvičení o 1 min tedy na šest minut.

Dobu cvičení můžete také zvyšovat pouze o 30 vteřin, jde o to, aby vaše postupné kroky byly nenásilné, abyste se nemuseli přemáhat. Postupem času zjistíte, že není pro vás problémem jezdit na rotopedu 20 nebo 30 minut.

Nebo můžete první den si zajít na 5 minutovou procházku. Myslíte, že zvládnete 5 minutovou procházku?

Každý den přidávejte 1 min, až se zastavíte na době, která bude pro vás příjemná. Klíčem k úspěchu je vytvořit nenásilným způsobem správný návyk.

Pracujte na svém osobním rozvoji postupnými pravidelnými kroky a dosáhnete úspěchů, kterých byste bez této strategie nikdy nedosáhli.

Více se o metodě Kaizen dozvíte na přednášce Dosáhněte svých cílů metodou Kaizen.

Přeji Vám mnoho úspěchů ve Vašem osobním rozvoji.

Marie Michaličková
Kouč osobního rozvoje

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!