Tagged with "posílení sebevědomí | Marie Michaličková"
Říj 20, 2011 - Osobní rozvoj    No Comments

Sebevědomí – jak jej zvýšit

Většina lidí trpí pocity méněcennosti. (toto tvrzení opírám o psychologické výzkumy) Myslí si, že nejsou v pořádku takoví, jací jsou. Jsou přesvědčení o tom, že nejsou dost dobří nebo, že všichni ostatní jsou mnohem lepší, než jsou oni. Chtěli by být někým jiným a trpí pocitem méněcennosti. Tak za prvé, pokud patříte do této skupiny, přestaňte se s kýmkoliv porovnávat. Vy jste neopakovatelná, jedinečná lidská bytost. Vy jste originál. Na této planetě se nikdy nenarodil člověk, jako jste vy a ani se v budoucnu nenarodí. Lidé, kteří trpí pocity méněcennosti, si občas svůj problém zhoršují tím, že hledají způsoby, jak být nadřazenými nad ostatními. Hledají způsoby, jak být lepší, než jsou ostatní, aby si mohli vyléčit svůj komplex méněcennosti. Tohle ovšem není účinný způsob, jak si zvýšit sebevědomí. Snaha být lepší než ostatní nás dostává do problémů a někdy může dokonce způsobit psychickou nemoc. I když budete úspěšnější než je Bill Gates, pořád budete mít ze sebe špatný pocit, dokud nezměníte program nízkého sebevědomí, který máte ve své hlavě. Mnoho úspěšných lidí trpí syndromem: „Musím všem dokázat, jak jsem dobrý!“ Každý z nás potkal člověka, který měl příliš velké nabubřelé sebevědomí a nemohl se dočkat vám sdělit, kam jezdí na dovolenou nebo jak je úspěšný.

Ale arogantní chování není znakem vysokého sebevědomí, ale sebevědomí velmi nízkého. Méněcennost a nadřazenost jsou opačné strany stejné mince. Osvobození spočívá v tom, že si uvědomíme, že sama tato mince je falešná. Nikdy nemůžete být někdo jiný, protože vy jste vy, a když uvěříte ve vlastní jedinečnost, dosáhnete osvobození z problémů, které jste si sami vytvořili ve své vlastní hlavě. Někteří lidé odvozují svůj komplex nízkého sebevědomí podle toho, co o nich tvrdí druzí lidé. Pamatujte si, že ostatní lidé mají na váš život jenom takový vliv, jaký jim vy sami dáte. To, co o vás někdo tvrdí, není tak důležité jako to, co si myslíte vy sami o sobě.

Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak si zvýšit sebevědomí, podívejte se na přednášku Jak si zvýšit sebevědomí.

Říj 13, 2011 - Osobní rozvoj    No Comments

Sebevědomí – jak jej vytvořit?

Nízké sebevědomí je problém, který trápí 9 lidí z 10. Většina lidí se nemá ráda, chtěla by být někým jiným nebo chtěla by úplně jinak vypadat. Chtěli by dělat jinou práci, než tu současnou a chtěli by žít úplně jiný život.  Podle výzkumů má 97 % mladých lidí vytvořenou velmi negativní představu. Tito mladí lidé dospějí a představa, kterou o sobě mají, se u většiny k lepšímu nezmění. Píše mi mnoho mladých lidí, kteří zoufale chtějí být někým jiným a chtějí vypadat úplně jinak. Když se narodíme, jsme jako bílý list papíru, milujeme se bez podmínek a milujeme svůj život.

Malé děti milují každou část svého těla, mají dokonalé sebevědomí, které jim umožňuje asertivně žádat o věci, které potřebují. Malé děti milují život a užívají si jej naplno. Malé děti mají rády i své výkaly. Co se stane během několika let, že se naše představa o nás samotných a o životě začne tak dramaticky měnit? Začneme se ztotožňovat s lidmi kolem nás, začneme přebírat přesvědčení našich rodičů, přesvědčení, které mají o sobě, a které mají o životě. Pokud naši rodiče nemají dobrý vztah ke své vlastní osobě a nemají zdravé sebevědomí (podle výzkumů většina lidí nemá zdravé sebevědomí) nemohou nás naučit, jak si věřit nebo jak si vytvořit pozitivní vztah ke své vlastní osobě.

Rodiče jsou tvůrci svých dětí, i když tuto radikální myšlenku si málokdo přizná. Jednodušší je svádět nedostatky potomka na genetiku, která je prý nevyzpytatelná.  Dětský mozek je jako počítač bez programů – bez softwaru. Rodiče do něj zasazují programy, přesvědčení, které si celý život uchováváme v našem mozku. Tvorba naší osobnosti probíhá ve věku, kdy jej nemůžeme ovlivnit, nemáme totiž vytvořeno kritické myšlení, a proto přijímáme veškeré přesvědčení o sobě, které nám předkládá naše okolí, stejně jako v určitém věku věříme, že dárky nosí Ježíšek a děti zase čáp nebo vrána.

Vědeckým výzkumem bylo zjištěno, že programy, které máme v mozku, a které nám neslouží, je možno měnit. Pokud Vás zajímá jak, podívejte se na moji přednášku.