Dub 22, 2012 - Video, Zajímavé    2 Comments

Umíte odložit své uspokojení na pozdější dobu?

Úspěšní lidé to umějí. Sebekázeň – tedy ochota vykonávat a dokončovat práci, i když se vám právě nechce, je základ pro vytvoření si finančního úspěchu.

O tom svědčí psychologická studie, kterou provedl americký psycholog Philip Zimbardo, který udělal experiment se skupinou čtyřletých dětí. Dal jim jednoduchý úkol a za splnění jednoduchého úkolu nabídl za odměnu jeden bonbón, ale také každému dítěti navrhl, že pokud dítě počká a nesní ten bonbón, dokud se Zimbardo vrátí, tak dítě bude odměněno dvěma bonbóny a ne jedním. Některé děti odolaly pokušení.


(video je sice v angličtině, ale lze jej pochopit i beze slov)

Děti, které byly schopny odolat pokušení, jsou děti, které jsou orientovány na budoucnost. Děti, které nevydržely čekat a snědly bonbón před příchodem psychologa, byly označeny jako orientované na přítomnost.

O 14 let později, tedy když těmto dětem bylo 18 let, se Philip Zimbardo vrátil k psychologickému zkoumání těchto dětí a zjistil, že ty děti, které byly schopny odložit uspokojení na pozdější dobu, měly lepší výsledky ve škole, pracovaly lépe pod tlakem a měly větší sebevědomí. Děti, které nebyly schopny odolat krátkodobému pokušení, měly horší školní výsledky, byly náladové, nerozhodné a také žárlily na ty, co měly lepší výsledky.

Schopnost zvládat odložené uspokojení je jeden ze základních pilířů, které jsou potřebné k vytvoření finanční pohody, o které budu více mluvit na přednášce: Jak vytvořit finanční pohodu.

2 Comments

  • Tento experiment je dost zaujimavy :). Aj Ivo Toman v jednej z jeho knih spominal tento bonbonovy test. Tesim sa ako to vyskusam raz na svojich detoch 🙂
    Na tomto videu som sa smiala 🙂 decka podarene, co robili, ked cakali niektore :D. Ale dosmiala som sa, ked som si uvedomila, ze ja kebyze to na mne vyskusaju v 4 rokoch, asi by som tiez ten bonbon zjedla :/ podla dosavadnych vysledkov tak usudzujem

    • Vydařené,přesné a jednoduché k pochopení

Chceš něco říci? Tak do toho a napiš komentář!